Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чи здатна ООН хоч на щось корисне?

13 вересня, 2022 - 10:02

Моніторингова місія Організації Об’єднаних Націй з прав людини в Україні задокументувала сотні випадків «невмотивованих затримань та насильницьких зникнень» людей на території країни з 24 лютого 2022 року. Про це заявила 9 вересня голова місії Матільда Богнер, виступаючи на брифінгу в Одесі. За словами Богнер, щонайменше 416 таких затримань було скоєно на територіях, які окупувала армія РФ або контролюють проросійські збройні угруповання. З них у 116 випадках арештованих було відпущено, у 16 – знайдено потім мертвими. Місія ООН задокументувала також 51 «невмотивований арешт», здійснений українськими силовиками, та ще 30 випадків «насильницьких зникнень» людей на контрольованих українською владою територіях. Інакше кажучи, рахунок 8:1 – понад 400 невмотивованих затримань здійснили російські силовики, а близько 50 – українські.

Ось таке повідомлення промайнуло в мас-медіа України. Воно одразу ж викликає цілу низку запитань. І справа не в кількості зафіксованих випадків «невмотивованих затримань та насильницьких зникнень». Із повідомлення та з виступу Матільди Богнер незрозуміло, чи включено до моніторингу й підрахунку територію «Л/ДНР» й окупований у 2014 році Росією Крим. А це, погодьтесь, істотна річ. Бо має йтися про всі загарбані РФ українські терени, в іншому випадку дані будуть, м’яко кажучи, не надто достовірними. Та ще важливішим є інше. Всі затримані росіянами та їхніми маріонетками особи є незаконно затриманими, всі без винятків. Навіть якщо йдеться про якихось кримінальників. Якщо російська поліція чи військовики на окупованих РФ землях, скажімо, «пресують» рекетирів, грабіжників, кишенькових крадіїв тощо, то ці дії мають кваліфікуватися як «розбірки» між різними групами злочинців, і не інакше. Якби РФ офіційно оголосила Україні війну, то ще якось можна було б відокремлювати «вмотивовані арешти» військовою поліцією від «невмотивованих затримань». І то – виключно, якщо б ішлося про дії офіційних російських структур, а не бандугруповань «Л/ДНР» і кадировців, які є взірцево-показовими ісламістськими терористами. А так…

При цьому питання стосовно здійснених українською стороною «невмотивованих затримань та насильницьких зникнень» - окреме питання, і є великий сумнів у здатності спостерігачів ООН визначити в конкретних випадках «невмотивованість», не кажучи вже про фіксацію «зникнень».

Зайвим доказом того, що РФ займається тероризмом, а її влада і війська є злочинцями можна вважати поводження з захопленими в полон українцями (їх звично називають військовополоненими, і Росія наголошує саме на цьому, хоча насправді це теж «невмотивовано арештовані»). Утім, якщо РФ зве їх полоненими, то мала б дотримуватися певних норм – але ні! На брифінгу Матільда Богнер розповіла про те, що влада України надала Моніторинговій місії ООН повний доступ до місць утримання військовополонених. Однак РФ цього не зробила – ані на своїй території, ані на окупованих територіях України. «Це викликає ще більше занепокоєння на тлі задокументованих нами випадків, коли військовополонені, утримувані російськими військами або афілійованими з Росією озброєними угрупованнями, зазнавали тортур і жорстокого поводження, а в деяких місцях ув’язнення не отримували адекватного харчування, води, медикаментів і гігієнічних засобів», - сказала Богнер. За її словами, особливе занепокоєння викликає ситуація в Оленівці, де військовополонені, згідно з повідомленнями, страждають від численних інфекційних захворювань, зокрема гепатиту А та туберкульозу. ООН відомо і про кількох вагітних жінок, які утримуються Росією як військовополонені. Богнер закликала РФ негайно звільнити цих жінок із гуманітарних міркувань. Невже ООН здатна тільки на те, щоб «закликати» Росію і не здатна щось від неї вимагати? Тим більше, що майже всі ці жінки – медики, а не стрільці, снайпери чи танкісти…

І нарешті. Під час брифінгу була озвучена зареєстрована ООН кількість жертв серед цивільного населення України внаслідок розв’язаної Росією війни. За даними ООН, кількість жертв становить наразі щонайменше 14059 осіб. 5767 з них було вбито і ще 8292 отримали поранення. Дані ці можна було б назвати смішними, якби не йшлося про вбитих і поранених. Утім, Богнер наголосила, що йдеться лише про підтверджені випадки, а реальні цифри можуть бути значно вищими. То якого дідька треба наводити дані, які стовідсотково значно менші за кількість цивільних жертв у самому лише Маріуполі? Як на мене, це просто блюзнірство. Якщо ООН в принципі не здатна відстежити число цивільних жертв російської агресії, це треба чесно визнати. А не підігрувати де-факто Росії, в рази зменшуючи кількість жертв.

Утім, чи можна взагалі чекати на щось позитивне від міжнародної організації, де тоталітарна імперіалістична Росія є постійним членом Ради Безпеки та здатна заблокувати будь-яке невигідне їй рішення, де військові диктатури, автократії та тоталітарні режими стоять біля керма не менше, ніж половини держав-членів? Справді, ООН потребує глибоких реформ, якщо, звичайно, вони здатні їй допомогти стати чимось більшим, ніж трибуною для виступів державних лідерів…

Новини партнерів