Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ключове питання. Без відповіді

Два роки президентства Петра Порошенка: замість підсумків
24 травня, 2016 - 18:34
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

«Ми воюємо, чи торгуємо?» — ключове питання двох років Президента Порошенка.

Петро Олексійович отримав безпрецедентну підтримку громадян на виборах саме завдяки тому, що зумів переконати: він знає, як перемогти у війні, а світ його «План» підтримує... А по-друге, для багатьох вирішальну роль для прийняття рішення на користь Порошенка зіграла його обіцянка продати бізнес.

Та йшов час, бізнес не продавався, навпаки — «процвітав», у тому числі на території країни, яка на нас напала; троє «друзів» сиділи не в «тюрмах», а на Банковій та Грушевського; війна забирала життя і ставала хронічною проблемою... Люди почали ставити запитання.

Тоді у грудні 2014 року журналісти прийшли з цими питаннями на першу підсумкову прес-конференцію до Президента. До слова, з того часу формат «відкритого спілкування» став нечастим явищем для Петра Олексійовича.

Я від «Дня» на першій підсумковій конференції запитала «Світ вимагає визначеності: ми воюємо, чи торгуємо? Чому бізнес не проданий? А корпорація Roshen нарощує свою присутність в Росії в той час, коли ми вимагаємо від світу бути нашими союзниками у війні проти РФ і посилювати санкції?»

Згодом, уривок з нашим запитанням «Опозиційний блок» навіть використав у своїй передвиборчій агітації на каналі «Україна». Те, що це запитання поцілило в чутливе місце Президента Порошенка, стало помітно вже тоді, з того, як і що він відповів. Адже Петро Олексійович зробив вигляд, що не має жодного стосунку до своєї кондитерської корпорації, і порадив нам звернутися за інформацією до самого Roshen, а потім запевнив, що його цукерки «на російському ринку майже не мають продажів».

«Я би дуже вам радив задати всі питання щодо Roshenа в Roshen. І ви отримаєте всі відповіді... Моя відповідь була б такою, що я не знаю про обсяги продажів Roshen на ринку РФ. Але я вам стверджую, що на сьогодні продажу в Російській Федерації майже не існує. Ще 2013 року для Roshen була заборона постачання на ринок Російської Федерації, і вона не знята до сих пір. По-друге, мільярди рублів були заблоковані на рахунках російського Roshen 2013 року, заблокувавши можливості роботи підприємства. Цей арешт не знятий!» — відповів Президент.

На той час, за даними тієї ж таки Roshen, прибутки російських фабрик корпорації 2013 року збільшилися на 23% порівняно з попереднім роком і склали 2,16 мільярда рублів, що становило 7% російського ринку. Слідство в РФ припинило гучну кримінальну справу, яка тривала декілька років, щодо кондитерської компанії — «за відсутністю складу злочину». І одночасно було знято арешт із рахунків компанії.

Другий рік президентства дав ще промовистіші відповіді на наше запитання: Панамський скандал, «справа Корбана», «діяння» заступника голови фракції президентської партії — Ігоря Кононенка, конфлікт з прем’єром-Яценюком, який зрештою привів до політичної кризи, яку на очах у всього світу довелось вирішували... «тушкуванням», і «вишенька на торті» — Луценко-Генпрокурор. Тут питання не стільки в «особистості» (хоча й родинні зв’язки між Генпрокурором та Президентом — не найкраща історія), скільки до того з яким нахабством задля прийняття потрібного рішення влада трощила процедуру...

У тому, що Порошенко не боєць для кланово-олігархічної системи, він розписався «вибивши» Коломойського та його людей із Дніпропетровська та Одеси. Це був другий негативний сигнал для добровольчих батальйонів. Адже хоч би як хто ставився до Коломойського і Ко, але саме вони не пустили Путіна в Дніпропетровськ... Ми не знаємо достеменно, за яких обставин грузинська команда з’явилась в Україні. Але те, що ми бачили напевне: грузинів використали у внутрішньо-видовій боротьбі на користь конкурентного угрупування, яке на той час вело агресивний наступ в Лондонському суді.

У сухому залишку, маючи можливість демонтувати «кланово-олігархічну систему», яка, ослабивши Україну, привела до неї війну, і проти якої повстали і перший, і другий Майдан, Порошенко обрав зручну (як йому здалось) роль стати гарантом її збереження, і цим... зв’язав собі руки.

Тому, зрештою, з усіх запитань, які сьогодні сиплються на Президента, за великим рахунком, є одне головне запитання, над яким має сильно подумати сам Петро Олексійович: коли він до решти втратить симпатії власного народу, де і у кого він шукатиме захисту і підтримки? Ми в «Дні» вже колись писали (10 листопада 2010 р.) матеріал «Хто захистить Президента?»...

Кланово-олігархічна система демонструє грандіозну вигадливість у здатності до виживання. І практично не має сумнівів, що вона схарчить і цього Президента для свого перезаснування, якщо він вчасно не розгадає загадку: де схована голка українського «Кощія»? Ключовим тестом для Порошенка  є Мінський процес....

Особисто в мене, коли я думаю про два роки Президентства Петра Порошенка, виникає злість і співчуття до тої розв’язки, яка може спіткати не тільки його...

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: