У вівторок в стінах Верховної Ради зранку було піднято питання про відставку з посади генпрокурора Віктора Шокіна, який був зрештою звільнений 289 голосами депутатів.
Історія з відставкою Шокіна з вищого поста в Генпрокуратурі, коли сам Президент «попросив» його піти і той пішов... «у відпустку», давно перетворилась на фарс. Саме слово «фарс» в соцмережах домінує при обговоренні теми вже нової хвилі «відставки Шокіна» і його чергової «відпустки». Якщо вже генпрокурора «попросив» сам Порошенко, який без Шокіна буде почувати себе незручно, тому питання, мабуть, лише у тому, кого призначити на цю високу посаду, щоб вгамувати пристрасті («відставка Шокіна» стала для багатьох ще й приводом попіаритись в «нападах жаги справедливості»), але й не зруйнувати традиційну ГПУшну вертикаль, яка справно працює на Президента. Без глибоких екскурсів в минуле, можна лише підкреслити, що в нашій країні були часи кримінальних «авторитетів», потім «ментів», а згодом настали часи «прокурорів». Тому важливість і впливовість цієї гілки переоцінити важко.
Отже такою імовірною кандидатурою на заміну Шокіна називають заступника Генпрокурора Юрія Столярчука, який, за словами депутата Мустафи Найєма, вже почав робити кадрові перестановки, ще не зайнявши посаду «попередника». «Інформаційним соусом», під яким почалось обговорення кандидатури Столярчука, виявилась болюча тема «справи Гонгадзе». До речі, тіло вбитого журналіста поховали через 16 років після загибелі — саме в той день, коли і з’явилась інформація про можливого нового генпрокурора. Більш того, інформація ця була присвячена саме «винятковим заслугам» Столярчука в розслідуванні причетності Олексія Пукача до вбивства журналіста. Останнього, нагадаємо, 6 січня цього року було остаточно засуджено на довічне ув’язнення. При цьому на суді так і не з’явились ні Кучма, ні Литвин, якого один з постраждалих від дій Пукача Олексій Подольський прямо називав замовниками згаданих злочинів...
І ось Столярчук вже традиційно обіцяє покарати замовників, починає з заяв про притягнення до відповідальності відомого майора Мельниченка, на плівках якого і звучать голоси Кучми і Литвина. Чого можна очікувати далі? Не важко здогадатись, що в умовах агресії РФ проти України буде дуже зручно перевести стрілки на Кремль, який начебто «підставив» Кучму з плівками, а Мельниченка назвати «російським агентом». Принаймні останньому і інкримінуються статті, пов’язані з «державною зрадою». Навряд чи новому прокурору прийде в голову «російським агентом» називати колишнього президента Леоніда Кучму, який «представляє» інтереси України в Мінську, літає в Єкатеринбург для урочистих заходів і зять якого організовує візити світових політиків у Київ. Скоріше всього тему джерела зла абсорбує в себе досить зручний в сьогоднішніх реаліях «російський слід».
Смішно говорити про «реформування ГПУ» в умовах, коли за фасадом прізвищ на посадах стоять персони, які фактично і режисують театр дій. Саме тому навіть розкручена тема відставки Шокіна стане лише черговим інформаційним приводом до обговорень необхідності такої «реформи» і на сцену для загалу просто виведуть чергового лицедія під аплодисменти стомлених від буденних проблем глядачів. Примарний шанс спростувати ці передчуття має новий генпрокурор і тестом для нього вчергове стане така тривала справа вбивства нещодавно похованого Георгія Гонгадзе.
«КОНКУРС НА ПРИЗНАЧЕННЯ ГЕНПРОКУРОРА НІЧОГО НЕ ЗМІНИТЬ»
Віталій КУПРІЙ, народний депутат:
— Заяви представників ГПУ про те, що скоро будуть встановлені замовники вбивства Гонгадзе — це інсинуація, оскільки відкривається кримінальне провадження проти пана Мельниченка, який викрив злочинну діяльність Леоніда Кучми і фактично показав суспільству те, що мало хто бачив. Ніякої «державної зради» у цьому бути не може. Це означає, що ГПУ починає йти іншим шляхом, прикриваючись «добрими намірами» і, я впевнений, що ніхто не назве прізвища Кучми і Литвина. Можливо, все захочуть списати на покійного Кравченка — це було б дуже зручно, щоб сховати «кінці у воду».
Думаю, відставка генпрокурора Шокіна поки ні до чого не призведе, хоча вона була необхідна. Тепер же постає питання: хто виконуватиме обов’язки? Якщо це буде Юрій Столярчук або Юрій Севрук, то це люди залежні і від Шокіна, і від Президента України. Тож вони продовжуватимуть виконувати накази згори і нічого в Україні не зміниться. Якщо ж буде нова постать генпрокурора, якій можна довіряти, тоді в нас буде надія, що все зрушиться з місця. У мене такої надії немає. Тож фактично це спроба Президента «спустити пар», звільнивши Шокіна, проте це нічого не змінить в Україні.
Що ж до Столярчука, то я вже кілька разів подавав заяви про відкриття проти нього кримінального провадження, оскільки у справі Корбана з його боку було помічено тиск на суд. Заступник генпрокурора Анатолій Матіос відкривав це провадження і мав допитати Столярчука. Тож мені дуже цікаво, куди поділося це провадження і кого ми вчергове призначаємо на посаду генерального прокурора — людину, до якої є підозри у злочині.
Президент не хоче призначати незалежного генпрокурора, оскільки тоді він втратить владу — його рішення непопулярні, обіцянки не виконані. Я вважаю, що до сьогодні коаліція трималася на генеральному прокурорі, який міг відкрити будь-яке кримінальне провадження проти будь-кого. У Верховній Раді багато підприємців, на яких можна тиснути через їх бізнес, навіть фабрикуючи справи. ГПУ — це досі президентський інструмент утримання при владі й будь-якому президентові він потрібен. Тому ми в «УКРОПІ» виступаємо за парламентську республіку та конституційний процес, який дозволить це зробити. Доки ж це питання не буде вирішено, воно висітиме над нами, як «дамоклів меч».
Конкурс на призначення генпрокурора також нічого не змінить, оскільки він проходитиме так, що не вдасться призначити людину, непідконтрольну АП. Ми це бачили по НАБУ і я аналогічно заявляв відносно його голови — Артема Ситника: ця людина нічого не змінить. Пройшов вже рік, а жодної кримінальної справи досі не передано до суду.
«У ЗАКОНОДАВСТВІ МАЄ БУТИ ПРОПИСАНА ПРОЦЕДУРА ПРИЗНАЧЕННЯ»
Ігор ЛУЦЕНКО, народний депутат, «Батьківщина»:
— Однозначно те, що відбулося зі звільненням Віктора Шокіна, не відповідало його волі, це також не було волею парламенту. Була виконана команда внаслідок домовленостей, яких досягли БПП і «Народний фронт» у понеділок ввечері. Вони вирішили рухатися далі, звільнити Шокіна, щоб Петро Порошенко, перебуваючи в США, виглядав красиво. Але ми чудово розуміємо, що Шокін практично не відповідає за ті речі, в яких ми звинувачуємо Генерального прокурора і загалом ГПУ. За корупцію відповідає Адміністрація Президента, яка у телефонному режимі керує Генпрокуратурою, за реформування відповідає Давід Сакварелідзе (вчора на сайті ГПУ з’явилася інформація про його звільнення. — Авт.) та його команда, яка не справилася з завданнями.
Від самого початку були питання, чи має право пан Сакварелідзе працювати на цій посаді. Крім того, я б ставив питання про його службову відповідальність, оскільки та реформа прокуратури, на яку ми так довго чекали, провалилася. Її автором був саме Сакварелідзе, який отримав величезні кошти від західних донорів і розробляв цю реформу. Тож сьогодні абсолютна більшість старих прокурорів залишились на своїх посадах, але було дещо змінено структуру місцевих прокуратур. Питання: що ж тоді це було?
Віктор Шокін просто обіймав посаду очільника ГПУ — не випадково ж він дуже багато часу проводив у відпустках та лікарняних. Великою мірою він був «не при делах». Тепер Президент випустив пару, звільнивши Шокіна, а виконувати обов’язки генпрокурора буде Юрій Севрук. Юрія Столярчука «сватають» у генпрокурори, оскільки потрібна керована і сумлінна людина, як Шокін. Можливо, буде вигадано схему, як зробити генпрокурором Юрія Луценка.
Проте коли мої колеги просять Президента призначити відкритий конкурс на заміщення цієї посади, я вважаю це інфантильністю. Потрібно ставити питання про зміни до Конституції, щоб кожного разу не просити «доброго царя» призначити відкритий конкурс. У законодавстві має бути прописана процедура призначення генерального прокурора. Якщо ж ми намагаємося якось «модифікувати» цю процедуру, який тоді сенс у законах та парламентаризмі?
«У ГПУ ЗАРАЗ ЗАЧИСТЯТЬ УСІХ «НЕБЕЗПЕЧНИХ» ДЛЯ СИСТЕМИ ЛЮДЕЙ»
Віктор ЧУМАК, народний депутат:
— Після звільнення Шокіна ситуація буде дещо «заморожена», а ГПУ очолюватиме «виконуючий обов’язки». Доки в країні не зникне політична напруга і не буде призначено весь уряд, до цього питання не повернуться. Це зручно для Петра Порошенка, оскільки їхати до США і не звільнити Шокіна було б «не по-людськи». Сакварелідзе ж було звільнено «для балансу». Взагалі, я вважаю, у ГПУ зараз зачистять усіх «небезпечних» для системи людей, яких привів із собою Сакварелідзе.
Зараз відбувається реставрація старої системи, що несе велику небезпеку. І перевибори у цій ситуації були б не найгіршим варіантом — все може скінчитися революцією.