Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Застійні» очікування

Реальний ВВП України поточного року може зрости майже на 1,5% або впасти на 3%
15 квітня, 2013 - 20:07

Такі прогнози, за результатами опитування бізнесу, зробив Інститут економічних досліджень і політичних консультацій. За яким саме сценарієм розвиватиметься вітчизняна економіка, на думку бізнесу, залежатиме від успішності переговорів із МВФ. Якщо кредит буде, то наступного року від ВВП очікують зростання на 4%. Якщо ж програму stand by не продовжать, зростання економіки українці не побачать. Як і покращання умов ведення бізнесу — разом із низьким споживчим попитом і браком ліквідності цей фактор став основним для песимістичних очікувань серед опитаних підприємців.

«Чільні місця посідає група факторів, що характеризують регуляторний клімат. Тобто незадовільно сприятливий регуляторний клімат. Це також і високе оподаткування, високі ставки за кредитами», — говорить керівник проекту «Дослідження ділової думки» Оксана Кузяків.

Чому очікування українських підприємств не покращуються, намагається пояснити голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський.

«Тут — питання, пов’язані як з економічною політикою, так і з режимом. Не політичним, а режимом відносин, який сьогодні склався між економікою, де безпосередньо займаються виробництвом і реалізацією матеріальних благ, і тими, хто формує економічну політику», — відзначає експерт.

На думку Бураковського, в економіці так зване посилення дисципліни без поєднання стимулюючих факторів веде до стагнації, в якій Україна, на думку опитаних підприємців, перебуває безперервно з 2005 року.

Зазначимо, третина опитаних інститутом підприємців оцінила діловий клімат в країні як несприятливий. Натомість, навпаки, вважає лише кожен десятий український бізнесмен. При цьому в зміни на краще вітчизняний бізнес теж не вірить. На покращання в наступні півроку не сподіваються понад 72% опитаних підприємців. Тоді як оптимістів — лише 12%.

Тим часом в прес-службі НБУ рапортують про суттєве покращання макроекономічних та ділових очікувань керівників підприємств України, що свідчить про «позитивні ознаки пожвавлення економіки». Такі результати, йдеться в повідомленні, що надійшло на адресу «Дня», показало чергове щоквартальне опитування керівників підприємств про оцінку поточної та майбутньої ділової активності, інфляційних та курсових очікувань, змін економічної ситуації в Україні, проведене в лютому 2013 року. В опитуванні взяло участь 1261 підприємство з усіх регіонів країни, що представляють економіку за основними видами діяльності, формами власності, розмірами за кількістю працівників. Згідно з результатами опитування, оцінки респондентів щодо обсягів виробництва товарів та послуг в Україні в наступні 12 місяців зросли, а от інфляційні очікування сягнули найнижчого значення за весь період проведення опитувань. Основним фактором, який обумовлюватиме підвищення споживчих цін, респонденти продовжують називати зростання витрат на виробництво. Респонденти покращили оцінки поточного фінансово-економічного стану своїх підприємств, баланс між оцінками стану «добрий» та «поганий» становив 0,2% порівняно з (–2,8%) у ІV кварталі 2012 року. За оцінками респондентів, рівень залишків готової продукції знизився, що є свідченням перевищення попиту над пропозицією. Опитані аналітиками НБУ підприємці очікують уповільнення зростання цін на товари та послуги, які купує підприємство, та на продукцію власного виробництва. Зростання виробничих витрат, на їхню думку, також уповільниться. Респонденти вважають, що найвпливовішими чинниками змін вихідних цін підприємств є зростання цін на енергоносії та на сировину і матеріали.

Олексій САВИЦЬКИЙ
Газета: