Нещодавно вийшла друком нова книжка академіка Академії екологічних наук України, екс-посла України в США, Канаді, Мексиці, Ізраїлі, давнього друга й постійного автора «Дня» Юрія Миколайовича Щербака — «Україна в зоні турбулентності: демони минулого і тривоги ХХІ століття».
Автору понад двадцяти книжок було складно адаптуватися до київських реалій «не у побутовому смислі, а у смислі духовному» після завершення дипломатичної кар'єри. І він із вдячністю відгукнувся на пропозицію головного редактора «Дня» Лариси Івшиної співпрацювати з газетою. «Власне з цього і починалася ця книжка, із першої зустрічі з представниками редакції газети «День», і те, що я отримав змогу регулярно виступати на сторінках із коментарями, статтями, роздумами — дуже багато для мене важить».
Пояснюючи мотиви написання книжки, пан Щербак зауважив, що «зібрані докупи газетні статті набувають нової якості, стають документом часу, і вони вже можуть дати уявлення про добу, в якій ми живемо. Це ніби послання людям майбутнього: через 70, 100 років хтось візьме цю книжку, прочитає і йому стане цікаво, якими проблемами жили Україна й українці».
На написання «України в зоні турбулентності» пішло сім років. Матеріали до неї набиралися непомітно і поступово. І тільки коли накопичилася «певна кількість статей», вона «перейшла у якість». Саме видання складається із передмови, написаної автором, семи розділів, до яких увійшли статті, виступи та роздуми Юрія Щербака, фактично всі з яких було надруковано у «Дні» протягом 2003—2010 рр., та післямови, написаної Михайлом Слабошпицьким. Голодомор, Чорнобиль, українські поривання у Європу, євроінтеграція, відносини з Росією, Америкою — усе це знайдуть читачі в новій книжці. «Я думаю, що книга може бути цікава всім, хто цікавиться українською зовнішньою політикою, внутрішніми проблемами і місцем України у тому складному, мінливому світі, коли у нас були сильні позиції, сказати б, у 1997 році, де ми мали стратегічне партнерство зі США, Хартію Україна—НАТО, Великий договір із Росією, — ділиться думками Юрій Миколайович. — Там, у книзі, є глибоке розчарування тим, що в Україні не проведені відповідні реформи, що Україна тупцює на місці, або часом іде назад, що у країні високий рівень корупції... Це все гальмує наше просування до Європи». Пояснюючи підзаголовок до своєї книги «Демони минулого і тривоги ХХІ століття», автор сказав «Дню»: «Ці «демони» і досі терзають Україну. Напевно, люди не хочуть про них думати, що абсолютно нормально. Чому була така негативна реакція, коли попередній президент увесь час говорив про Голодомор? Тому що це — надстрашна історія, й люди намагалися її витіснити у якісь такі далекі закомірки пам'яті. Адже люди переважно не думають про минуле, живучи нинішніми турботами, але минуле ж то живе. І ця тема ще терзає Україну».
Втім, закінчується «Україна в зоні турбулентності» розділом, де мовиться про перспективи: «Для України, зокрема, це той потенціал любові до власної країни, бажання жити в самостійній державі, яке існує серед молоді, — підсумовує пан Щербак. — Думаю, що цей потенціал, все одно переможе!»
Головний редактор «Дня» Лариса Івшина відзначила, що ця книжка, яка вийшла у переломний для України момент, «підживить позитивом» читачів і знайде почесне місце в універсальній бібліотеці українців. Адже виглядає на те, що проблеми, які розглядаються у книжці, ще на довгий час залишатимуться актуальними для України. Саме від їхнього усвідомлення та переосмислення й залежатиме, наскільки швидко Україна віднайде свою автентичність.