Перемога «Нафтогазу» у Стокгольмському арбітражі у справі проти «Газпрому» є важливою в контексті гаранування енергетичної безпеки держави, тепер монополіст повинен діяти згідно з нормами міжнародного права та не зможе стягнути з України $47,1 млрд безпідставних претензій.
Перемога «Нафтогазу» на проміжному етапі «енергетичної» битви проти «Газпрому» стала справедливим результатом прийнятого у 2014 рішення позиватися до монополіста у зв’язку із зловживанням ним своїм монопольним становищем.
Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги «Нафтогазу» щодо трьох ключових пунктів:
1. Умова «take or pay» («бери або плати») за газовим контрактом 2009 року, що становила значну частину фінансових вимог «Газпрому», скасована повністю.
2. Заборона реекспорту, яка забороняла Україні експортувати газ іншим країнам, скасована повністю.
3. Переглянута формула ціни з 2014 року. «Нафтогаз» платив непомірні ціни за газ, імпортований з Росії у 2014—2015 роках, що перевищували ціни на газ, який в той же час імпортувався з Європи.
Згідно з попередніми умовами за контрактом від 2009 року з «Газпромом», «Нафтогаз» мав імпортувати більше газу, ніж реально потрібно для задоволення потреб України, з обов’язком сплачувати і за зайвий газ, навіть у випадку відсутності потреби в ньому («бери або плати»). Цей газ компанія імпортувала за завищеними цінами і не мала права його перепродавати третім країнам. Такі умови були несправедливими, тому не дивно, що за роки накопичився непомірний борг.
Рішення Арбітражного суду хоча і не є остаточним задоволенням вимог української сторони, і не є закінченням справи поки, але, однозначно, є перемогою та великим кроком вперед у досягненні енергетичної незалежності України. Рішення є проміжним, і не варто очікувати багатомільярдних компенсацій найближчим часом.