Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Одеса передвиборча

За кількістю кандидатів у мери місто побило не лише власний рекорд, а й обійшло всі обласні центри, враховуючи столицю
21 жовтня, 2015 - 12:47
Одесса
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

До дня виборів лишається менше тижня, тож попри незвично прохолодний жовтень в Одесі зараз досить гаряче. У виборах міського голови бере участь рекордна кількість кандидатів за всі роки незалежності України. Немало кандидатів і до міської та обласної рад, але, як з’ясувалося, нових облич у місцевій владі після виборів буде обмаль.

НАЙДОВШИЙ БЮЛЕТЕНЬ

За кількістю кандидатів у мери Одеса побила не лише власний рекорд, а й обійшла всі обласні центри, враховуючи столицю, — аж 42 особи були зареєстровані Одеською міською виборчою комісією. Втім, щонайменше 30 із них лишаються невідомими не лише широкому загалу, а й експертам-політологам. Близько 15% з них, за дивним збігом обставин, є випускниками Національного університету «Одеська юридична академія» (її президентом є відомий народний депутат Сергій Ківалов), а середній вік цих кандидатів ледь сягає 25 років (наймолодшому — 21 рік). Також у переліку кандидатів — безробітні випускники ПТУ, пенсіонери та інші особи, які чесно вказали в біографіях, що ніколи не займалися ані політичною, ані громадською діяльністю. Як відзначається у звіті регіонального представництва ОПОРИ, що здійснює спостереження за ходом виборчої кампанії в регіоні, мета реєстрації відверто «технічних» кандидатів проста — отримати якомога більше «своїх» членів комісії, які будуть «лояльними» до реального кандидата, котрий курує «технічних».

Справді відомих кандидатів, які проводять активні агітаційні кампанії, небагато: це чинний міський голова, обраний у травні минулого року, колишній народний депутат, екс-активіст Партії регіонів Геннадій Труханов; колишній мер Одеси, який вже вшосте бере участь у мерських перегонах та двічі керував містом, — самовисуванець Едуард Гурвіц; екс-нардеп та колишня активістка «Сильної України», а нині — кандидат від партії «Відродження» Світлана Фабрикант; екс-радник міністра економіки, нинішній радник голови Одеської облдержадміністрації Олександр Боровик, якого висунула партія «Блок Петра Порошенка «Солідарність», а також висуванець Української морської партії Сергія Ківалова — Сергій Ківалов.

КАНДИДАТ ЧИ НІ?

Заінтригувати Одесу зумів Сергій Ківалов, який, попри те, що є одним із найвпливовіших політиків у місті, балотується у мери вперше. Як нам стало відомо з поінформованого джерела, пан Ківалов до останнього зважував на шальках терезів всі «за» і «проти» і зрештою вирішив балотуватися. Втім, цей процес з часом набув дещо театралізованого забарвлення. Наприкінці вересня Ківалов заявив, що на його охоронців із «Грифону» скоїли замах. Він також поквапився повідомити, що вважає це замахом на нього. Втім, у міліції одразу запевнили, що їх співробітники — охоронці народного депутата — потрапили у звичайну ДТП, а їхньому життю нічого не загрожує. А пізнім вечором 9 жовтня у двір будинку, де мешкає народний обранець, невідомі жбурнули гранату РГД-5. Попри те, що в результаті вибуху ніхто не постраждав, наступного дня кандидат заявив, що знімає свою кандидатуру з перегонів. Більше того, за кілька днів він подав відповідну заяву до міської ТВК. Втім, як пояснили у місцевому осередку Комітету виборців України, жодних підстав для зняття кандидатури Ківалова немає: він мав право знятися з виборів лише до 6 жовтня, згідно з чинним Законом України «Про місцеві вибори». Зрештою міськвиборчком залишив заяву Ківалова без розгляду, тож, таким чином, він і надалі бере участь у перегонах.

Втім, у оточенні нардепа не приховують, що його висунення мало на меті не його перемогу у мерських виборах (така вірогідність хоч і була, але досить сумнівна), а створення якомога більшої фракції у майбутній міській раді. Сергій Ківалов також очолив виборчий список партії свого імені до міської ради, а кандидати проводять вельми активну виборчу кампанію. Окрім того, Ківалов має досить сталі домовленості з Едуардом Гурвіцом, якого активно підтримують підконтрольні Ківалову ЗМІ.

ТЕМНА КОНЯЧКА

Несподіваним стало висунення на посаду одеського мера вихідця із цього міста, який лише нещодавно приїхав до України з-за кордону, — Олександра Боровика (або Саші, як він любить сам себе називати). Попри те, що у «Блоку Петра Порошенка «Солідарність» в Одесі могли б бути інші, більш відомі й прогнозовані кандидати, наприклад, народний депутат Олексій Гончаренко або ж його близький друг, чинний голова Одеської обласної ради Михайло Шмушкович, висунення яких прогнозували політологи, кандидатом від партії став саме Боровик. Від початку його висунення досить скептично сприймалося більшістю експертів, які схилялися до думки, що таким чином, виставивши непрохідного кандидата, «БПП» «віддав» Одесу Геннадію Труханову, оскільки у інших кандидатів шансів перемогти чинного мера обмаль.

Утім, як розповіли у найближчому оточенні Боровика, його команда, яка перебуває у досить напружених відносинах зі штабом партії «БПП «Солідарність» та має всебічну підтримку голови Одеської облдержадміністрації Міхеїла Саакашвілі, щиро вірить у перемогу Боровика.

«Нам потрібно вийти у другий тур та залучити до голосування молодь. Тоді шанси однозначно високі», — розповів Олександр Боровик кореспонденту «Дня».

Наразі пан Саакашвілі бере досить активну участь у передвиборчій агітації на підтримку Боровика, банери та білборди, на яких розміщено спільні фотографії кандидата та губернатора, рясніють на вулицях міста, так само, як і аналогічні банери із зображенням Геннадія Труханова та кандидатів у депутати від його партії — «Довіряй справам».

БИТВИ СОЦОПИТУВАНЬ

Різноманітні соцопитування досі лишаються дієвим засобом впливу на свідомість виборців. Маніпулювання рейтингами — не нова технологія, але ефективна. Тож, за даними перших соцопитувань, які було оприлюднено ще місяць тому, до другого туру мерських виборів мали б вийти Геннадій Труханов та Сергій Ківалов, причому перемогу прогнозували Ківалову. Втім, ближче до виборів з’явилася низка опитувань, які спочатку обіцяли Труханову 40-45%, а вже зараз — понад 50%. Таким чином громадськість почали активно готувати до думки, що другого туру може й не бути — якщо Труханов вже у першому набере необхідні 50% плюс один голос. Утім, наскільки ці опитування є добросовісними, судити важко, особливо з огляду на минулорічні вибори. Тоді за результатами екзитполу, проведеному «Савік Шустер Студією», на виборах з відривом у 6% голосів Едуард Гурвіц перемагав Геннадія Труханова, однак зрештою результати вийшли іншими, і перемогу здобув Труханов. З цими результатами тоді погодилася більшість політичних сил, які перебувають в опозиції до Труханова, визнавши, що опитування дало хибний результат.

У РАДИ — ЧЕРЕЗ «ГРЕЧКУ»

До Одеської міської ради висунуто кандидатів у депутати від 20 політичних партій. На 64 депутатські мандати претендують 816 осіб. Тенденцією цього року є очільництво партійних списків чинними народними депутатами, які у такий спосіб прагнуть здобути якомога більшу прихильність виборців. Так, Українську морську партію Сергія Ківалова на вибори веде сам Ківалов, партію «Наш край» — нардеп і лідер партії Антон Кіссе, «Опозиційний блок» — нардеп Микола Скорик.

При цьому до місцевих рад здебільшого ідуть чинні депутати, левову частку яких становлять колишні члени Партії регіонів. Найбільше екс-регіоналів — у списках партії одеського міського голови Геннадія Труханова «Довіряй справам», в «Опозиційному блоці», «Відродженні» і, хоч як, можливо, дивно — у «Блоці Петра Порошенка «Солідарність». Окрім того, у списках — чимало чиновників та бізнесменів.

Така сама ситуація склалася і у передвиборчих списках до Одеської обласної ради, на 84 мандати якої претендують 966 кандидатів від 16 партій.

При цьому на більшості округів фактично не буде серйозної конкурентної боротьби: впливові кандидати від різних партій майже ніде не висуваються по одному округу. Внаслідок кулуарних домовленостей між партіями у більшості виборчих округів є один явний лідер, перемога якого майже беззаперечна.

Як повідомили у місцевому осередку Комітету виборців України, за результатами майже двох місяців спостерігачами та небайдужими громадянами зафіксовано майже 120 порушень передвиборчого законодавства по всій області, з них половина припадає на місто Одеса. Здебільшого це непрямий підкуп виборців, застосування адмінресурсу, порушення правил агітації. За тиждень до виборів кандидати — здебільшого від «Довіряй справам», Української морської партії Сергія Ківалова та «Опозиційного блоку» — майже щодня проводять ярмарки, на яких продають дешеві овочі та фрукти, а також організовують безкоштовну доставку мішків з продуктами додому виборцям. Крім того, у партій «Довіряй справам» та «Блок Петра Порошенка «Солідарність» цього року з’явилося ноу-хау — від імені кандидатів винаймають спецтехніку, а робітники місцевих підприємств у жилетах з агітаційними написами спилюють сухостій на вулицях міста. Популярним видом непрямого підкупу виборців є також роздача солодощів дітям, придбання обладнання і комп’ютерної техніки у школи. Втім, продуктові набори з традиційними гречкою і олією також лишаються в арсеналі кандидатів.

На жаль, чинне законодавство фактично не передбачає серйозних санкцій для порушників. Попри те, що в Одесі створено оперативний штаб реагування на порушення виборчого законодавства при обласному управлінні Міністерства внутрішніх справ, де вже зафіксовано понад 60 фактів порушень, поки що жодне розслідування не завершено.

Тож, як і прогнозувалося раніше, попри те, що до рад ідуть і представники Євромайдану, місцеві громадські активісти, науковці і бізнесмени нового покоління (в Одеському регіоні вони здебільшого перебувають у списках «ДемАльянсу» та «Самопомочі»), шанси на оновлення рад лишаються мізерними.

Євгенія ГЕНОВА, Одеса
Газета: