Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ПАРЄ: інтрига продовжується

7 квітня, 2014 - 17:49
ОДЕСА, 7 КВІТНЯ. ГРАФІТІ В ПІДТРИМКУ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ЦІЛІСНОСТІ УКРАЇНИ І В ЗНАК ПРОТЕСТУ ПРОТИ АНЕКСІЇ РОСІЄЮ ПІВОСТРОВА КРИМ. ФОТО РЕЙТЕР

Чергова сесія Парламентської Асамблеї Ради Європи.

стартувала з найголовнішого - ухвалення порядку денного, і це була не звична, як завжди, процедура, в ній  цього разу  була вся  інтрига боротьби росіян за нав'язування своєї волі Раді Європи. Знаючи про намір у ПАРЄ позбавити російську делегацію повноважень за порушення принципів співіснування у Раді Європи,  Кремль вже певний час шантажує Європу. То тим, що вихід Росії з цих стін призведе до багатьох неприємностей - наприклад, припинення внесків, які щедро Росія вкладає в бюджет ПАРЄ, відновлення смертної кари в Росії, яку вони милостиво лише нещодавно відмінили.  Кремль обіцяє й інші " незручності", які матиме Європа, як раптом задумає покарати російського агресора за втручання у внутрішні справи України та анексію Криму.

На те, щоби зламати хід подій і розпорошити наміри європейських парламентарів, було покладено всю пропагандистську машину, всі російські ЗМІ,  й усі кадри, які давно й наполегливо росіяни ангажували тут, в стінах цієї структури. Всі ці зусилля щедро оплачені Кремлем попри його ж лукаві й зневажливі заяви про те, що ПАРЄ для них малоцікава, нежиттєздатна організація, яка не грає жодної ролі ( в цьому теж можна вбачати частину погроз про можливу компрометацію структури).

Зовсім нічого доброго зараз не можу сказати про те, як готувалася Україна до цих подій. Жодної роботи з депутатами парламентів, жодних дій дипломатичного корпусу -  дипломати не отримували вказівок, як і з чим  працювати на цю тему, жодної інформаційної роботи українська сторона в Страсбургу не провела.

І думаю, це має бути питанням, на яке влада муситиме дати роз'яснення суспільству.

Отже, сесія затвердила порядок денний в такий спосіб: сьогодні,  в середу , відбудуться дебати щодо загроз проти України, а в четвер  - продебатують питання про долю Росії в стінах Парламентської асамблеї. Весь тиждень фактично присвячений темі України, про що би не йшлося.

Якщо шукати в цій диспозиції позитив, то очевидно, що, дізнавшись під час дебатів більше про ситуацію в Україні, депутати зможуть чіткіше визначитися в четвер по рішенню щодо санкцій до Росії. Росіяни також заявляли, що їх не влаштовує взагалі затверждення в порядку денному будь-яких дебатів щодо санкцій проти них і нахвалялися вийти з ПАРЄ самим. А поскільки дебати все ж, хоч і в четвер, внесені до порядку денного, то  можна вважати, що ця позиція росіянами програна.

Однак, якщо казати те, що я думаю, то ми все одно маємо ситуацію, яка може бути їхнім планом "Б" - вона дасть росіянам можливість ще три дні обробляти європейців, забивати їм вуха своєю трактовкою подій, використати дебати для цього ж, а вже в четвер - байдуже, як відбудеться голосування, є передчуття, що європейців переконають, не буде фізично більшості, ще в якийсь спосіб та "залишать агресора за столом переговорів". Росії в принципі байдуже, бо вона на цей випадок уже спланувала демарш із виходом з ПАРЄ, лише зробила би це в спосіб, незручний для європейців.

Не поспішала би з риторикою "Європа нас зливає", що стала дуже поширеною у нас. Бо для того, щоби нас, реально розуміючи ситуацію, підтримували, треба встати з  місця й щось для цього робити або мати на то реальну волю.

Потужна бригада російських ЗМІ носиться тут кулуарами й розсилає месседжі по світу, надиктовані російськими орлами. Жодного українського кореспондента тут не видно. Представництво України у Страсбургу не виказує якихось особливого рвіння....

Єдина сила, що проявляє себе тут - українці Страсбурга, які поширюють матеріали, працюють з колегами з різних країн, проводять мітинги під Радою Європи.

Цікаво, що цього разу якийсь інвестор привіз сюди якусь групку молодих людей, що стали під РЄ з чимось на зразок альтернативної громадської думки. Один похмурий хлопець із них пояснив, що вони бельгійці, одна строга дівчина назвалася "Украиной молодой из Киева", прапор України вони тримали перевернутим, слогани були з помилками... Місце для такого стояння орендували на цілий тиждень. Росіяни й тут подбали про своїх туристів...Але іх підтримують наші депутати-регіонали. Цього разу якось сміливіше.

Вчора  вранці ми ( я від Громадської варти і Наталя Севідова від Bridge Ukraine-EU) виступили й взяли участь у обговоренні української ситуації на засіданні політгрупи лібералів-демократів, привезли буклети з поясненням ситуації з анексією частини України, втручанням у внутрішні справи держави, бандитським розгулом на Сході. Колеги висловили глибоке розуміння проблеми. Німецька депутатка Марі-Луїза Бек сказала, що попри тяжкий російський прес, зокрема медійний, попри поширення фальшивої інформації про фашизацію України, треба пам'ятати, що Янукович втік із країни, суспільство піднялося на свій захист, анексія території й нинішні плани анексувати більше України - і на це Європа має відреагувати негайно й жорстко, це питання честі.

Іі підтримали й інші  колеги з Швеції, Данії, Грузії, Молдови. Потужно й безкомпромісно вимагають жорсткої реакції на російську агресивну політику британці. Вони внесли один із найгостріших законопроектів на цю сесію.

І все ж інтрига продовжується. Багато залежить від мобілізації українських сил. Гадаю, ми переможемо. Може, не тепер. Але неодмінно. Принаймні, ми свою роботу робимо далі- за нами Україна.

Ольга ГЕРАСИМ’ЮК, Страсбург, спеціально для «Дня»

Ольга ГЕРАСИМ’ЮК, колишній член парламентської делегації України в ПАРЄ: Голова департаменту захисту прав людини ГС " Громадська варта"

Новини партнерів