Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Нові обличчя за відсутності програм

Експерт: «Повторне обрання мером Кернеса можливе лише через роз’єднаність та пасивність демократичних сил»
21 жовтня, 2015 - 14:02
ФОТО АРТЕМА ЖУКОВА

Політологи та спостерігачі відзначають, що, на перший погляд, харківська політика майже не змінилася напередодні місцевих виборів. Юлія Біденко та Валерій Дудко згодні, що у лідерах підтримки залишаються партії, що асоціюються з колишньою Партією регіонів — «Відродження» та «Опозиційний блок», а чинна влада масово застосовує підлеглих бюджетників, працівників комунальних служб, комунальні ЗМІ, кошти бюджету області та громади для агітації.

При тому експерти відзначають суттєві відмінності у теперішньому виборчому процесі. Політолог Юлія Біденко вказує на «появу нових партійних брендів у виборчих списках та формування кількох центрів тяжіння в колись монолітному електораті регіоналів та комуністів». «Місцеві лідери вже не згуртовуються навколо однієї постаті, а намагаються провести до рад власні партійні проекти», — зазначає Юлія Біденко. Кандидат політичних наук зауважує: «Це фактично перші місцеві вибори за новою виборчою системою і за нового формату сегментації електорату. Якщо раніше партії та місцеві політики вели боротьбу за аморфного виборця, який не мав стійких ідеологічних вподобань та робив вибір у день голосування, то за останні роки харківський електорат розколовся на два значні сегменти, які умовно можна назвати «екс-регіональний» та «проукраїнсько-демократичний», а кількість тих, хто вагається, дещо зменшилася (у тому числі за рахунок зростання абсентеїзму та зниження явки). Тому начебто схожі за принципами та гаслами партії вже не борються разом за абстрактного харків’янина, як раніше, а працюють всередині цих сегментів, входячи в жорстку конкурентну боротьбу зі своїми потенційними партнерами по коаліції».

Усі спостерігачі цьогорічного електорального процесу на Харківщині фіксують численні порушення партіями виборчого законодавства. Серед найпомітніших називають непрямий підкуп виборців за рахунок бюджетних коштів, розміщення політичної реклами на громадському транспорті та комунальних об’єктах, як це робить «Відродження» та «Наш Край», знищення передвиборчої агітації конкурентів з боку партії «Відродження», використання комунальних ЗМІ для передвиборчої агітації. В Харкові також є факти нападу на кандидатів: наприклад, жорстокого побиття зазнав кандидат Анатолій Родзинський. Яскравим прикладом нехтування нормами закону цього року стала епопея навколо харківської обласної організації «Опозиційного блоку», де була порушена процедура реєстрації. Валерій Дудко вказує на активне залучення адмінресурсу — на рівні його використовує партія «Відродження», а на рівні області — «БПП». Також Валерій Дудко зазначає, що «БПП» намагається проводити роботу на підприємствах всеукраїнського підпорядкування». Політолог та кандидат від партії «Батьківщина» вказує, що президентська партія винайшла новий спосіб агітації за допомогою... аптекоуправління: «В окремих аптеках виборцям роздають сертифікати на придбання ліків. Запрошення надруковані від аптеки, але з логотипом «БПП», — вказує політолог. Спостерігачі відзначають, що залучення адмінресурсу є негативним фактором, який веде до авторитаризму і зростання недовіри громадян до Президента та його політичної сили.

ЗАКІНЧЕННЯ ЕРИ СЛУХНЯНОЇ БІЛЬШОСТІ

Негативним трендом цьогорічних виборів аналітики називають популістський характер передвиборчих гасел та програм, їх безпредметність. «Замість обговорення місцевих проблем та стратегій більшість партій виходить із лозунгами підняття зарплат та пенсій, перемоги та контрактної армії або взагалі із закликами «Будь собою» або з єдиним положенням, що «Кернес — наш мер». Хоча за логікою місцеві вибори є саме тим процесом, під час якого привертають увагу до локальних проблем та виробляють нові візії місцевого розвитку», — нарікає Юлія Біденко. «Всіх учасників теперішньої виборчої кампанії відрізняє популізм та відсутність конкретних рішень. А програми кандидатів та партій здебільшого поверхові та узагальнені», — стверджує Валерій Дудко.

Позитивною новою рисою кампанії аналітики називають збільшення громадських активістів у партійних списках, появу нових молодих облич, вчених, людей з гуманітарною освітою. Юлія Біденко відзначає намагання з боку нових кандидатів побудувати більш відкриту модель спілкування з виборцями, інтенсифікацію використання соціальних мереж як інтерактивних майданчиків для обговорення. «Складно прогнозувати повне оновлення міської ради за рахунок таких «нових» політиків, але можна казати про поступову зміну поколінь регіональних політичних еліт», — розмірковує Юлія Біденко. Також експерт вважає, що новообрана міська рада втратить абсолютну більшість однієї сили, а перетвориться на багатоскладове утворення, всередині якого гравці будуть змушені шукати компроміс та виробляти спільні позиції. «Для новообраного міського голови, ким би він не був, це означає закінчення ери слухняної більшості та вимагатиме змін у політиці ручного керування містом», — вважає кандидат політичних наук.

У ВИБОРАХ МЕРА — НАДІЯ НА ДРУГИЙ ТУР

Найпотужнішу кампанію в Харкові проводять кандидати в мери, вони ніби намагаються завалити населення своєю продукцією, жартують політологи. Під час кампанії кандидат на пост мера Олександр Фельдман возить дітей та дорослих в побудований ним Екопарк, проводить там міжнародні конференції. Але все одно довіра до нього харків’ян не сильно зростає, зауважує Валерій Дудко. Спостерігачі відзначають штучно завищений рейтинг чинного міського голови Геннадія Кернеса. «В підконтрольних меру ЗМІ стверджують, що рейтинг підтримки Кернеса становить більше 50 відсотків. Але це казка! — впевнений Валерій Дудко. — Максимум, що він може набрати по Харкову з залученням всіх ресурсів — це 30 відсотків. Зараз у кількох місцях Харкова, зокрема на Салтівці та Алексіївці, портрети Кернеса позаливали фарбою. А на Клочківській на його бігборді написали лайливі слова». Повторне обрання мером Кернеса можливе лише через роз’єднаність та пасивність демократичних сил, вважають політологи та спостерігачі. Кандидат до міськради від партії «Самопоміч» Дмитро Булах закликає городян максимально масово йти на вибори міського голови і голосувати за будь-яких кандидатів, крім чинного мера, щоб той не отримав більше половини голосів та відбувся другий тур голосування. Дмитро Булах упевнений, що в другому турі є великий шанс перемогти чинного мера, бо його опонент збере всі об’єднані голоси харків’ян.

Альона СОКОЛИНСЬКА, Харків
Газета: