Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Харківський Експериментатор

Мистецький Арсенал представив масштабний проект-ретроспективу робіт українського художника Василя Єрмилова
23 червня, 2011 - 00:00
ВАСИЛЬ ЄРМИЛОВ НАРОДИВСЯ, НАВЧАВСЯ, ТВОРИВ І — ЗРЕШТОЮ — ПІШОВ З ЖИТТЯ В ХАРКОВІ. «НОСІТЬ У СОБІ СОНЦЕ. ПЕРЕКЛАДАЙТЕ ЙОГО НА ЛІНІЮ, КОЛІР І ФАКТУРУ», — ГОВОРИВ ВІН / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Харківський художник Василь Єрмилов був одним із тих, хто руйнував стереотипи свого часу, створюючи нове експериментальне мистецтво — футуризм, конструктивізм, кубізм. Поряд із Анатолем Петрицьким, Володимиром Татліним, Вадимом Меллером він був одним із провідних художників-конструктивістів України 1920-х років. Ці імена нині визнано в усьому світі, однак на початку ХХ століття, коли цим художникам, власне, і доводилося творити, їхнє мистецтво було відоме лише обмеженому колу осіб, ще менше людей це мистецтво розуміло. Минуло століття, але ситуація зі знанням та визнанням цих імен на їх Батьківщині, на жаль, кардинально не змінилася. На власній Батьківщині, в Україні ім’я художника Василя Єрмилова залишається відомим переважно фахівцям.

Мистецький Арсенал уперше зібрав твори Єрмилова, що зберігаються в численних державних та приватних колекціях Києва, Харкова, Москви та Лондона. Це понад 200 творів живопису, графіки, візуальних об’єктів — від ескізу коробки цигарок «Ілліч» до масштабних дизайн-проектів.

Масштабний проект-ретроспектива робіт Єрмилова був здійснений Мистецьким Арсеналом спільно із московською галереєю «Проун».

— На цій виставці відкривають для себе нового Василя Єрмилова навіть ті, хто професійно займаються дослідженням його мистецтва, — стверджує Марина ЛОШАК, куратор проекту. — Адже, через певні історичні обставини, багато робіт художника, одразу після його смерті, опинилися за кордоном, в Америці, тож, ця виставка має чим здивувати навіть знавців. Це, звичайно, не весь В. Єрмилов, однак цей проект дає цілісне уявлення про його творчість. Зараз його роботи коштують сотні тисяч доларів, хоча помер він в холоді та голоді у своїй майстерні на горищі однієї із харківських будівель. Парадокс, але таке часто буває у світі мистецтва.

Проект «Василь Єрмилов. Ретроспектива» працюватиме в Мистецькому Арсеналі до 7 липня.

Софія КУЩ
Газета: 
Рубрика: