У видавництві «Фоліо» вийшов роман «Розкажи все» відомого постмодерніста Чака Палагнюка.
Кожен новий твір, який виходить з-під пера Чака Палагнюка, самобутнього американського письменника, викликає особливий інтерес широкої читацької аудиторії. І не лише тому, що тут неодмінно буде захоплюючий сюжет, авторська іронія і сарказм в описі характерів героїв, чималий пласт супутньої інформації, а ще й непрогнозована кульмінація. Письменник цікавий тим, що спонукає прискіпливих читачів підсвідомо вишуковувати в його прозі «українськість». Адже предки Чака Палагнюка, як відомо, — не індіанці племені айдахо, а українці, яких доля закинула на початку минулого століття спочатку до Канади, а згодом до США.
Нині майже всі твори письменника здобули світову славу, й упродовж останніх років перекладені українською мовою й побачили світ у харківському видавництві «Фоліо». Це романи «Бійцівський клуб», «Рент: усна біографія Бастера Кейсі», «Снаф», «Карлик», «Щоденник» і нарешті — «Розкажи все». Саме останній твір Чака Палагнюка вийшов друком у видавництві «Фоліо» нинішнього року в перекладі А. Івахненко.
Роман «Розкажи все» переносить читачів у світ американської кіноіндустрії. Фабула твору розгортається довкола двох героїнь — кіноактриси Кетрін Кентон та її незмінної супутниці — Гейзі Куґан. Поступово розкривається богемне життя вже немолодої голлівудської діви, у якому слава, гроші, кохання стають сенсом її існування. Але виявляється, усе це здобуто не лише завдяки вродженому таланту Кетрін і її щасливій долі, а тонкому розрахунку... власної покоївки.
Відомо, що Чак Палагнюк, як і його колега по літературному цеху Стівен Кінг, «славиться» чорним гумором. У романі «Розкажи все» автор вустами деяких персонажів пропонує вимірювати вік людини роками життя звичайнісінького... собаки, а, скажімо, Кетрін Кентон коханців величає «джаз-бендом колишніх», книгу спогадів про своє життя називає «Брехня-графія», а от пластичну операцію з омолодження власних рук, як каже сама актриса, міг би провести не хто-небудь, а сам доктор-душогуб — Йозеф Менгеле...
Працюючи над романом, Чак Палагнюк тримав у пам’яті силу-силенну фактів, епізодів, сцен, пов’язаних із відомими голлівудськими кінострічками, не кажучи вже про імена продюсерів, акторів, режисерів, сценаристів, композиторів, кінооператорів, художників, декораторів, каскадерів, задіяних у кіновиробництві, починаючи з часів Чарлі Чапліна і закінчуючи роками кар’єри незрівнянної Елізабет Тейлор. Очевидно, і задум написати роман «Розкажи все» виник у нього у процесі роботи над сценарієм до фільму-екранізації «Бійцівський клуб». А от хто з американських кіноактрис став прототипом Кетрін Кентон, сказати важко, оскільки лише на сторінках твору їх згадується кілька десятків, популярність яких припадає на першу та другу половину минулого століття.
Варто сказати про ще одну особливість твору — структурну побудову. Замість розділів, роман складається із трьох актів, кожний із яких має з десяток сцен. Таке композиційне рішення зумовлено тим, що автор власну розповідь ніби подає у формі закадрового тексту до уявного фільму. І цим дуже приваблює інтелектуального читача.
Цікавим письменницьким ходом є й те, що про всі знакові події, які відбувались упродовж мистецької кар’єри Кетрін Кентон, читач дізнається від Гейзі Куґан. Автору вдалося зберегти інтригу довкола цього образу практично до кінця твору, не розкриваючи справжніх мотивів учинків служниці. Урешті-решт, читач розуміє, хто насправді із двох персонажів відіграє роль ляльковода, а хто — маріонетки.