Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Народне віче у столиці: реакція регіонів

«День» відстежив останні рішення органів влади та заяви громадськості в містах України
3 грудня, 2013 - 12:22
1 ГРУДНЯ НА ПЛОЩІ НЕЗАЛЕЖНОСТІ У СУМАХ ЗІБРАЛОСЯ МАЙЖЕ П’ЯТЬ ТИСЯЧ ЛЮДЕЙ. КРІМ ІНШОГО, МІТИНГУВАЛЬНИКИ У СВОЇЙ УХВАЛІ ВИМАГАЛИ ПРИТЯГНЕННЯ ДО ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ОСІБ, БЕЗПОСЕРЕДНЬО ВИННИХ У КРОВОПРОЛИТТІ НА МАЙДАНІ НЕЗАЛЕЖНОСТІ, ТА ОСІБ, ЯКІ ВІДДАВАЛИ ЗЛОЧИННІ НАКАЗИ. МІТИНГИ ЗА ВІДСТАВКУ ВЛАДИ ТА НА ПІДТРИМКУ ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ ПРОХОДЯТЬ У СУМАХ ЩОДНЯ О 18.00 БІЛЯ ПАМ’ЯТНИКА ТАРАСОВІ ШЕВЧЕНКУ НА ВУЛИЦІ СОБОРНІЙ / ФОТО ВОЛОДИМИРА КУЗЬМЕНКА

ЛУЦЬК

•  «МАЙДАНІВЦІ» ВИМАГАЛИ ВІДСТАВКИ ГОЛОВИ ОДА, А ГУБЕРНАТОР ПОШИРИВ ЗВЕРНЕННЯ ДО ВОЛИНЯН

Депутати рад різних рівнів та політики з євромайдану Луцька пройшли учора вранці до овальної зали приміщення обласної держадміністрації й завадили проведенню традиційної тижневої наради. Серед них були депутат обласної ради Ігор Гузь, котрого на Волині називають «вічним революціонером», керівник «Свободи» в регіоні Анатолій Вітів, екс-голова ОДА за каденції Ющенка Володимир Бондар та інші. Вони вимагали переговорів з головою ОДА Борисом Клімчуком і головою обласної ради Володимиром Войтовичем. Останні цьому не суперечили і перейшли на переговори до іншої зали. Очільникам області було запропоновано подати у відставку, бо голова ОДА «представляє злочинну владу», а голова обласної ради керує радою, яка єдина в Західному регіоні не зібрала кворуму, щоби ухвалити рішення стосовно згортання процесу євроінтеграції. У відповідь Борис Клімчук заявив, що не прийматиме рішення під чиїмось тиском, а Володимир Войтович повідомив: буде ще одна спроба зібрати депутатів, щоби обговорити євроінтеграцію України. Присутній під час розмови керівник волинської міліції Олександр Терещук запевнив, що без законних підстав євромайдан у Луцьку зносити не будуть.

Напередодні на сайті ОДА було опубліковано звернення до волинян Бориса Клімчука, котрий у три попередні дні був відсутній у регіоні, перебуваючи в закордонному відрядженні. У ньому йдеться: «Був у Любліні, де відбулися переговори з маршалком воєводства з приводу наших подальших волинсько-люблінських та «Єврорегіону Буг» дій. Доповідаю вам, що 32 проекти програми добросусідства Європейського Союзу «Україна— Польща — Білорусь» в області працюють. Ми хочемо на 2014—2020 роки здобути ще коштів і лобіюємо нові проекти. Протягом двох днів я мав зустрічі в Любліні, а потім у Вільнюсі з багатьма політиками, адміністраторами, бізнесменами. Ніхто не сказав мені, що не хоче бачити Україну в Європейському співтоваристві. Я відповідав так само: я теж хочу бачити Україну в Європейському Союзі... Єдине майбутнє України — в європейських цінностях. Я хочу наголосити — в її цінностях. Двері в Євросоюз для нас ніхто не зачиняв. Більше того, смію стверджувати, що попереду — непрості переговори... Я думаю, переважна більшість із вас, волинян, мене зрозуміє: заклики до революції, до насильницького повалення легітимної влади — це шлях в нікуди... Закликаю до стриманості й толерантності. Для мене головне, як і для вас — зберегти спокій, зберегти можливість по-людськи жити і працювати».

На момент підготовки матеріалу перед приміщенням Волинської ОДА мітингувало кілька тисяч людей, повідомляє Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк.

   УЖГОРОД

•  КІЛЬКАТИСЯЧНИЙ СТРАЙК

Учора молодь кількатисячною колоною пройшла центральними вулицями міста, співаючи гімн і закликаючи всіх до страйку. Настрій студентів — веселий, акція повністю мирна. У соціальних мережах з’явилося звернення вчених Ужгородського національного університету з приводу силового розгону демонстрації та побиття студентів на майдані Незалежності в Києві 30 листопада: «...Висловлюємо солідарність з громадянами, які реалізовували своє конституційне право на мирне зібрання з метою якнайшвидшого підписання Угоди про асоціацію з ЄС і водночас глибоке обурення діями працівників міліції. Мирне зібрання і застосування сили — несумісні речі в правовій державі. Підтримуємо ініціативу студентських організацій УжНУ щодо приєднання до загальнонаціонального страйку», — йдеться у зверненні. Наразі його активно підписують науковці УжНУ. Тим часом з метою забезпечення реалізації викладачами, працівниками і студентами Ужгородського національного університету конституційного права вільно висловлювати, демонструвати, формувати свої думки, погляди й переконання і збиратись для їх мирного виявлення ректор УжНУ Федір Ващук видав відповідний наказ, згідно з яким відсутність на лекціях і практичних заняттях студентів та співробітників УжНУ з 2 до 6 грудня вважатиметься відсутністю з поважної причини, повідомляє Вікторія ЖУЙКО, Ужгород.

В УЖГОРОДІ 1 ГРУДНЯ НА НАРОДНЕ ВІЧЕ ЗІБРАЛОСЯ ДО 2000 ЛЮДЕЙ. СЕРЕД ТИХ, ХТО ВИСЛОВИВ СВОЮ ДУМКУ,  —СТУДЕНТИ ВИШІВ, НАУКОВЦІ, ГРОМАДСЬКІ ДІЯЧІ, АКТИВІСТИ, ПРИВАТНІ ПІДПРИЄМЦІ ТА ПРЕДСТАВНИКИ ДУХОВЕНСТВА. ТАКОЖ ПІДТРИМАТИ УЖГОРОДЦІВ ПРИЇХАЛИ ЗАКАРПАТЦІ З ІНШИХ РАЙОННИХ ЦЕНТРІВ ОБЛАСТІ / ФОТО ВІКТОРІЇ ЖУЙКО

   СУМИ

•  ГРОМАДСЬКИЙ СПРОТИВ НАБИРАЄ ОБЕРТІВ

Сумський штаб національного спротиву, створений як координаційна рада, до складу якої увійшли представники громадськості та опозиційних політичних сил, розробив і втілює план першочергових заходів для захисту прав українського народу на самовизначення. За словами представника ради, експерта громадської організації «Бюро аналізу політики» Миколи Чернотицького, на сесії Сумської міськради 4 грудня опозиційні депутати ініціюватимуть прийняття звернення до Президента України з вимогою його відставки. Готується і найближчим часом буде подано запит на ім’я очільника УМВС у Сумській області з метою з’ясування осіб, які віддали наказ сумському «Беркуту» брати участь у «зачистці» київського Євромайдану 30 листопада. Дізнавшись про те, що 3 грудня відбудеться позачергова сесія Сумської обласної ради, де розглядатимуть одне-єдине питання — «Про суспільно-політичну ситуацію в державі», активісти заявили про свою готовність не допустити ухвалення депутатами антинародних рішень. Оскільки більшість депутатів Сумської обласної ради (65%) належить до провладної партії, зрозуміло, що «протягти» потрібне рішення для них буде неважко. Однак, за словами Миколи Чернотицького, активісти мають намір усіляко протистояти цьому: «...як мінімум пікет... А якщо знадобиться — то і блокування процесу голосування». Долучаються до акцій громадського спротиву і сумські підприємці. Найсвідоміші з них збираються у вівторок, 3 грудня, не вийти на свої торговельні точки на центральному ринку на знак протесту проти діючої влади. Водночас голова Союзу підприємців, орендарів та власників м. Суми Світлана ІЧЕНСЬКА іншої думки: «Я за євроінтеграцію, але не беру на себе відповідальності закликати тих людей, які  торгують на центральному ринку, не виходити на їхні робочі місця. Для кожного з них це їхній щоденний хліб. З такою пропозицією до мене теж ніхто офіційно не звертався. Як на мене, є й інші способи висловити свою громадянську позицію, незгоду з існуючою у державі ситуацією. Наприклад, так званий японський страйк, коли люди демонструють власні переконання різними засобами: візуальними, вербальними. Можна прийти на своє робоче місце і встановити там європейську символіку, роздати листівки, поділитися інформацією. Можна висловлювати  свою думку на мітингу», — поділилася вона з «Днем», повідомляє Алла АКІМЕНКО, Суми.

   ТЕРНОПIЛЬ

•  ПОЧАВСЯ БЕЗСТРОКОВИЙ СТРАЙК

У понеділок близько години сьомої ранку майже півтисячі людей від Театрального майдану вирушили до обласної державної адміністрації. Підприємці, пенсіонери, студенти, політики, громадські активісти заблокували входи в адмінбудинок. Біля центрального — зорганізували «коридор ганьби», через який чиновники не наважувалися пройти. Дехто, отримавши повідомлення ще по дорозі на роботу, повертався додому. Страйкували під партійними прапорами опозиції.

Підприємства Тернополя повністю роботу не зупинили, але «делегували» частину працівників на євромайдани в Тернополі й у Києві. Після першого уроку вчителі старших класів загальноосвітніх шкіл приєдналися до страйку. «Ми не організовували дітей на майдан. Якщо вони стоять там, то це, можливо, їхнє особисте громадянське право», — сказав міський голова. Навчальний процес у молодших класах не порушено.

О 15-й годині депутати Тернопільської обласної ради провели на Михайлівському майдані в столиці виїзну 47-му сесію, на якій висловили свою позицію щодо суспільно-політичної ситуації в Україні. Тернопільські журналісти обговорили події в державі у понеділок під час засідання прес-клубу. Іще напередодні вони оприлюднили і підписали заяву щодо інформаційної блокади влади. Громадський активіст Володимир Ханас, який виступив ініціатором, був побитий чотирма невідомими в суботу після 22-ї години. Є також інформація, що колишній голова облради, а нині — народний депутат, свободівець Олексій Кайда — у неділю в Києві отримав травму голови і перебуває в лікарні, повідомляє Лариса ОСАДЧУК, Тернопіль.

   ЛЬВIВЩИНА

•  МАКСИМАЛЬНА МОБІЛІЗАЦІЯ ЛЮДЕЙ ДО КИЄВА

На Львівщині оголошено загальний страйк. Відповідне повідомлення з’явилося у неділю, 1 грудня, на офіційному сайті ЛОР. «На виконання заклику Києва штаб Координаційної ради Львівської області оголошує загальнообласний страйк. Працівники підприємств, організацій та установ мають самостійно обрати форму страйку і виходити на львівський Євромайдан — біля пам’ятника Шевченку», йдеться у повідомленні. За інформацією, що її надав «Дню» депутат облради Андрій Корнат, котрий очолює організаційний відділ Координаційної ради ЛОР, область оголосила максимальну мобілізацію людей на підтримку до Києва. Так, у ніч із 1 на 2 грудня до столиці у 150 транспортних засобах (15 автобусів, 10 мікроавтобусів, решта — приватні автівки) відправлено понад 1000 людей. Відбулася у неділю й позачергова сесія ЛОР, на якій першим заслухали керівника обласної міліції Олександра Рудяка, котрий запевнив, що перебуває в повному контакті з організаторами львівського Євромайдану та облрадою. Генерал-лейтенант переконував, що Євромайдан у Львові не буде знесено, позаяк протестна акція у Львові — мирна. А ще — просив депутатів не втягувати міліцію у політичні процеси. Людей закликали не піддаватися провокаціям, повідомляє Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів.

   ХЕРСОН

•  ОБЛРАДА ЗАКЛИКАЄ «НЕ НАГНІТАТИ НАПРУГУ»

Головним питанням порядку денного вчорашньої сесії Херсонської обласної ради стала заява до співвітчизників, у якій депутати висловили свою позицію щодо останніх суспільно-політичних подій в Україні. Заяву було ухвалено більшістю голосів, яку в раді становить Партія регіонів. Однак перед голосуванням присутні депутати від «Батьківщини» покинули залу засідань. Це сталося після того, як обласні обранці не підтримали питання про надання слова для виступу голові фракції «Батьківщина» у міській раді Володимиру Миколаєнку. Сам текст заяви наповнено загальними фразами про «стурбованість ескалацією суспільної напруги». Разом з тим депутати поважають «конституційне право кожного громадянина на мирні зібрання» і засуджують «усі провокаційні дії, що несуть загрозу життю і здоров’ю людей, завдають шкоди національній економіці та міжнародному іміджу нашої держави». А події, які відбуваються останніми днями, «роблять Україну слабкою». Депутати закликають усі політичні партії та громадські організації «об’єднатися навколо національних інтересів» і «не нагнітати напругу» в суспільстві. Тим часом активісти місцевого Євромайдану організували пікет біля міської ради. Опозиційні депутати склали текст вимоги до в. о. міського голови Херсона Зої Бережної, в якій ідеться про скликання позачергової сесії з питанням «Про суспільно-політичну ситуацію в Україні» і надання своєї оцінки «ганебним діям державної влади, пов’язаних з кривавим розгоном мирного зібрання» у Києві. На момент підготовки цього матеріалу стало відомо, що сесія міськради мала відбутися о 16.00, повідомляє Іван АНТИПЕНКО, «День», Херсон.

   КРИМ

•  ВЕРХОВНА РАДА ЗАКЛИКАЄ ПРЕЗИДЕНТА «ВЖИТИ ВСІХ ДОСТУПНИХ ЗАХОДІВ ДЛЯ ВІДНОВЛЕННЯ ГРОМАДСЬКОГО ПОРЯДКУ»

Вчора вранці відбулася позачергова сесія Верховної Ради Криму, а надвечір - така сама сесія Севастопольської міської ради. Як повідомив «Дню» депутат Верховної  Ради Криму Рефат Чубаров, «очевидно, що керівники ВР отримали розпорядження провести позачергову сесію з метою підштовхнути президента до введення надзвичайного стану. І вони його виконали. Однак тепер можна сказати, що у нас не парламент автономії, а обласний комітет правлячої партії, який реалізує вказівки однієї партії».

У вступному слові спікера Кримського парламенту, який і виступив ініціатором проведення сесії для обговорення політичної ситуації в країні, містилася серйозна дезинформація.  Вину за побиття людей на Майдані, спроби штурму будівлі Адміністрації президента, спробу руйнування пам’ятника Леніну перед Бесарабкою, заняття будівлі КМДА, спотворення слів пісні «День перемоги» і навіть спроби «насильницького захоплення влади» Володимир Константинов поклав на керівників опозиції, «тих же помаранчевих лідерів, які п’ять років були при владі й дискредитували себе». У своїх виступах депутати парламенту підтримали спікера і розвинули далі провину Майдану, покладаючи на нього всі труднощі в країні. І хоча депутати Рефат Чубаров, Леонід Пілунський та Едуард Гривковський намагалися  адекватно аналізувати ситуацію і говорити про всю складність становища і відповідальності за нього, зокрема і місцевих органів влади, однак депутати від Партії регіонів їх переривали криками, тупотіли ногами по підлозі, не давали висловитися. В результаті 76 голосами з 78 присутніх Верховна Рада Криму ухвалила рішення і затвердила текст звернення до Президента, в якому говориться: «Верховна Рада Автономної Республіки Крим... закликає Вас, Вікторе Федоровичу, виконати свій конституційний обов’язок і зупинити розгул беззаконня й анархії, що захлеснув столицю країни. ...Закликаємо Вас, шановний Вікторе Федоровичу, вжити всіх доступних Вам заходів для відновлення громадського порядку, не зупиняючись, якщо цього потребуватиме ситуація, перед запровадженням надзвичайного стану».

Ввечері, коли цей номер «Дня» вже був підписаний до друку, закінчилася і сесія Севастопольської міської ради, яка, якщо вірити проектам рішення і звернення, що є у нас, ухвалила аналогічні документи. Крім того, напередодні депутат севастопольської міськради від Партії регіонів Сергій Смолянінов надіслав на адресу президента Росії Володимира Путіна лист, яким намагається підштовхнути його до введення російських  військ до України. Під його посланням оголошений збір підписів за допомогою ЗМІ. За даними кримських ЗМІ, депутат Смолянінов свого часу був помічником глави міськдержадміністрації Валерія Саратова, якого вважали креатурою Миколи Азарова. Нині Валерій Саратов очолює Нацкомісію з регулювання ринку комунальних послуг. Севастопольці пам’ятають гучний скандал 2009 року, коли молодий Сергій Смолянінов був затриманий співробітниками правоохоронних органів у момент передачі хабара в сумі 60 тисяч доларів. Проте тоді у молодого регіонала й депутата з’явилися всесильні заступники, і Смолянінов уникнув покарання.

Як розповів «Дню» один з організаторів місцевого євромайдану  Андрій Щекун і глава громадської організації «Український дім», один з координаторів євромайдану Сергій Ковальський попросив допустити його на сесію Верховної Ради Криму і надати слово, щоб висловити позицію мітингувальників. Однак йому не лише відмовили у виступі, а й не пустили до будівлі Верховної Ради.

     В понеділок увечері планувався вже традиційний мітинг прибічників євроінтеграції. Микола СЕМЕНА, «День», Сімферополь

   ДОНЕЦЬК

•  МІСЬКІ ДЕПУТАТИ ЗВИНУВАЧУЮТЬ ОПОЗИЦІЙНІ СИЛИ У НАГНІТАННІ СИТУАЦІЇ

Учора на засіданні позачергової сесії Донецької міської ради депутати розглянули питання щодо ситуації, що склалася в країні та прийняли звернення до жителів України, Президента та уряду. У зверненні йдеться, що донецькі міські депутати вирішили «підтримати курс Президента України, спрямований на стабілізацію зовнішньополітичної обстановки, економічної ситуації та об’єктивний розгляд обставин інциденту, який стався в ніч з 29 на 30 листопада 2013 року». Чиновники у зверненні звинуватили опозиційні сили у нагнітанні ситуації навколо питання євроінтеграціїї. «Водночас лідери опозиції та інші політичні сили провокують наших співгромадян на страйки, захоплення державних установ, безлад і хаос, що призводить і вже призвів до дестабілізації роботи державної влади, органів місцевого самоврядування та підприємств. Вони закликають до «повної зміни влади в Україні», розвалу економіки країни», — зазначається у прийнятому зверненні. Керуючись цим, уже від сьогодні була посилена охорона адмінбудівель області.

Депутати міськради Донецька також вимагають не допускати участі посадових осіб інших держав в акціях та мітингах протесту, що проводяться на території України.

У зверненні окремим пунктом зазначається вимога до ЗМІ про необхідність об’єктивного і всебічного висвітлення подій, що відбуваються в країні.

2 грудня також відбулася позачергова сесія Донецької обласної ради. До порядку денного внесли питання: «Про звернення депутатів Донецької обласної ради у зв’язку з політичною ситуацією в Україні». Голова Донецької облради Андрій Федорук заявив, що гасла й твердження лідерів  опозиції, які лунають протягом останніх днів у Києві, абсурдні й деструктивні. прес-служба Донецької обласної ради повідомила, що він заявив про те, що якщо заворушення в країні спровокують відставку нинішнього керівництва, це безповоротно  призведе до погіршення соціально-економічного становища.

Зазначимо, що за час проведення Євромайдану в Донецьку не було жодних нарікань ні від правоохоронних органів, ні від пересічних донеччан на дії мітингувальників. Більше того, у понеділок о 18.00 годині євроактивісти Донецька планували знову зібратися біля пам’ятника Тарасу Шевченку, повідомляє Олександр ЄРМОЧЕНКО, Донецьк.

   ХАРКIВ

•  СЕСІЯ ОБЛАСНОЇ РАДИ «СКАСУВАЛА КУРС УКРАЇНИ НА ЄВРОІНТЕГРАЦІЮ»

2 грудня в Харкові відбулася сесія обласної ради. Водночас кілька сотень активних учасників Харківського Євромайдану проводили пікет напроти адмінбудівлі. Депутати від опозиційних партій запропонували засудити силове «зачищення» київського Євромайдану, а також знайти та покарати винних та включити це в резолюцію, але провладні депутати відхилили обидві пропозиції та не проголосували за них. «На сесії лунали зауваження від депутатів Партії регіонів, що побиття мирних мітингувальників — це була помилка, і Президент добре зреагував на ситуацію та міністр вибачився за неї. Але в резолюцію із цих виступів теж не поставили ані слова», — коментує прийняте рішення депутат Анатолій Сергієнко. «Було висунуте компромісне рішення підтримати хоча б заяву Президента, який засудила побиття на Майдані. Але навіть це компромісне рішення було відхилене губернатором Харківської області Михайлом Добкіним», — зауважує ще один Харківський депутат-опозиціонер Іван Варченко. «Ми хотіли залишити в резолюції слова про те, що ми поділяємо прагнення наших співгромадян долучитися до Європейської спільноти з її рівнем добробуту, демократії та поваги до законів, але без розриву економічних зв’язків із Російською Федерацією. Але за пропозицією директора заводу «Турбоатом» Суботіна слова про долучення до Європейської спільноти прибрали, і лише залишили слова про добробут. Тож сьогодні Харківська обласна рада офіційно відмовилася від курсу євроінтеграції», — коментує підсумки сесії Іван Варченко.

Іван Григорович попереджає про те, що деякі керівники комунальних підприємств Харкова зайняли небезпечну позицію та запропонували організувати із найбільш активних робітників загони народної дружини у допомогу міліції для протидії «дестабілізації ситуації». «Я вважаю, що це досить небезпечно», — наголошує депутат Іван Варченко, повідомляє Альона СОКОЛИНСЬКА, Харків.

   ЛУГАНСЬК

•  КРИЗУ ПОТРІБНО РОЗВ’ЯЗАТИ ВИКЛЮЧНО МИРНИМ ШЛЯХОМ

Увечері 1 грудня голова Луганської облдержадміністрації Володимир Пристюк в ефірі телеканалу ЛОТ закликав учасників протестів не допустити можливості силових зіткнень. «Я вважаю, що правоохоронні органи мають максимально швидко і чітко розслідувати провокацію на Майдані в ніч з 29 на 30 листопада і інформувати громадськість, хто конкретно винен у побитті людей і має понести покарання», — заявив Володимир Пристюк.

У Луганську було створено Комітет національного опору Луганщини, до якого увійшли 12 політичних і громадських діячів. Про це повідомив луганський адвокат Ігор Чудовський, який запропонував юридичну підтримку акціям протесту, які проходять в Луганську. «Моя участь в комітеті обумовлена тим, що саме юрист має забезпечити законність заходів, які проходять в обласному центрі. Наше завдання — забезпечити їх мирний характер, а також надати громадянам можливість реалізувати своє конституційне право на мирний протест», — зазначив Ігор Чудовський. Члени комітету планують звернутися до органів місцевої влади з проханням дати політичну оцінку подіям п’ятничної ночі на Майдані.

О 12 годині дня одночасно проходив пікет прибічників євроінтеграції і позачергове засідання обласної ради. У пікеті взяло участь близько 200 осіб, на акції були присутні прапори політичних сил («ВО «Свобода», «Батьківщина», Радикальна партія), чого не було раніше. Ігор Запрудський, один з організаторів Луганського євромайдану повідомив, що трьох представників мітингувальників на засідання облради пропустили, але проголосували про заборону надання їм слова. Під час сесії обласної ради із заявою виступили члени фракції комуністів, які засудили насильство на Майдані і в черговий раз наполягали на проведенні референдуму. Глава фракції ПР в облраді Олександр Арапов заявив: «Ми глибоко стурбовані подіями, які сталися після саміту у Вільнюсі в Україні. Ми з повагою ставимося до думки прихильників ЄС. Ми категорично виступаємо проти дій радикальних прихильників ЄС. Упевнені, що цим діям буде дана правова оцінка. Звертаємося до всіх депутатів усіх рівнів з пропозицією провести в Києві з’їзд з тим, щоб мирним шляхом розв’язати ситуацію в країні». В остаточній заяві, ухваленій сесією, радикальних висловів про «надзвичайний стан» не було, повідомляє Денис КИРКАЧ, Луганськ.

   ДНIПРОПЕТРОВСЬК

•  ОБЛРАДА ПРИЙНЯЛА ЗВЕРНЕННЯ ДО ПРЕЗИДЕНТА ПЕРЕВАЖНОЮ БІЛЬШІСТЮ

 У неділю ввечері поблизу залізничного вокзалу в Дніпропетровську побили людей, які зібралися їхати на Євромайдан до Києва. За словами потерпілих, нападників було три-чотири особи. Спочатку молоді хлопці, коли проходили повз автомобіль, де сиділи потерпілі, почали штовхати один одного й один з них впав на машину, пом’явши дверцята. Коли водій і його друзі вийшли запитати, що відбувається, їх почали бити. «Били мовчки, без слів. Ми лише намагалися затулятися», — розповідають потерпілі. Через кілька хвилин на місце пригоди прибули два наряди міліції на чолі з чоловіком, який назвався заступником начальника РВВС. Нападників і потерпілих затримали й доправили до відділення міліції. Активісти вважають, що за ними стежили до самого вокзалу й, можливо, підслуховували їхні телефонні розмови. Одного з нападників вони впізнали як спортсмена, майстра спорту з боксу. Тим паче що минулого тижня дніпропетровський Євромайдан зазнав нападу так званих «тітушок». Представники правоохоронних органів тоді заявили, що розшукують нападників і порушили кримінальну справу за статтею «Хуліганство». Зараз вони розбираються з нинішнім інцидентом.

Також учора Дніпропетровська облрада звернулася до Президента України з проханням «вжити всіх необхідних заходів для стабілізації порядку в країні». Звернення було прийняте переважною більшістю депутатського корпусу на позачерговій сесії. Виступаючи перед депутатами, голова облдержадміністрації Дмитро Колесніков звернув увагу на особливу роль Росії для зовнішньоекономічних зв’язків Дніпропетровщини. За його словами, експортні постачання до цієї країни становлять 80% продукції ракетно-космічного «Південмашу», 70% Дніпропетровського агрегатного заводу й 100% — Дніпродзержинського вагонобудівного заводу. «На його думку, «тайм-аут» на шляху до європейської інтеграції, який узяв Президент, сповна обгрунтований і має дати Україні «додаткові гарантії». У той же час, за його словами, якщо не зупинити протести опозиції, вони «поставлять хрест на майбутньому України». Ініціативу регіоналів представники опозиції в Дніпропетровській облраді прийняли в багнети. Вони вважають, що провальна ситуація в економіці України почала складатися давно. Тому керівництво країни має зізнатися у власній некомпетентності й піти у відставку, а не шукати приводів для запровадження надзвичайного стану. Крім того, опозиція вимагає провести ефективне розслідування неодноразових нападів і побиття учасників дніпропетровського Євромайдану. Депутат з фракції «Демократи» Владислав Романов запропонував відкласти прийняття звернення до керівництва України, назвавши його політично безграмотним. Думку опозиційної меншості регіонали та їхні союзники ігнорували, повідомляє Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ.

Газета: