Нинішні військові маневри російської армії на півдні Росії — командно-штабні навчання «Центр-2019», за традицією, не обійшлися без оказій. При десантуванні розбилися дві бойові машини десанту. Все це можна було б списати на звичайну російську недбалість, коли б не одна обставина. Цьому інциденту передувала словесна перепалка між міністром оборони Сергієм Шойгу і головою Рахункової палати Олексієм Кудріним. Останній звинуватив главу військового відомства в надмірних витратах на оборону. Сергій Кужегетович у боргу не залишився і заявив, що «треба боятися не великих витрат, а маленьких доходів, і саме над цим необхідно працювати нашим економістам». Хоча саме великі військові витрати сприяють падінню доходів основної маси населення. Кудрін теж у боргу не залишився і відповів Шойгу: «Президент уже привів витрати на оборону до розумної величини. Я говорив, що подальше зниження не потрібне для вирішення завдань оборони. Тепер мета — ефективність».
Тут обидва міністри лукавлять, оскільки оперують лише відкритими витратами на оборону, без врахування секретних статей, зростання яких, природно, ніде офіційно не фіксується. А якщо брати до уваги лише відкриті статті військового бюджету, то Шойгу взагалі є надефективним менеджером, що створив другі в світі за бойовою потужністю збройні сили за більш ніж середніми, за світовими мірками, витратами на оборону. Адже, згідно з низкою незалежних оцінок, засекречені витрати на оборону становлять 11,07% загального бюджету на 2019 рік, а разом з відкрито заявленими — 13,87%. Що ж, повертається радянська практика, коли офіційно заявлений оборонний бюджет відображав лише маленьку частину реальних військових витрат. Зауважимо, що, окрім секретних витрат на оборону, існують настільки ж секретні витрати на утримання сепаратистів на Донбасі, анексованого Криму та уряду Хафеза Асада в Сирії. Разом з військовими витратами вони, ймовірно, становлять понад 25% усіх бюджетних витрат.
А тут якраз дуже вдало сталася загибель при десантуванні двох бойових машин ВДВ на навчаннях «Центр-2019». Буцімто не спрацювали парашутні системи, але, дякувати Богу, обійшлося без жертв. Проте створюється враження, що так і було заплановано, тим паче що відразу ж після аварії в мережу потрапив відеоролик з бойовою технікою, що розбилася. Схоже, міністрові оборони терміново знадобилося продемонструвати російській громадськості, що броньовані машини мають тенденцію виходити з ладу не лише в ході військових дій, але й на навчаннях, а для їх відновлення або заміни потрібні додаткові витрати. Заради доведення до громадськості настільки важливої думки не шкода було пожертвувати бронетехнікою, що готувалася до списання. Добре, що ніхто не загинув, оскільки бойові машини звалилися з небес в чисте поле, а не на голови десантників, які приземлилися раніше. Відомо, що Шойгу — міністр піару, і на негативному піарі, пов’язаному з аваріями та нештатними випадками, теж знається. Недаремно в репортажах з навчань акцент також робився на триповерхову будівлю, зведену з нуля спеціально для «Центру-2019». Тут розташовувався пункт управління навчаннями, в якому знаходилися Путін, Шойгу і начальник Генерального штабу Валерій Герасимов. Теж — наочне втілення того, на що витрачається військовий бюджет.
Що ж до власне навчань, то вони, за традицією, проходили за абсолютно фантастичним сценарієм. Якоби через південні кордони Росії вторглися банди міжнародних і місцевих терористів, для відбиття атаки яких задіяно 128 тисяч військовослужбовців, понад 20 тисяч одиниць військової техніки, понад 600 літаків і вертольотів, які нібито, як свідчить офіційне комюніке, «продемонстрували високий рівень злагодженості і готовність до відбиття будь-якої атаки». Офіційна мета навчань — відпрацювання «застосування військових угрупувань (сил) коаліції держав при вирішенні завдань боротьби з міжнародним тероризмом і забезпечення військової безпеки на Центрально-Азіатському стратегічному напрямі» і «демонстрація готовності ЗС Росії та держав Центрально-Азійського регіону до захисту національних інтересів». Проте кількість військ і бойової техніки чітко вказує на те, що під час навчань насправді відпрацьовувалися дії великих угруповань військ з важким озброєнням і бойовою технікою, призначених зовсім не для боротьби з терористами. Реальне значення мав лише другий етап навчань — відпрацювання питань «управління підрозділами угрупувань військ (сил) при завданні масованого вогневого удару і ведення наступальних дій з розгрому умовного противника». Фактично ж на навчаннях відпрацьовувалася можливість введення масштабного угрупування російських військ до держав Центральної Азії.
Тим часом формулювання про боротьбу з тероризмом безпосередньо пов’язане з проблемою засекречування російських військових витрат. Як зауважують експерти Російської академії народного господарства і державної служби при президентові Російської Федерації та Інституті економічної політики імені Єгора Гайдара, «частка закритих витрат у російському бюджеті, як і раніше, суттєво перевершує аналогічні показники державних фінансів у розвинених країнах. Практика засекречування витрат федерального бюджету, що склалася, прямо суперечить статті 5 закону N 5485-1 від 21.07.1993 р. «Про державну таємницю», що допускає секретність лише для витрат бюджету «в галузі розвідувальної, контррозвідувальної та оперативно-розшукової діяльності, а також у галузі протидії тероризму». А оскільки навчання присвячені боротьбі з тероризмом, є достойний привід засекретити все або частину витрат на їх проведення.
Одним з пікантних моментів навчань «Центр-2019» стали спільні маневри російської та іранської флотилій на Каспійському морі. Зрозуміло, що сценарій навчань писався задовго до їх проведення, але в контексті недавніх іранських атак на нафтові об’єкти Саудівської Аравії ця частина навчань схожа на підтримку Москвою Тегерана в протистоянні з США. Крім іранських військовослужбовців, у навчаннях брали участь військові з Китаю, Пакистану, Киргизії, Індії, Казахстану, Таджикистану та Узбекистану. Але вони присутні, так би мовити, швидше для інтер’єру, аби замаскувати справжній сенс навчань, направлених на відпрацювання можливих наступальних дій російських збройних сил.