Щодня із 12 до 16 години на столичному майдані Незалежності збираються люди. Це ті, що бажають піти на безкоштовну екскурсію Києвом. Орієнтуються на гіда з прапором Free Tours (безкоштовні екскурсії — англ.). Екскурсії ці справді безкоштовні, але кожен екскурсант, якщо йому сподобалася прогулянка, може на свій розсуд дати гіду чайові. Екскурсія історичною частиною міста триває близько трьох годин.
«Я випадково потрапила на фрі тур у Празі шість років тому. Раніше про це ніколи навіть не чула. Захотілося зробити щось подібне й у нас. Я працювала перекладачем і знала, що такі екскурсії будуть затребуваними у Києві, де мало бюджетних сервісів для городян та туристів, зокрема іноземців. Крім того, на жаль, в Україні досі існує думка, що всі іноземці багаті, тому повинні платити втричі дорожче за послуги, — розповідає «Дню» ініціатор проекту вільних екскурсій Києвом Марина КРІВУНЧЕНКО. — Знайомі дивувалися з моєї ініціативи: «Це класно, але який сенс робити екскурсії безкоштовними? З чого ти платитимеш податки? Яка з цього буде вигода тобі?» Лише один мій знайомий — іноземець — підтримав ідею і допоміг запустити «Фрі Турс Україна». Перша екскурсія відбулася 12 червня 2010 року. З того часу вони відбуваються щодня — у будь-яку погоду».
Гіди проводять екскурсії переважно англійською, але є також прогулянки російською та українською. Цікаво, що українська молодь часто долучається саме до англомовних екскурсій: так цікавіше, і мову можна попрактикувати.
«Уявіть собі, багато киян ніколи не бачили нову Пейзажну алею або пам’ятник їжачку в тумані — так що і вони для себе відкривають багато нового під час екскурсій. На безкоштовних екскурсіях учасників знайомлять не лише з основними пам’ятками міста (Софійський собор, Михайлівський собор, Золоті Ворота, Будинок з химерами, Маріїнський парк, будинок Верховної Ради і Кабінету Міністрів тощо), а й з історією та культурою нашого народу. Хоча найбільше екскурсантам подобаються пов’язані з Києвом легенди: про відьом, лисі гори, Андріївський узвіз, а також традиція загадувати бажання і залишати монетки біля багатьох пам’яток. Іноземці розповідають, що їх особливо цікавлять незвичайні, «нестандартні місця», де можна зробити оригінальні фотографії. Вони хочуть бачити молодого й активного гіда, який не просто показує Київ з родзинкою, а й може порадити місця для розваг», — розповідає пані Марина.
Фрі тури проводять волонтери — випускники та студенти київських вузів. Як пояснила керівник проекту, головні критерії при відборі — це любов до міста, знання його історії і хороший рівень англійської: «У нас є готові тексти екскурсій, і ми проводимо тренування та іспити для волонтерів. Наші гіди повинні не лише добре знати й любити Київ, а й уміти орієнтуватися в життєвих і екстремальних ситуаціях, бути готовими дати відповідь на неочікувані запитання: чи то щодо придбання якихось екзотичних продуктів, чи вирішення юридичних або медичних проблем. На жаль, для багатьох іноземців величезною проблемою є те, що в Києві дуже мало хто володіє англійською. Особливо це відчутно на вокзалі чи в магазині. Про музеї вже не йдеться. Ми намагаємося компенсувати цю прогалину», — пояснює ініціатор безкоштовних екскурсій.
За словами Марини Крівунченко, «людям непросто пояснити, що це таке — безкоштовні екскурсії. Дехто не вірить, що у нас в країні взагалі буває щось безкоштовним». «Ми ж не приховуємо, що гіди працюють за чайові. Але це за бажанням туристів і в тому розмірі, який вони самі визначають, адже бюджети у всіх різні: до нас приходять і студенти, і заможні іноземці, що мешкають у п’ятизіркових готелях. Така практика — норма у всіх європейських столицях. У нас є друзі, які проводять фрі тури в Будапешті, Кракові, Празі, Берліні тощо. До речі, ми зараз об’єднуємося в мережу United Europe Free Tours — для обміну досвідом. Гроші ж ми заробляємо приватними турами», — підсумовує організатор «Фрі Турс Україна».