Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Хроніки падіння. Підсумки 33-го дня війни

30 березня, 2022 - 15:58

1. Експортери російського зерна починають стикатися з проблемами, пов'язаними зі змінами умов їхньої роботи, зокрема з труднощами отримання валютної виручки. У зв'язку з цим Союз експортерів зерна звернувся з листом до Банку Росії, в якому інформує про проблеми та пропонує заходи щодо покращення ситуації. Повідомляючи про труднощі в отриманні валютної виручки, Союз зазначає, що "багато іноземних банків не надсилають коштів навіть у банки, які офіційно не підпали під санкції". Виникає касовий розрив та порушення ковенант за оборотами, уточнюється у листі. У зв'язку з цим пропонується внести у відповідну інструкцію зміни, що допускають отримання валютної виручки на рахунок експортера до будь-якого банку з наступним звітом перед тим банком, у якому стоїть контракт на обліку. Експортери також зазнають збитків від курсової різниці при погашенні валютних кредитів внаслідок запровадження обов'язкового продажу 80% валютної виручки, "виникають курсові різниці між курсом обов'язкового продажу та подальшої купівлі валюти з метою погашення валютних кредитів". Вони також пропонують розглянути можливість використання курсу іноземних валют на 24 лютого для закриття форвардних валютних операцій, які були укладені до цієї дати. Інакше вони також зазнають колосальних збитків. "Ситуація збільшених геополітичних ризиків, безумовно, вплинула на бізнес російських експортерів зерна, – заявив "Інтерфаксу" голова правління Союзу експортерів зерна Едуард Зернін. – Незважаючи на гуманітарний статус нашої продукції, з'явилися серйозні обмеження щодо логістики, страхування та оплати зерна. Якщо логістичні обмеження у сьогоднішній ситуації можна назвати об'єктивними, то ризики фінансового забезпечення наших операцій – розрахунків за зерно, торговельного фінансування та страхування перевезень – мають рукотворний характер”. "У цій ситуації ми і звернулися до Банку Росії з проханням вжити конкретних заходів, щоб допомогти російським експортерам мінімізувати фінансові втрати і не допустити призупинення поставок зерна країнам, які його потребують, – сказав він. – Ми розуміємо, що низка поставлених питань виходить за рамки компетенції банку, але нам важливо, щоб фінансовий регулятор усвідомив реальний масштаб та комплексність нашого бізнесу, надавши підтримку в межах своїх повноважень».

2. Британський регулятор у сфері застосування санкцій, Office of Financial Sanctions Implementation (OFSI) міністерства фінансів, видав ліцензію на згортання операцій із "Совкомфлотом". Ліцензія діє з 29 березня по 15 травня, повідомив OFSI. Вона поширюється на "Совкомфлот" та його дочірні компанії. "Совкомфлот" потрапив у санкційну хвилю 24 березня, коли до списків OFSI було включено цілу групу російських компаній і банків.

3 Польський рітейлер і виробник одягу LPP Group, що володіє брендами Reserved, Cropp, House, Mohito та Sinsay, закрив магазини в Росії. Компанія завершила операції, необхідні для зупинення роботи магазинів у РФ, і сьогодні закрила останній, ідеться у повідомленні LPP. Раніше LPP зупинила постачання продукції до Росії, інвестиції, розвиток мережі та онлайн-продаж. LPP – це польська сімейна компанія, її мережа поєднує понад 2 тис. магазинів.

4. Деякі рітейлери почали відмовлятися від зобов'язань щодо стримування граничної націнки на цукор на рівні 5% через зростання закупівельних цін. Зокрема, за його словами, відмежовувати націнку на цукор на рівні 5% відмовилися "О'Кей" та Auchan (мережі "Ашан" та "Атак"). У компаніях не відповіли на запитання "Інтерфаксу". У прес-службі Мінпромторгу підтвердили, що "зараз деякі торгові мережі знімають із себе зобов'язання щодо добровільного обмеження граничного рівня націнок на низку категорій товарів". Міністерство отримало лист від торгової мережі "О'Кей" про виключення цукру-піску з переліку товарів, що реалізуються з п'ятивідсотковою торговою націнкою, у зв'язку із зростанням закупівельних цін. "Прийняття торговими мережами даних зобов'язань має виключно добровільний характер і спрямоване на підтримку малозабезпечених категорій населення шляхом підвищення цінової доступності основних продуктів харчування. Проте невиконання торговими мережами публічно взятих на себе добровільних зобов'язань щодо обмеження націнок на реалізовану продукцію може мати ознаки порушення антимонопольного законодавства. У зв'язку з цим відповідно до листа ФАС Росії торговим мережам необхідно надсилати до Мінпромторгу Росії та ФАС Росії офіційні листи з повідомленням про скасування відповідних зобов'язань", – сказали "Інтерфаксу" у прес-службі Мінпромторгу. У прес-службі ФАС Росії повідомили, що про відмову від зобов'язань щодо добровільного обмеження націнок на цукор повідомили мережі "О'Keй", "Ашан" та "Атак". "Ритейлери ухвалили це рішення для розширення пропозиції споживчих товарів та усунення локальних дефіцитів", – уточнили у прес-службі.

5. Ще один вимушений дефолт. Власники рублевих єврооблігацій "РусГідро" не отримали купонних виплат за випуском, платіжний агент заморозив платіж на тлі запровадження Великобританією санкцій щодо компанії. "РусГідро" 24 березня своєчасно та в повному обсязі виконало свої платіжні зобов'язання та перерахувало кошти у сумі 812,5 млн рублів для виплати 28 березня купонного доходу з випуску єврооблігацій з погашенням у 2022 році, йдеться у повідомленні компанії. Проте отримані платіжним агентом The Bank of New York Mellon (лондонський підрозділ) кошти заблоковані відповідно до санкційних обмежень, запроваджених OFSI 24 березня, та не перераховані власникам єврооблігацій, повідомила компанія. "РусГідро" вживає всіх можливих дій для здійснення платежу власникам єврооблігацій, включаючи звернення до Управління щодо здійснення фінансових санкцій Великобританії (OFSI) за отриманням відповідного дозволу, наголошується в повідомленні. Крім випуску-2022 (термін його погашення настає у вересні), у зверненні є ще один випуск рублевих євробондів компанії – з погашенням у 2024 році. Купон по ньому компанії мають виплатити 25 травня. Наприкінці минулого тижня про проблеми з виплатами по євробондах повідомила ще одна компанія, яка потрапила до списків санкцій Великобританії – "РЖД". Платіжний агент з єврооблігацій у британських фунтах із погашенням у 2031 році отримав перераховані "РЖД" кошти на виплату купона, проте обробляти платіж не став, повідомила компанія.

6. Німецький DIY-рітейлер OBI підтвердив, що його магазини в Росії залишаться закритими. "У світлі останніх спекуляцій, що виходять із Росії, OBI чітко підтверджує, що всі російські магазини залишаться закритими, як було оголошено", – йдеться у повідомленні компанії. Раніше, в березні, OBI повідомила, що ухвалила рішення закрити магазини та призупинити операції в РФ. У вівторок категорійний керівник мережі OBI у РФ Максим Суравегін у ході "Форуму DIY" заявив про плани мережі відновити роботу. "Сьогодні ми працюємо над усуненням технічного збою, і в найближчі 14 днів запрацюють наші магазини. Спочатку у Москві, потім у Петербурзі та у всій країні", – сказав він (цитата з telegram-каналу форуму). У РФ у OBI 27 магазинів та 4,9 тис. співробітників. Мережа представлена у 10 країнах Центральної та Східної Європи та об'єднує понад 640 магазинів, у тому числі понад 350 у Німеччині. Чисельність персоналу становить 48 тис. людей. Оборот OBI у 2021 році становив 8,7 млрд євро.

7. Оператор нафтопровідної системи Хорватії JANAF через санкції Євросоюзу призупинив прокачування нафти сербської компанії NIS, яка входить до "Газпром нафти". Про це повідомляє прес-служба JANAF. "Акціонерне товариство "Адріатичний нафтопровід" безпосередньо не працює на російському ринку, але відповідно до Регламенту Ради (ЄС) про обмежувальні заходи щодо дій Росії в Україні, що підпадають під дію Угоди про транспортування нафти, яку JANAF уклав з NIS на період із 1 січня по 31 грудня 2022 року, договір не може продовжуватися далі з 15 травня 2022 року, поки згадані обмежувальні заходи, як це передбачено Регламентом Ради (ЄС) 2022/428, залишаються чинними”, – йдеться у повідомленні. "Відповідно до згаданого контракту, зарезервовані транспортні потужності JANAF на обсяг 3,2 млн "плюс-мінус" 10% тонн нафти. Враховуючи, що в даний час неможливо передбачити потенційну тривалість та обсяги обмежувальних заходів у майбутньому, неможливо оцінити всі наслідки обмежувального заходу, що розглядається", – наголошується у прес-релізі. JANAF експлуатує магістральні нафтопроводи країни та частину нафтопроводу "Адрія", здійснює транспортування нафти з порту та терміналу Омішаль (острів Крк) для хорватських та зарубіжних нафтопереробних заводів у Східній та Центральній Європі. 28 березня глава МЗС Сергій Лавров висловив упевненість, що Росія та Сербія зможуть знайти вирішення питання щодо виведення компанії "Нафтова індустрія Сербії" (NIS) з-під санкцій Євросоюзу. "Газпром нафти", яка потрапила під блокуючі санкції ЄС, належить 56,15% акцій NIS, 29,87% акцій перебуває у власності республіки Сербія.

8. Мінекономрозвитку запропонувало провести делістинг депозитарних розписок на цінні папери компаній РФ з іноземних майданчиків з подальшою конвертацією в російські цінні папери. Ініціатива з'явилася невдовзі після обвалу вартості депозитарних розписок найбільших російських емітентів на Лондонській фондовій біржі (LSE) на тлі новин про санкції проти Росії, після якого 3 березня LSE зупинила торги паперами 27 російських компаній. За даними на 2 березня, вартість депозитарних розписок Сбербанку впала до 1 центу, розписки "Газпрому" подешевшали на 89%, "ЛУКОЙЛу" – на 97,2%, "Норнікелю" – на 37%, "Роснафти" – на 70,4%, "НОВАТЕК" – на 91% і т.д. За допомогою делістингу Мінекономрозвитку розраховує "зменшити ризик перерозподілу корпоративного контролю у зв'язку з неринковим продажем таких цінних паперів", – розповів він про позицію міністерства. За його словами, зміни планується оформити у вигляді поправок до другого читання до законопроєкту про оптимізацію вимог до акціонерних товариств, який уже пройшов перше читання у Держдумі. Згідно з поправками, що обговорюються в уряді, російські емітенти протягом п'яти робочих днів з моменту набуття чинності законом будуть зобов'язані вжити "необхідних і достатніх" дій для розірвання договорів про розміщення депозитарних розписок. На надання в Банк Росії документів, що підтверджують, компаніям за проектом відводиться теж п'ять робочих днів, розповіло джерело.

9. Влада Польщі у вівторок прийняла рішення про заборону імпорту вугілля з Росії, повідомляє агентство Bloomberg. "У вівторок уряд схвалив положення, відповідно до яких імпорт вугілля з Росії на державному рівні заборонено", – цитує Bloomberg слова представника уряду країни Петра Мюллера з прес-конференції у Варшаві.

10. Фінська мережа ресторанів швидкого харчування Hesburger планує до кінця літа закрити всі свої ресторани в Росії та Білорусі, повідомляє прес-служба мережі.

"Ми чудово розуміємо, що повільний відхід з російського та білоруського ринків викликав суперечки. Ресторани потрібно закрити. Ми зробимо все можливе, щоб якнайшвидше закрити двері ресторанів у Росії. Мета – закрити влітку всі ресторани в Росії та Білорусі", – цитує прес-служба   генерального директора Hesburger Карі Салмелу. За словами Салмели, рішення про звільнення з російського ринку прийняте на тлі ситуації в Україні. За даними мережі, в Росії працює 38 ресторанів Hesburger, ще 4 –  у Білорусі. Власником торгової марки Hesburger є фінська компанія Burger-In Oy, що належить сім'ї Сальмела. Компанія створена у 1966 році. Мережа ресторанів працює на території Фінляндії, Литви, Латвії, Естонії, Болгарії, України, Німеччини.

11. Голова ради директорів швейцарського банку UBS Group AG Аксель Вебер не бачить майбутнього для багатьох міжнародних банків у Росії навіть після завершення війни в Україні. "Особисто я не бачу будь-якого майбутнього у продовженні бізнесу багатьох міжнародних банків на території Росії, оскільки, якщо навіть буде встановлено режим припинення вогню, Росія позиціонувала себе поза міжнародною спільнотою, і наслідки від цього будуть довгостроковими", – заявив Вебер в інтерв'ю агентству Bloomberg. UBS призупинив розвиток нового бізнесу в РФ, де підрозділ банку налічує лише 70 співробітників. Проте є низка винятків у санкціях для російських клієнтів UBS, які проживають у Швейцарії чи країнах ЄС, додав Вебер. Він ухилився від відповіді на запитання, який обсяг коштів вітчизняних клієнтів перебуває під керівництвом банку.

12. Білоруські правоохоронні органи затримали керівництво Банку БелВЕБ (дочірній банк ВЕБ.РФ у Білорусі), зокрема голови правління, колишнього віце-прем'єра країни Василя Матюшевського, повідомляють білоруські ЗМІ. "Затримано голову правління БелВЕБу Василя Матюшевського і все керівництво банку", – повідомляє видання "Наша Ніва" з посиланням на власну інформацію. За даними видання, затримання проводили співробітники Департаменту фінансових розслідувань Комітету держконтролю. Інтернет-видання dev.by повідомило, що затримано вісім співробітників Банку БелВЕБ , у тому числі члени правління. У прес-службі Банку БелЗЕБ "Інтерфаксу" не спростували повідомлення ЗМІ. Прес-служба ДФР Комітету держконтролю поки що недоступна для коментарів. Банк БелВЕБ діє з кінця 1991 року. Держкорпорація ВЕБ стала основним акціонером білоруського банку у 2007 році. Станом на 1 жовтня 2021 року за розміром активів (близько $1,9 млрд в еквіваленті) БелВЕБ займав четверте місце серед 24 білоруських банків.

13. Американська Johnson & Johnson, найбільший світовий виробник товарів для здоров'я, ухвалила рішення призупинити постачання в РФ товарів для персонального догляду. Раніше в березні J&J прийняла рішення призупинити інвестиції, рекламу та клінічні дослідження до РФ. Тепер "у зв'язку зі збільшенням масштабу гуманітарної кризи" компанія вживає додаткових заходів. Зокрема, вона збільшить пожертвування на гуманітарні цілі для допомоги біженцям до $10 млн – з $5 млн. Компанія продовжує надавати підтримку, включаючи збереження зайнятості, забезпечення транспортом, житлом та фінансову допомогу своїм співробітникам та їхнім сім'ям в Україні. "Ми сподіваємося на швидке врегулювання та продовжимо стежити за необхідністю додаткової гуманітарної допомоги", – наголошується в повідомленні. J&J виробляє вироби медичного призначення та обладнання, лікарські препарати та товари для гігієни та здоров'я. У сегменті споживчих товарів портфель брендів компанії включає марки Clean & Clear, Johnson's , ob, Carefree , Neutrogena та ін.

14. Європейський союз брав участь в обговоренні групою країн G7 питання про оплату російського газу в рублях, тому висновки "сімки" справедливі й для ЄС, повідомив офіційний представник Європейської комісії Ерік Мамер . "Наша позиція – така сама, як і у G7", – сказав він на брифінгу, відповідаючи на запитання про те, як реагуватиме Євросоюз на розпорядження президента Володимира Путіна приймати оплату за експорт російського газу тільки в рублях. Коментуючи нараду міністрів енергетики держав "сімки", що відбулася напередодні, на якій була представлена Єврокомісія, Мамер сказав, що учасники обговорення "відкинули вимогу" російської сторони оплачувати постачання газу в рублях. "Щодо нас, ми сказали, що поставки повинні здійснюватися з використанням доларів або євро", –  додав він.

28 березня міністр енергетики Німеччини Роберт Хабек заявив, що влада країн G7 вважає неприйнятною вимогу перейти на рублі в оплаті за газ, і вони закликатимуть компанії не виконувати її. Раніше того ж дня прес-секретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що Росія не безкоштовно поставлятиме газ у разі відмови європейців оплачувати його в рублях. 29 березня він повторив це попередження і додав, що європейські покупці газу повинні враховувати ситуацію, що змінилася у світі через санкції. За його словами, "компанії повинні розуміти, що просто треба купити за їхню валюту – євро, долар – рублі та рублі сплатити за газ".

15. Компанія "Універ Капітал" звернулася до арбітражного суду із заявою про визнання її банкрутом, випливає із повідомлення, опублікованого на Федресурсі . Як повідомлялося, "Універ Капітал" раніше звернувся письмово до Банку Росії з проханням про санацію, щоб уникнути банкрутства. У компанії заявляли, що учасники ТОВ "Універ Капітал" готові передати свої частки, оперативне керівництво та операційне управління Банку Росії чи фінансової організації, уповноваженої ЦП на проведення процедури фінансового оздоровлення компанії. Як пояснили автори звернення, компанія зазнала величезних збитків через волатильність на ринку та різке падіння цін на єврооблігації. На 18 лютого обсяг клієнтських та власних коштів компанії становив 40 млрд рублів. На 63% портфель клієнтів і компанії складався з єврооблігацій Мінфіну з дюрацією до чотирьох років, випливало з листа. Автори листа пояснюють, що 24-25 березня 2022 року НКЦ примусово продав клієнтський пакет єврооблігацій Мінфіну, при цьому прибутковість до погашення одного з випусків становила понад 400% річних у доларах США замість недавніх 1,5–3,0% річних. У листі компанії зазначається, що вона має 2 157 ненульових брокерських рахунків, у тому числі 1 742 належать фізособам –  резидентам РФ, 358 юрособам – резидентам РФ і 57 юрособам – нерезидентам. Перші тривожні сигнали від компанії надійшли минулого тижня. Як повідомлялося, вранці 22 березня інвесткомпанія розіслала клієнтам листи про те, що в понеділок, 21 березня, перший день торгів ОФЗ, НКЦ відповідно до правил клірингу здійснив продаж усіх ОФЗ, які належали клієнтам "Універ Капіталу". Продаж відбувся під час дискретного аукціону. Як випливає з листа, заявки виставлялися з прибутковістю 20% за короткими ОФЗ та 17-18% за довгими, тоді як, за даними " Мосбіржі ", за підсумками торговельного дня 21 березня, прибутковості 3-річних ОФЗ склали 15,3%, 5-річних – 14,6%, 10-річних – 13,6%.

16. Спікер Ради Федерації Валентина Матвієнко – за смачну та здорову їжу. Вона висловилася проти націоналізації майна іноземних компаній, які зупинили свою роботу в Росії, але попередила, що їм краще визначитися і що їхнє місце можуть зайняти російські фірми. "Вже з'явилося стільки пропозицій, зокрема у Москві, я знаю, – замість того ж McDonald's" зробити свої котлетні, пишкові, пельменні, кав'ярні й так далі. Ну, будемо харчуватися більш здоровою їжею вітчизняного виробництва", – розповіла вона журналістам у Казахстані.

"Ми поводимося коректно до всіх компаній, але до певного часу. Вони повинні будуть визначитися,  будуть вони продовжувати роботу в Росії чи все-таки підуть. На цей рахунок у нас є свої сценарії, свої пропозиції. Я особисто проти будь-якої націоналізації, я вважаю, що цього робити не варто. Але є інші варіанти заміни їх на російські компанії, російських акціонерів", – додала спікер. За її словами, зараз російська влада спостерігає за тим, як поводитимуться ці іноземні фірми, та висновки робити ще рано. "Деякі компанії заявили про тимчасове призупинення. Зберігають трудові колективи, платять зарплату, сподіваються все-таки на розсудливість і можливість продовжити свою роботу, – сказала Матвієнко.–  Ми вивчаємо, ми дивимося і, у разі остаточного рішення, готуємо варіанти, які б дозволили успішно розвиватися російській економіці". McDonald's 8 березня оголосив, що тимчасово закриє всі свої ресторани в Росії та призупинить усі операції на російському ринку через Україну. У компанії пообіцяли продовжити платити зарплату всім працівникам. 10 березня мер Москви Сергій Собянін сказав, що 250 точок мережі McDonald's, що закрилися, можуть замінити російські мережі.

17. Американська Ball Corporation, великий виробник алюмінієвої упаковки, заявила про закриття трьох заводів, що належать їй у Росії. Компанія добиватиметься продажу свого російського бізнесу новому власнику, йдеться в заяві компанії. Раніше Ball оголосила про припинення інвестицій у Росії на тлі конфлікту РФ з Україною. Російський бізнес Ball у 2021 році забезпечив близько 4% загального виторгу компанії (склала $13,8 млрд) і 8% від операційного прибутку. Заводи в РФ виробили близько 5% від світового постачання банок для напоїв (всього 112,5 млрд банок). У Росії Ball представлена трьома заводами, розташованими в Наро-Фомінську (Московська область), Всеволожську (Ленінградська область) та Аргаяші (Челябінська область). 2021 року компанія оголосила про плани будівництва четвертого заводу в Ульяновську. Це рішення було прийнято у зв'язку з "зростаючим інтересом споживачів до екологічної продукції та зростанням кількості нових брендів і категорій напоїв, що віддають перевагу банкам", пояснювало Об'єднання виробників, постачальників та споживачів алюмінію (Алюмінієва Асоціація).

18. Компанія DMG Mori "з політичних причин" вирішила повністю припинити роботу верстатобудівного заводу в Ульяновську, повідомили у Корпорації розвитку Ульяновської області. "Обладнання вивозитися не буде, збережеться на території заводу. Відповідно до російського законодавства, підприємство підлягатиме націоналізації", – сказав представник корпорації. Корпорація та регіональне Агентство з розвитку людського потенціалу займуться перерозподілом працівників зупинених підприємств, у тому числі заводу DMG Mori. Компанії, які раніше тимчасово зупинили роботу своїх виробництв в Ульяновській області – Bridgestone (автомобільні шини), Nemak (автокомпоненти), Hempel (лакофарбова продукція),  були змушені зробити це через проблеми з поставками сировини та комплектуючих або через зупинку великих підприємств-замовників, зазначається у повідомленні. Ці компанії, як і раніше, зберігають трудові колективи і продовжують виплачувати заробітну плату співробітникам. Японсько-німецький концерн DMG Mori Seiki відкрив верстатобудівний завод в Ульяновську у 2015 році. Планувалося створення 250 робочих місць.

19. Швейцарський виробник будівельних матеріалів Holcim повідомив, що йде з російського ринку через події в Україні. На початку березня компанія оголошувала, що припинить інвестувати в бізнес у Росії. На операції компанії в Росії припадало приблизно 1% усієї виручки, випливає з фінансового звіту Holcim за 2021 рік. Holcim виробляє будівельні матеріали: цемент, нерудні матеріали та бетон. У Росії компанія в рамках групи LafargeHolcim керувала чотирма заводами – в Московській області (Воскресенськ, Коломна), в Калузької області (пос. Ферзіково) і в Саратовській області (Вольськ), а також трьома кар'єрами з видобутку нерудних матеріалів (Карелія). У штаті компанії в Росії працює близько 1,8 тисячі людей. Пізніше прем'єр-міністр Саратовської області Роман Бусаргін у своєму Телеграм-каналі повідомив, що Holcim розглядає варіанти продажу своїх російських активів, а її підприємства продовжують працювати. "У компанії також запевнили, що всі зобов'язання перед споживачами та співробітниками будуть виконуватися в повному обсязі,  – написав Бусаргін. – Доручив міністру промисловості та енергетики, а також міністру праці та соціального захисту області бути на постійному зв'язку з керівництвом компанії та тримати питання на особистому контролі".

20. ТОВ "Йура Корпорейшн Рус" (російська філія південнокорейської Yura Corp.) призупинила роботу свого заводу з виробництва автомобільних комплектуючих в Івангороді на термін до 30 квітня 2022 року. Про це повідомила прес-служба уряду Ленінградської області. Причиною призупинення стала нестача комплектуючих. "У період простою 796 працівників підприємства в Івангороді отримують 2/3 окладу", – йдеться в повідомленні. У березні через збій логістичних ланцюжків призупинив роботу також завод "Йура Корпорейшн Рус" у Псковській області. При цьому керівництво компанії заявило, що воно зацікавлене в роботі в регіоні і планує розширення виробництва. "Корпорейшн Рус" володіє двома заводами в Північно-Західному федеральному окрузі: в Івангороді та Пскові. Підприємства випускають електропроводку для автомобілів Hyundai та Kia. За даними ЄДРЮЛ, ТОВ " Йура Корпорейшн Рус" створено в 2008 році й є 100% "донькою" південнокорейської Yura Corporation.

21. Замість Європи – тури до Чечні. Туроператори TUI та "Інтурист" запустять туристичні чартери з Москви до Махачкали (Дагестан) та Грозного (Чечня), повідомила в П'ятигорську керівник Ростуризму Заріна Догузова. Про це її відомство домовилося із компаніями. Чартери дозволяють формувати доступні турпропозиції "під ключ", це пакетні пропозиції, що включають логістику, проживання та екскурсії, зазначила вона.

За словами Догузової, перший чартер полетить 30 квітня з Москви до Махачкали. У польотній програмі заплановано дев'ять рейсів протягом травня, включаючи травневі свята. "З 10 червня туристичні чартери полетять із Москви до Грозного. Вони літатимуть до двох разів на тиждень весь червень", –  сказала Догузова. Потім розклад може змінюватись у міру попиту. "Це всі комбіновані тури, у програмі у нас відвідування інших регіонів, що дозволить туристам відкривати для себе Кавказ, знайомитися з різними культурами та традиціями, побачити пам'ятки різних кавказьких республік", – пояснила чиновниця.

22. Багато росіян, які потрапили за останній місяць у списки санкцій США, роблять спроби "сховати" активи, американська влада знайде усіх, хто спробує їм допомогти, заявив у Chatham House в Лондоні заступник міністра фінансів США Уоллі Адейемо. Він нагадав, що у березні було створено міжнародну групу під назвою REPO (Russian Elites, Proxies, and Oligarchs) для координації зусиль контролю за санкційними особами. "Багато з цих осіб намагаються перемістити активи, щоб уникнути відповідальності. Тим, хто думає допомогти цим елітам у приховуванні їхнього неправомірно нажитого стану, ми вас знайдемо. І дозвольте мені прояснити: ми готові ввести санкції проти тих, хто надає підтримку російським елітам, які перебувають під санкціями", – заявив Адейемо. За його словами, "безпрецедентні заходи" щодо обмеження доступу Росії до світової фінансової системи стали найпотужнішою скоординованою міжнародною відповіддю на колективну загрозу за період з вересня 2001 року. В результаті введення цих заходів російському ВВП пророкують "найглибше падіння з 1998 року", заявив заступник голови Мінфіну США, додавши, що підвищення ключової ставки ЦП з 9,5% відразу до 20% "драматично" вплине на економічну активність. 1998 року ВВП РФ скоротився на 5,3%, але це, згідно з даними Росстату, не найгірший показник за останні чверть століття: у 2009 році, на тлі глобальної фінансової кризи, економіка впала на 7,8%. "Сьогодні російська влада намагається впоратися з фінансовою кризою, вводячи драконівські заходи капітального контролю, щоб завадити іноземним інвесторам виводити гроші з країни, і обмежуючи кількість іноземної валюти, яку звичайні росіяни можуть знімати зі своїх банківських рахунків. Тому що будь-хто може вивезти гроші з Росії, робить це, і якнайшвидше", – сказав заступник міністра.

23 Ринкові іпотечні програми після підвищення ключової ставки до 20% стали мати попит тільки серед тих, кому необхідно закрити угоди, заявили представники банку ДОМ.РФ і ВТБ. "Багато банків, і ми не виняток, за ринковими програмами переглянули ставки, у тому числі за схваленими заявками. І конверсія – вихід на операції – скоротилася дуже сильно, але не в нуль. (...) Якщо в середньому конверсія – 30 – 40% від схвалених, то тут вона менша за 5%. За великою потребою, або квартира мрії і про все домовилися, або варіантів більше немає", – розповів директор роздрібного бізнесу Банку ДОМ.РФ Євген Шитиков у ході конференції "Іпотечне кредитування в Росії" у вівторок. Аналогічна ситуація у ВТБ. "Угоди такі проходять, просто суми стали меншими. Але дійсно, коли є потреба, коли є ланцюжки, коли є необхідність провести угоду і люди розуміють, що зможуть швидко розрахуватися з кредитом. Але говорити про те, що ставка 20%+ є доступною, – це обманювати себе та людей",  – сказав віце-президент ВТБ Євген Дячкін. Нагадаємо, 28 лютого Банк Росії на позачерговому засіданні підвищив ключову ставку з 9,5% до 20% річних на тлі різкого зростання інфляційних ризиків через запровадження жорстких санкцій щодо Росії та обвалу фінансових ринків. Пізніше, 18 березня, рада директорів Банку Росії ухвалила рішення зберегти ключову ставку на рівні 20%.

24. Агентство Bloomberg у понеділок повідомило, що зупиняє діяльність на території Росії та Білорусі у зв'язку із ситуацією в Україні. Клієнти Bloomberg у двох країнах втратять доступ до всіх продуктів компанії, включаючи термінал та електронні торгові платформи, повідомило агентство. Проте доступ до сайту Bloomberg.com збережеться. Торгові функції для російських цінних паперів також будуть заблоковані відповідно до міжнародних санкцій, зазначається у повідомленні.

Акції російських компаній були виведені 9 березня зі складу глобальних фондових індексів, що розраховуються Bloomberg, облігації будуть виключені з індексів наприкінці місяця. Ще 4 березня Bloomberg News оголосило про зупинення роботи команди журналістів у Росії. У понеділок компанія повідомила також, що виділила $40 млн міжнародним благодійним організаціям на підтримку українських біженців. Американське інформаційне агентство Bloomberg є одним із провідних постачальників фінансової інформації для професійних учасників фінансових ринків.

Богдан ДАНИЛИШИН, голова Ради Національного банку України

Новини партнерів