Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Півострів без хліба і води

20 травня, 2014 - 12:39
Півострів без хліба і води
ФОТО РЕЙТЕР

З 17 травня до анексованого Криму не пропускають машини з продуктами з України, а вчора окупанти вивели з ладу основний водоканал.

Минулого тижня Росспоживнагляд заборонив ввезення української продукції на територію анексованого півострова. Про це повідомляють кримські підприємці та ЗМІ. А ось на сайті Федеральної служби відповідній інформації наразі немає.

Кримський журналіст Андрій Александров повідомляє, що заборонено ввезення всіх продуктів з України, які не отримали узгодження на ввезення від Росспоживнагляду. Наразі відомо, що для отримання права на ввезення продукції до Криму, дистриб’юторові необхідно реєструватися в Севастополі, де у відповідь йому видадуть ключ, за допомогою якого можна на сайті державної служби дізнатися, яким компаніям дозволено постачати свою продукцію до Криму. Якщо ж компанія не потрапила до цього списку, їй потрібно подати певний пакет документів на узгодження Росспоживнагляду. Федеральна служба, своєю чергою, зобов’язана протягом 10-14 днів після подачі документів повідомити, чи має право та чи інша компанія на ввезення своєї продукції.

Але, попри такі круті заходи обмеження, продукція все ж таки надходитиме до Криму. «Ті постачальники, чиї компанії зараз будуть у списках, радісно потирають руки. Ці компанії та їхні виробники отримують повний карт-бланш, бо сьогодні полиці супермаркетів — порожні. У зв’язку з цим ті декілька кримських компаній-виробників — сьогодні нарозхват. Навіть ті компанії, які раніше не співпрацювали з місцевим виробниками, — зараз почали це робити», — пояснює «Дню» директор кримської дистриб’юторської компанії, який побажав залишитися неназваним.

Як потрапити вже сьогодні-завтра до цього заповітного списку Росспоживнагляду без дозвільної процедури — невідомо. «Але в нас уже ходять чутки про те, що є українські виробники, які встигли все вирішити «нагорі» і далі постачають продукцію до Криму», — говорить у коментарі «Дню» Андрій Александров. Принаймні, з того, яка українська продукція заповнить полиці кримських супермаркетів найближчими днями, і буде видно, які виробники мають сильне лобі. У той же час, на полиці кримських супермаркетів уже потихеньку почали виставляти продукцію російських виробників.

«Ті компанії, які опиняться в списку дозволених, різко наростять обсяги продажів і постачань, оскільки інші компанії наразі відсутні на ринку. Звичайно, такого достатку продукції, як раніше, не буде. Трохи зростуть ціни на тлі дефіциту і через те, що російська продукція зайде на кримський ринок», — говорить директор дистриб’юторської компанії. Він прогнозує, що та продукція, яку «якимось дивом» Росспоживнагляд дозволить ввозити на територію окупованого Криму, матиме великий попит.

«90% всієї продукції, яка надходила до Криму, — це продукція українського виробництва», — пояснює керівник аналітичного відділу консалтингової компанії «ААА» Марія Колесник. Експерт вважає, що заборону на ввезення української продукції запроваджено для того, щоб витіснити з півострова українських рітейлерів і встановити російські ціни. «Оптово-відпускна ціна на російських виробництвах на 40% більша, аніж на українських», — говорить Колесник.

Керівник аналітичного відділу консалтингової компанії «ААА» переконана, що навіть ті компанії, які залишилися на кримському ринку сьогодні, оформлятимуть свою продукцію, як експортне постачання, і, відповідно, ціна підвищуватиметься. «У даному випадкові все це призведе до скорочення обсягів того, що зараз постачається, а з іншого боку — до істотного зростання цін», — говорить Марія Колесник.

У той же час, Крим може залишитися і без питної води. Адже вчора некваліфіковані працівники зруйнували споруди Північнокримського каналу і спробували отримати воду, прориваючи за межами цих споруд арики. «Плани (самопроголошеної кримської влади. — Ред.) щодо того, що вони, захопивши споруди Північнокримського каналу, зможуть подавати воду сільгоспвиробникам і у водосховища, не виправдалися. Вони наповнили ці служби некваліфікованими людьми, які, згідно з тією інформацією, яку ми маємо, вже зруйнували на території Криму самі споруди Північнокримського каналу, і намагаються відібрати воду поза спорудами, просто прориваючи якісь арики», — повідомив голова Херсонської облдержадміністрації Юрій Одарченко.

За його словами, Крим не може отримати дніпровську воду сьогодні, бо самопроголошена влада Криму поводиться безвідповідально. Як відомо, водопотреба Криму на 85% забезпечується саме з Північнокримського каналу.

Марія ЮЗИЧ, «День»
Газета: