Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Послання всім нам і майбутньому президентові

4 грудня, 2014 - 14:49
Послання всім нам і майбутньому президентові
Фото Reuters

Скоро ми почуємо звернення російського президента до Федеральних зборів, причому ніхто заздалегідь не знає - що ж у ньому буде. Російська політична система непрозора і непередбачувана. Не суспільство посилає нагору сигнали про свої радощі і біди, щоб допомогти «найнятому менеджеру» підготувати відповідні пропозиції, а «вертикаль» пояснює народу, що чекати від завтрашнього дня і що робити далі.

Я хочу скористатися своїм громадянським правом і повідомити про власне бачення ситуації, щоб подивитися - наскільки воно співпаде або не співпаде з баченням президента.

Про те, що здається загальновідомим, або Росія в безодні кризи

Росія увійшла в нову фазу безмірно тривалої системної кризи. Головною причиною цього загострення стали події на Майдані, точніше - неправильна реакція на них російської влади. Те, що весь світ назвав «Революцією гідності», офіційні московські ЗМІ іменують «фашистським переворотом». (Боротьба з Майданом не заважає владі дружити і фінансувати тих французьких ультраправих, яких на Заході називають нацистами).

Розв'язана Росією гібридна війна проти України породила клубок проблем, що загострюються. Сотні загиблих російських громадян, військових і добровольців, про які повідомляє український сайт LostIvan, для російської влади просто не існують. Без будь-яких обговорень і референдумів російське спонсорування бюджетів Білорусі, Південної Осетії, Абхазії доповнене підвішуванням на шию нашої потопаючої економіки п’яти мільйонів «лугандонців» і сотні тисяч українських біженців, вимушених покинути зону боїв і ховатися в Росії. Час вийти на площу з плакатом «Досить годувати ще й Новоросію. Самим не вистачає!».Спрямовані проти Кремля західні санкції, «мудро» доповнені санкціями російської влади, вдарили по власному народу.

«Миролюбне» брязкання зброєю по всьому світу - від берегів і повітряних просторів західноєвропейських і японських, до канадських і австралійських - ще один жахливий елемент нової політики Кремля... Про кошмар збитого «Боїнга» Обама вже все пояснив. Не забудемо про крах проекту «Містраль», провал «Південного потоку», катастрофу рубля, потопаючого швидше за гривню, і портрет року, що минає, в загальних рисах буде готовий.

По периметру картини додамо рукотворну ЄДІ-кризу російської освіти, коли сотні тисяч випускників шкіл не володіють рідною мовою, охорони здоров'я, з лікарнями, що закриваються, і повною відсутністю лікарів життєво важливого профілю в цілих регіонах, демографії...

Російська Катастрофа в кривому дзеркалі офіційної пропаганди.

 Наведу кілька прийомів, які, можливо, будуть, а може - і не будуть використані в сьогоднішньому посланні. Найпростіший метод - заперечення чи «не зауваження» самої проблеми. «Москва не є стороною внутрішньоукраїнського конфлікту і абсолютно не причетна до подій на південному сході України», запевняє наш МЗС. Але годі! Раджу побувати в центрі Києва на майдані Незалежності і подивитися на десятки стендів із однаковою назвою: «Докази участі РФ у постачанні зброї і бойовиків терористам на сході України». На фото - військові квитки, захоплена і розбита техніка, боєприпаси з відповідним маркуванням... В умовах жорсткої цензури прийом «замовчування» ефективний, але в сучасному світі він не розв’язує, а посилює проблеми. І в міру прояснення ситуації стає абсолютно контрпродуктивним.

Інший пропагандистський метод - звинувачення у всіх бідах зовнішнього ворога. Народу це порядком набридло, про що невідомий поет склав проникливі рядки:

Если одолела вша,

Виноваты в этом США.

Провонялися портянки-

Виноваты в этом янки,

Кто спалил барак у БАМа?

Педофил Барак Обама!… 

...Такий прийом працює все гірше.

Можна звалювати провину на внутрішніх ворогів (за принципом - якщо в крані немає води...) - на націонал-зрадників, п'яту колону, але і цей прийом неефективний, оскільки діє на зовсім неосвічену аудиторію і не знімає проблеми.

90 з гаком років використовується метод «перевертання», коли причину і наслідок міняють місцями. ...Одразу після більшовицького заколоту країну охопив голод. Ленін запровадив продрозверстку і створив продзагони, які вилучали зерно у селян, щоб врятувати міста. Насправді, всупереч радянськими підручниками, Ленін запровадив продрозверстку, заборонив торгівлю і взяв всі продовольчі запаси під держконтроль, щоб організувати голод і таким чином змусити Росію коритися.

Переплутування причинно-наслідкового зв'язку - прийом традиційний... Лугандонські сепаратисти захопили владу і заявили про створення «незалежних народних республік». Порушивши мінські домовленості, вони організували фарс з псевдовиборами, які не визнає жодна країна світу. У відповідь Київ тимчасово відключив окуповані території від соцпакету - пенсій, допомог тощо. Але тут у Донецьку почалася істерика і заламування рук - мовляв, як же це наша вільна, незалежна держава не отримує дотації від фашистської хунти ?! Сепари перевершили навіть Гітлера, який не вимагав від Москви виплачувати соцдопомогу 75 мільйонам радгромадян, кинутих Сталіним в окупацію.

Хочете приклади з сьогоднішніх подій? Будь ласка. «РФ вже вживає і продовжить вживати заходів у зв'язку зі зміцненням східних рубежів НАТО, заявив постпред Росії при НАТО Олександр Грушко. Постпред підкреслив, що НАТО використовує кризу в Україні для реанімації альянсу, щоб довести його затребуваність, домогтися посилення військової активності та підвищення витрат.

Чи буде цей набір прийомів застосовуватися і в сьогоднішньому посланні, я не знаю, але сказане вступає в протиріччя з іншими повідомленнями... Наші ЗМІ широко інформували російську аудиторію про рішення журналу «Форбс» оголосити В. Путіна найвпливовішим політиком року. Виникає питання - якщо Путін найсильніший, чому він не може розв’язати російські проблеми і не може впоратися із зовнішніми і внутрішніми ворогами?

Чи переборна криза, або Які рішення нам потрібні.

Криза в країні зайшла настільки далеко, що виникає питання: чи є в Росії майбутнє? Що треба зробити, щоб почати вихід з радянсько-пострадянського кута? Латання дірок і використання старих лекал абсолютно марне! Потрібен демонтаж всієї політичної системи, яка зжила себе.

Отже, що потрібно робити, якщо говорити коротко.

У своїй, можливо, кращій і найбільш правдивій книзі про війну Микола Нікулін писав - якби всі штаби дивізій, армій, фронтів опинилися в руках шпигунів Ш Рейху, і вони не завдали б такого страшного удару по нашій армії, якого завдало сталінське командування. Сьогодні ця формула залишається справедливою, якщо «командування» замінити на «пострадянську бюрократію». Нам потрібна люстрація чиновництва і позбавлення Росії від задушливої бюрократії.

Треба повернутися в правову державу. Для цього потрібно  готувати «російський Нюрнберг», який підведе риску під радянщиною і неорадянщиною. Розігнавши Установчі збори, більшовики створили нелегітимну квазідержаву, що існувала 70 років. А нинішня РФ оголосила про правонаступництво з неправовим, тоталітарним СРСР. Нам потрібно готувати вибори в нові Установчі збори. Нам потрібна Спадкоємність з історичною Росією, а не з червоною тиранією.

Країні потрібна справжня приватизація, потрібні незалежні від корумпованої бюрократії власники. Потрібно перейти до такого держустрою, при якому чиновник обслуговує бізнес і народ, а не народ і бізнес обслуговує столоначальників.

Нам потрібна свобода, громадянські права і справжня історія Росії, а не її чергова фальсифікована версія!

Треба відновити Російську ідентичність, вийти з ізоляції і разом, а не проти України, разом, а не проти світових демократій іти в ХХІ століття.

Час іде!

Ігор ЧУБАЙС, доктор філософських наук, Росія

Новини партнерів