Добігла кінця маршрутна частина масштабного проекту — експедиції «Історичний потяг українських піонерів», які з 1891 року почали освоювати землі Канади.
Ініціатори цього дослідження — Посольство України в Канаді за підтримки Канадсько-Української парламентської групи дружби та Конгресу українців Канади.
У складі експедиційної групи від України був і спеціальний кореспондент газети «День» Микола Хрієнко. З 23 червня по 9 липня учасники проекту «Історичний потяг українських піонерів» подолали надзвичайно цікавий маршрут від портового міста Галіфакс (воно розташоване на узбережжі Атлантичного океану) до міста Едмонтон, яке розташоване порівняно недалеко від берегів Тихого океану. Відстань дослідницької дороги — 6 657 кілометрів, а загальна (разом з авіаперельотами з Києва до Канади й назад) — 30 тисяч кілометрів.
Учасники експедиції зустрічалися з нащадками українських піонерів у таких містах Канади, як Галіфакс, Монреаль, Оттава, Торонто, Ошава, Вінніпег, Стюартбурн, Гардентон, Саскатун і Едмонтон. Побували також у селі Край Дороги, на могилах переселенців з України, зустрічалися з сучасними українськими фермерами та учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, взяли участь у відкритті нового пам’ятника Тарасу Шевченку в Оттаві, дали кілька спільних концертів разом із нашими земляками для мешканців названих міст, розповіли про нинішнє життя в Україні та, зокрема, про газету «День», яку читають в електронній версії багато українців у Канаді.
Країна, на прапорі якої зображено кленовий листок, вражає своєю величезною територією, прекрасною природою та екологічною захищеністю й чистотою. Там не стріляють у птахів і в диких тварин після мисливського сезону, не рубають дерева без спеціального дозволу, бо покарання за це буде дуже суворим. Жителі Канади живуть без парканів навколо своїх осель і без металевих вхідних дверей. Вони — люди з посмішками, але дуже раціональні.
«Бути в Канаді українцем — дуже престижно!» — цю фразу я чув від наших земляків багато разів. Було б дуже добре, якби й громадяни України відчували себе «престижними» в своїй країні. Але це — тема окремої розмови...
Розповіді з фотознімками про все побачене й пережите під час зустрічей із українцями в далекій Північній Америці будуть опубліковані в «Дні» після обробки зібраних матеріалів.