Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кожен день йде війна…

16 травня, 2014 - 18:42

В середу 14 травня перед Верховною Радою відбувся пікет біженців з Донбасу. Час та місце були обрані невипадково: учасники заходу намагалися потрапити до Круглого столу, організованого з метою врегулювання ситуації в Донецькій та Луганській областях. Або хоча б донести свою позицію до учасників перемовин, адже нікого з втікачів від терористів до обговорення не запросили, натомість голова Донецької обласної адміністрації Сергій Тарута хотів би бачити на загальнонаціональному круглому столі делегації від сепаратистів. Запрошений на круглий стіл Ринат Ахметов, якого багато хто підозрює у фінансуванні заворушень на Донбасі, до Верховної Ради не з’явився, що не дивно, адже навіть за депутатства РЛА своєю присутністю сесійну залу радував не часто. Проукраїнських активістів сходу на обговорення ситуації не допустили. Будемо сподіватися, що так буде не завжди.

Вимушені переселенці стверджують, що не мають комплексу провінціалів, бо не прийшли завойовувати столицю, вимагати гроші та житло. Головна вимога пікетувальників – повернути законну владу на Донбасі, а не домовлятися з терористами, які вбивають і катують людей. Обов’язково треба налагодити інформаційні канали. Активісти стверджують, що телефонували на гарячу лінію СБУ, щоб попередити про засідку сепаратистів під Краматорськом, писали у Фейсбук Арсену Авакову. Але це не вберегло життя наших хлопців. До речі, переписки з Аваковим у мережі було достатньо для викрадення сепаратистами активіста з Горлівки Василя Будика, він досі в полоні терористів, чи живий – невідомо.

Зараз в Києві мешкають майже 200 донбасівців, а загалом по Україні – біля тисячі. Але оскільки бандитизм в регіоні набирає оберти, біженців, як це не дивно звучить в рідній країні, буде більше. Ті хто тікав, не змогли забрати документи зі шкіл та вузів. Не можуть продовжувати навчання, а скоро буде ЗНО. Зараз створюються організація «Схід», робоча група і координаційна рада, яка будуть займатися переселенцями зі східних областей, надавати психологічну допомогу, допомогу в поселенні. Нажаль, депутати та керівництво країни не беруть учать в цій роботі.

Катерина з Луганська розповідає, що в місцевому супермаркеті роздавали зброю в обмін на український паспорт всім охочим, а з колонії сепаратисти відпустили всіх ув’язнених: «Я в Києві з 2 травня, коли наших активістів почали відловлювати. В Луганську – лихі 90-ті на вищому щаблі розвитку. Розстрілюють, грабують, вбивають. Якщо вдягнув жовто-блакитну стрічку – ти смертник. Гопнікам і бандюкам роздали зброю – їм все одно, в кого стріляти. Коли в Луганську стояв Майдан і Антимайдан – кількість активістів по обидва боки була майже однаковою. Головна проблема міста – байдужість мешканців, хто переможе, той і правий. А зараз взагалі всі поховалися, на так званому «референдумі» місто, як кажуть, просто спустіло. Мій університет, наприклад, робить вигляд, що нічого не відбувається. Коли захопили міськраду, наш мер сказав, що озброєні люди не заважають роботі міськради. Керівництво країни не повинно імітувати АТО. Зачистити Слов’янськ, а потім пустити всіх терористів туди знов – це неправильно. У нас в місті взагалі ніякого АТО, ніякої влади. Міліція вже давно з георгіївськими стрічками, сепаратисти їздять в автомобілях ДАЇ».

Олег Саакян, лідер руху «Донецьк – це Україна»: «Наших активістів на круглий стіл не запросили. Там чомусь хочуть бачити тільки проросійських активістів, щоб з ними поговорити. Про що з ними говорити? Вони сьогодні полюють на людей, вбивають. Якщо ви вже хочете з ними домовлятися, то запросіть і іншу сторону, тих людей, які змушені переховуватися від терористів, щоб не бути вбитими або підданими тортурам. Голос терористів сходу почули, а звичайних громадян зі сходу не чують і не бачать. Все роблять вигляд, що нічого страшного не відбувається, проводиться переможна АТО, все гаразд. А насправді там кожен день йде війна, терор проти проукраїнського населення. Люди не отримують достовірної інформації, а значить ними легко маніпулювати. Навіть ті, хто зберігав якийсь нейтралітет, сьогодні стають на бік Донецької республіки, бо не знають, що на них чекає завтра». 

Мер Львова Андрій Садовий під час круглого столу заявив: «Я запрошений на цей захід як гість і уважно вислухаю пропозиції щодо врегулювання ситуації в країні. У мене нема заготовленої промови. Політики, які є авторитетні, відомі, які обрані від сходу України, які реально відчувають себе українцями повинні працювати сьогодні там, пояснювати політику нашої держави, тому що ми програємо інформаційну війну. Це боляче. Члени уряду повинні частіше відвідувати схід держави, щоби не було відчуття відірваності, яке часто виникає у мешканців сходу України. Вони перебувають під дуже сильним інформаційним пресом. Я кожного тижня приймаю студентів зі сходу України, в цю суботу приїжджають студенти з Криму, перед цим були з Харкова, Донецька, Дніпропетровська, Маріуполя. Вони приїжджають до Львова, який ніколи не бачили, і їдуть в свої міста вже зміненими. Я це робив і буду робити. І кожен сьогодні має якісно робити свою роботу».

Новини партнерів