Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про «паралельний трек»

Чи можливий вихід на «будапештський формат», не порушуючи чинних домовленостей у Мінську?
28 серпня, 2017 - 18:57
ФОТО REUTERS

Так зване шкільне перемир’я російськими військовими та підконтрольними їм бандитами на Донбасі не виконується (передбачалося з 25 серпня). Про це домовлялися сторони на останньому засіданні Тристоронньої контактної групи в Мінську. З українського боку, як і раніше, є загиблі та поранені. Інформаційно-аналітичний центр РНБО повідомив, що впродовж минулої доби на Донецькому напрямку проросійські бойовики обстріляли, зокрема й із мінометів калібру 120 мм, Зайцеве, а також ділянку фронту Авдіївка — Шахта Бутівка. На Маріупольському напрямку ворожі збройні провокації відбувалися на ділянці фронту Чермалик — Широкине. Найбільш напружена ситуація спостерігалася в Гнутовому і Водяному. На Луганському напрямку противник відкривав вогонь із гранатометів по Малиновому.

Тобто маємо стабільно напружену ситуацію, яку створила й продовжує підтримувати у напівгарячому стані Москва. Про це, власне, заявив днями і спецпредставник США по Україні Курт Волкер в інтерв’ю Financial Times за підсумками зустрічі з помічником російського президента Владиславом Сурковим. За словами Волкера, Росія, схоже, готова «жити зі» статусом-кво збройного конфлікту на Донбасі. Він також підкреслив: «Перебування Росії на Донбасі має свою ціну на міжнародній арені — як політичну, так і санкційну. І, чесно кажучи, ситуація з часом лише погіршиться... Ситуація, коли Росія у зв’язку з цим конфліктом буде заморожена в дипломатичних відносинах, економічних відносинах, звісно, не те, чого Росія хоче. Гадаю, вони повинні зробити свій вибір, свої власні розрахунки».

КИЇВ, 24 СЕРПНЯ 2017 Р. ГЛАВА ПЕНТАГОНУ ДЖЕЙМС МЕТТІС: «РОСІЯ ЗОБОВ’ЯЗАЛАСЯ УТРИМУВАТИСЯ ВІД ЗАСТОСУВАННЯ СИЛИ ПРОТИ УКРАЇНИ ТА ПОГРОЗ ЗАСТОСУВАННЯ ЯДЕРНОЇ ЗБРОЇ, А ТАКОЖ ЗОБОВ’ЯЗАЛАСЯ ПОВАЖАТИ ТЕРИТОРІАЛЬНУ ЦІЛІСНІСТЬ ІНШИХ ДЕРЖАВ. АЛЕ, НА ЖАЛЬ, РОСІЙСЬКА ФЕДЕРАЦІЯ НЕ ДОТРИМУЄТЬСЯ ДУХУ ЦИХ МІЖНАРОДНИХ ЗОБОВ’ЯЗАНЬ. СОЮЗНИКИ США ЧИНИТИМУТЬ І ДАЛІ ТИСК НА РОСІЮ ДЛЯ ТОГО, ЩОБ ПРИМУСИТИ ЇЇ ДО ДОТРИМАННЯ МІНСЬКИХ УГОД. ШТАТИ ВЗЯЛИ НА СЕБЕ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ ЩОДО ДИПЛОМАТИЧНИХ ЗУСИЛЬ РОЗВ’ЯЗАННЯ КОНФЛІКТУ. США НІКОЛИ НЕ ВИЗНАВАЛИ І НЕ ВИЗНАЮТЬ АНЕКСІЮ КРИМУ РОСІЄЮ ТА ПІДРИВ З БОКУ РОСІЇ МІЖНАРОДНО ВСТАНОВЛЕНИХ ВИЗНАНИХ КОРДОНІВ» / ФОТО РЕЙТЕР

Як виходити з ситуації, коли Кремль цілеспрямовано дестабілізує ситуацію на сході України, окупувавши частину нашої території й ведучи бойові дії проти ЗСУ? Простіше кажучи, як змусити Москву нарешті відчепитися від України, звільнивши захоплені території (частину Донбасу та Крим)? Активність американського спецпредставника по Україні, який провів низку зустрічей в нашій країні, зокрема побував на передовій, потім відвідав європейські столиці, а також провів переговори із помічником Путіна, свідчить про позитивні сигнали. Тим більше, що Курт Волкер назвав речі своїми іменами — ситуація на Донбасі є війною, яку фактично розв’язала Росія. Буквально кілька днів тому американець знову побував в Україні.

Під час перебування в Києві 23—24 серпня Курт Волкер провів зустріч із представником України в робочій групі з політичних питань у Тристоронній контактній групі, екс-послом у США (2010 — 2015 рр.) Олександром МОЦИКОМ. Тож ми попросили українського дипломата розповісти про результати зустрічі Волкера з Сурковим. «Пан Сурков виклав бачення Росії, що її там немає, — коментує «Дню» Олександр Моцик. — А з другого боку, була позиція Америки, яка добре відома і яка полягає в тому, що Росія здійснила акт агресії й продовжує її проти України, вона незаконно окупувала Крим і здійснює анексію, розв’язала війну на Донбасі й таким чином порушила всі засадничі принципи й норми міжнародного права, норми статуту ООН та Гельсінського заключного акта. Розмова приблизно була такою: американська сторона виклала цю ситуацію і серйозно запитала, якщо є бажання в Росії врегулювати ситуацію в Україні, то треба до цього так і підходити, а якщо заявляти: «нас там нет», — то це не підхід, тоді може йтися лише про подальше посилення санкцій та подальшу ізоляцію Росії. Бо те, що вчинила Росія з Україною, це — абсолютно неприйнятно, і це ослаблює Україну, не тільки нашу територіальну цілісність і безпеку, не тільки те, що ми зазнаємо величезних втрат (уже понад 10 тисяч втратили своє життя), а це й безпосередня загроза всій Європі, всьому цивілізованому світу».

«Позиція американської сторони в цій ситуації щодо росіян полягає в наступному: приведіть свою поведінку у відповідність до міжнародного права. І там, де міжнародне право було порушено, відступіть, підіть з України, заберіть свої війська, заберіть свої озброєння. І працюйте над подальшим урегулюванням ситуації. Доки на нашій території будуть російські війська та озброєння і доки через кордони перекидатимуться регулярні частини збройних сил Росії та регулярні війська бандитів і так звані добровольці, яких тисячі на Донбасі сьогодні, звісно, про жодне врегулювання не може бути й мови», — додав Олександр Моцик.

У свою чергу, Євген МАРЧУК, представник України в робочій групі з питань безпеки в Тристоронній контактній групі, аналізує останні події ширше. За його словами, «починається рух гігантських величин на світовій арені». «Сполучені Штати Америки розпочали другу фазу гібридної участі в реалізації своїх зобов’язань із Будапештського меморандуму щодо України, — пише Євген Марчук у себе на сторінці у FB. — Останні конкретні рішення США мають глобальний характер, і запущений потужний механізм з їх реалізації — це крутий розворот у всій світовій політиці безпекового характеру. Коли на сайті Конгресу США з’явився оригінальний текст тих самих санкцій стосовно Росії, Ірану та Північної Кореї і коли я дочитав його до кінця, у мене вже тоді з’явилось відчуття, що починається важливий етап у світовій безпековій ситуації. Саме зараз для Україні важливо не допустити найменшої неточності у своїй міжнародній поведінці, не кажучи вже про помилки».

З огляду на ситуацію, що Москва саботує будь-який прогрес у межах мінських переговорів, чи можливий вихід на «будапештський формат», не порушуючи вже чинних домовленостей у Мінську? Чи зможе це додати нового імпульсу, враховуючи активізацію американської сторони?

«Зараз існує паралельний трек, який Вашингтон і Москва ведуть напряму, — коментує «Дню» голова комітету Верховної Ради у закордонних справа Ганна ГОПКО. — І важливо тут те, що Україна та європейські партнери поінформовані про ці зустрічі. Дуже важливо, щоб цей паралельний трек Росія не позиціонувала як ексклюзивний формат Москва — Вашингтон і не намагалась його використати для того, щоб роз’єднати трансатлантичне партнерство США — ЄС, а саме «Нормандської четвірки» у мирному врегулюванні ситуації на сході України. Для нас дуже важливо, щоб саме завдяки Курту Волкеру цей додатковий трек працював на посилення тиску на Росію і щоб Кремль розумів, що є консолідована стратегія реального обстоювання українських інтересів, а саме відновлення територіальної цілісності й суверенітету України.

Усі мають бачити, що США не домовляються з РФ таємно. І тут важливо, що Штати, крім перемовин у руслі позитивної для нас динаміки, перетворили все це на реальну політику, яку ми бачили на прикладі вже ухвалених Конгресом санкцій проти Кремля, де є двопартійна єдність та єдність законодавчої та виконавчої влади щодо України. Ці санкції є досить жорсткими і передбачають енергетичний пакет, який є болючим ударом по Путіну, по економіці РФ, а отже, по її можливості вести воєнні дії. Важливо зробити все, щоб згаданий паралельний трек перемовин максимально ефективно спрацював на нашу користь. Нехай України немає за столом переговорів, але вона має бути поінформована, щоб Путіну не вдалося внести свої деструктивні корективи в цей процес».

«Якщо США готові змінювати правила або переформатувати Мінськ, то вони це повинні чітко продемонструвати. Місія Курта Волкера полягає в тому, щоб підготувати цей ґрунт і продемонструвати, хоч і маленькими кроками, конкретні результати. Курт Волкер має довести свою позицію не тільки Тіллерсону, а й Трампу. Адже Трамп має стати більш обізнаним стосовно України для того, щоб мати більш чіткий план. Для цього здійснюється обмін даними про воєнну ситуацію, обмін даними розвідки, донесення інформації про потреби військової допомоги Україні. Коли я особисто зустрічалась останнього разу із Куртом Волкером, то поставила йому чітке запитання: яка ваша стратегія щодо Кремля? Я попросила назвати хоча б кілька конкретних пунктів. Адже за два роки з моменту голосування за зміни до Конституції, коли українська сторона наївно думала, що це стане поштовхом до тактичних кроків із врегулювання конфлікту, зокрема припиненню вогню, Захід так і не був готовий до, наприклад, відключення Росії від системи SWIFT. Санкції США є важливими, потрібними, але запізнілими. Якби був прийнятий три роки тому подібний пакет санкцій, який був прийнятий нещодавно, то про «Північний потік» у Європі ніхто навіть не згадував би. Зараз США будуть намагатися краще проаналізувати ситуацію, щоб зрозуміти, що у них є такого, що зможе стимулювати Кремль піти з України. При цьому Путіну дуже важливо, особливо напередодні виборів, якось зберегти обличчя. Зараз він зможе відверто давати задню, щоб не зазнати іміджевих втрат».

Проте зусилля міжнародних партнерів України, звичайно, не означає відсутності внутрішньої роботи. Власне, це є першочерговим. «Нам треба розуміти, що ніхто за нас нашу основну роботу не зробить, — наголошує Олександр Моцик. — Нам можуть допомогти і допомагають шляхом запровадження санкцій, покарання Росії за її протиправні дії і підштовхування санкціями до того, щоб вона стала на праведний шлях, а нам економічною, фінансовою та військово-технічною допомогою. Зараз розглядається питання про надання оборонної зброї, зокрема протитанкових установок. Але ми маємо розуміти, що головна відповідальність — наша. Ми маємо всередині країни консолідуватися, справді здійснювати і дуже швидко, без затягування, необхідні реформи, боротися з корупцією, яка роз’їдає країну, не дозволяти розбазарювати народний ресурс і розуміти, що ми маємо рятувати насамперед всю країну. І в цьому контексті дуже важливою є роль наших Збройних сил, а це і армія, і Національна гвардія, і добровольчі батальйони, і волонтери. Вони на сьогоднішній день — гарантія нашої безпеки».

Отже, тільки двосторонній наступ — самої України та її міжнародних партнерів — на агресивну політику Кремля може дати результат.

Іван КАПСАМУН, Валентин ТОРБА, «День»
Газета: