Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Світова енергетика

...чи встигне Україна на потяг енергетичного транзиту, інвестицій та інновацій?
1 березня, 2016 - 11:09
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Ціни на нафту/газ стали однією із ключових тем обговорення цьогорічного форуму. Ціна на нафту впала втричі, на газ — майже вдвічі, що спричинило паніку серед видобувних компаній, суттєве скорочення інвестицій, ба навіть банкрутство видобувників. І якщо представники компаній говорили про циклічність цього бізнесу та ймовірне підвищення цін у перспективі, то експерти WallStreet дотримувалися більш песимістичних прогнозів про неповернення ціни до піків минулого року і, як наслідок, нову реальність для ринку. Представники східних країн розважливо говорили про причини кризи, в яких вони вбачають суто економічний дисбаланс попиту і пропозиції на нафту/газ. Про скорочення видобутку нафти не йдеться. За таких умов виживуть лише найбільш ефективні та інноваційні компанії.

Газ, безумовно, був ключовою темою CERAWeek. В умовах різкого падіння цін на природний газ Штати анонсували завантаження першого танкера природного скрапленого газу (LNG), собівартість якого значно нижча порівняно з російським. Цей газ у перспективі одного-двох років конкуруватиме з газпромівським, що є поганою новиною для останнього. Україні потрібно підхопити тренд і бути готовою до LNG революції, побудувавши свій термінал і вирішивши всі міжнародні питання, пов’язані з транзитом такого газу. В середньостроковій перспективі LNG, віртуальний реверс, збільшення видобутку власного газу можуть зробити Україну енергетично незалежною.

А ще такий газ вважається найчистішим видом енергії, тому він має шанс бути ключовим джерелом енергії в період так званого енергетичного транзиту. Вугілля зазнає дедалі більше критики під екологічним кутом зору, тому деякі країни відмовляються від будівництва електростанцій, які працюють на вугіллі.

Розвиток відновлювальних джерел енергії та енергетичний транзит. Незважаючи на те, що CERAWeek традиційно є зібранням представників викопних джерел енергії, особливо наголошувалося на ролі та перспективі відновлювальних джерел енергії. На особливу увагу заслуговують сонячні електростанції. За ними, переконані енергетичні футуристи, майбутнє. А на сьогодні відновлювальні ресурси не можуть функціонувати без традиційних, поки що, на жаль, технології не можуть цього забезпечити. Проте останній день CERA був присвячений технологічно-енергетичним інноваціям, і вчені MIT говорили про розробку унікальних батарей, які зможуть вирішити енергетичні проблеми в майбутньому.

Інтерес до України є, але для того, щоб інтерес був реалізований у конкретні інвестиції, потрібна окрема програма із залучення інвестицій, надання інвесторам гарантії незмінності законодавства, доопрацювання фіскального режиму для видобувних галузей

Декарбонізація, децентралізація, диджиталізація — ці слова виявилися девізом конференції, і це означає, що дедалі більше енергії вироблятиметься локально, самими домогосподарствами, містечками. І тому відбувається стрімкий розвиток технологій, наприклад, розробляють батареї для збереження та балансування сонячної енергії або технології з переробки CO2. Вочевидь, за ними майбутнє, і тут лише питання, як Україні встигнути на той потяг, щоб не залишитися далеко позаду інновацій та інвестицій.

Українська делегація провела декілька зустрічей з інвесторами, трейдинговими компаніями та експертами. Інтерес до України є, але для того, щоб інтерес був реалізований у конкретні інвестиції, потрібна окрема програма із залучення інвестицій, надання інвесторам гарантії незмінності законодавства, доопрацювання фіскального режиму для видобувних галузей.

Також до важливих питань належить забезпечення енергетичної безпеки країни, зокрема стосовно планів РФ побудувати Північний потік II.

Вперше тему України порушив заступник голови «Газпрому», пропагуючи на форумі ідею Північного потоку II. Мовляв, якщо там перманентна нестабільність, давайте знизимо ризики транзиту, побудувавши наш проект в обхід проблемній Україні.

Питання політичної стабільності держави було одним із ключових на двосторонніх зустрічах. Деякі компаній відклали свої візити до завершення переформатування коаліції. Тому будь-які кризи для нас не на часі, особливо кризи власного виробництва.

Наталя КАЦЕР-БУЧКОВСЬКА, народний депутат України

Газета: 
Новини партнерів