Класика української гуморески
У видавництві Олександра Стебеляка вийшла друком книжка відомого українського поета-гумориста Степана Олійника. У «Гуморесках» зібрано хрестоматійні й менш відомі вірші за різні роки. Степан Олійник народився 1908 року на Одещині, а помер 1982-го. Незважаючи на те, що практично все його творче життя припало на часи грандіозних обмежень у літературі, особливо в сатиричній, Олійник зумів бути гострим і самобутнім автором. Змушеним віддавати «кесарю — кесареве», він, однак, писав гостро. Лишаючись у межах традиційної та рустикальної стилістики, знаходив можливості відштовнхнутися від «шароварництва». Тож чергове перевидання його творів важливе для обізнаності читачів про класику українського літературного гумору, повідомляє Олег КОЦАРЕВ.
Вийшла книжка «Історія Греко-католицької церкви на Київщині кінця ХVI — cередини ХІХ ст.»
У «Свічаді» видано перший випуск ѓрунтовного видання «Архів Української церкви», присвячений історії унійної (греко-католицької) церкви на Київщині кінця XVI — середини XIX століть. Автори статей — історики провідних науково-дослідних установ Києва, Львова, Дрогобича та Вінниці — на основі відомих джерел, а також за допомогою нововиявлених архівних документів висвітлюють цілий комплекс питань, пов’язаних із діяльністю уніатів у зазначеному регіоні. Крім іншого, досліджується релігійна, духовна та освітня місія ченців-василіан, досвід співжиття православних та уніатів за часи Російської імперії. Особливу увагу приділено проблемам міжконфесійних конфліктів у період Коліївщини, проаналізовано їх причини, з’ясовано позицію і політичний курс унійної церкви в часи державницьких змагань українського козацтва в середині XVІІ століття.
Серед новозаявлених тем, наприклад, дослідження графіті в соборі Святої Софії як джерела до вивчення історії унії в Києві. Науковцями було детально проаналізовано написи на стіні храму уніатського періоду, у результаті чого встановлено особливості тогочасної молитовної традиції, а також персональний і соціальний склад відвідувачів святині, які лишили автографи на її стінах. Чи дискусійна проблема про роль унійної церкви в процесах українського державотворення середини — другої половини ХVII століття? Мова йде про переговорний процес між холмським єпископом Яковом Сушею й козацькою старшиною часів гетьманування Івана Виговського. Аналізуючи причини розпаду козацької державності на Правобережжі, звернено увагу на популістську релігійну політику її керманичів, яка сприяла розмежуванню в українському суспільстві і стала однією із причин поразки державницьких змагань українського козацтва в цьому регіоні. І таких цікавих, проте маловідомих фактів у книжці чимало, повідомляє Надія ТИСЯЧНА, «День».
Відзнака для українського коміксу
Премію Ukraine-Europe отримав український художник Ігор Баранько за книжку коміксів «Максим Оса». У цьому коміксі в модернізованій формі постає козацька романтика, а його головний герой переживає численні карколомні й веселі детективні та містичні пригоди. Відзнаку І. Баранько отримав не лише за суто естетичні досягнення його графіки, а й за просування української культури, знань про Україну у світі: «Максим Оса» вже встиг вийти російською, польською та французькою мовою, а організатори премії називають художника провідником української школи коміксів. Ukraine-Europe — премія, заснована однойменним інтернет-порталом, першим франкомовним сайтом, присвяченим українській тематиці, повідомляє Олег КОЦАРЕВ.
Прем’єри й дебюти на цьогорічному Форумі видавців у Львові
До Львівського форуму видавців — очевидно, наймасштабнішої й найочікуванішої книжкової події України — новинки готуються заздалегідь. Це справа престижу — там їх презентувати вперше. Так, Галина Вдовиченко представить роман «Бора». Редактор цього твору, лауреатка Шевченківської премії Галина Пагутяк зазначила: «Спокійна світла розповідь про те, як можна будні перетворити на свята, як ступити крок до щастя, як здійснити бажання». А, наприклад, Вікторія Гранецька, переможниця в номінації «Романи» цьогорічної «Коронації слова», дебютуватиме зі своєю «Мантрою-оманою». Бібліотека газети «День» цьогоріч, як і щороку, теж представить нову книжку — про повернення руської правди. Тож до зустрічі на Форумі видавців! Повідомляє Надія ТИСЯЧНА, «День».