Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ковток свободи для білорусів

У Мінськ їхати треба!
4 лютого, 2011 - 00:00

Цього року в Білорусі з 9 по 13 лютого проходитиме XVII Мінська міжнародна книжкова виставка-ярмарок. Українські видавці та книгорозповсюджувачі восьмий рік поспіль беруть участь у цьому міжнародному виставковому заході. Їдуть не тільки для того, щоб себе показати і на людей подивитися, а й із прагматичною метою — продати книги. Адже Мінський книжковий ярмарок — один із небагатьох форумів на пострадянському просторі, де українська книга має неабиякий читацький попит. Нагадаємо, у Білорусі мешкає близько двохсот тисяч українців, які не забувають української мови. Тут діють українські недільні школи, а на філологічному факультеті Мінського державного університету відкрито відділення української філології...

Цього року, попри економічні труднощі, виявили бажання взяти участь у ярмарку такі українські видавництва, як «Балтія Друк», «Ярославів Вал», «Картографія», ВАТ «Волинська обласна друкарня», ЗАТ «Українська прес-група» (газета «День» представить свою серію книг). Електронну книгу презентуватиме у Мінську ТОВ «ТД Покетбук».

Зазвичай Держкомтелерадіо, який забезпечує участь українських видавців та книгорозповсюджувачів у міжнародних книжкових заходах, готує національну експозицію, яка комплектується з найкращих книг, що вийшли у вітчизняних видавництвах різної форми власності за останні два роки. Цього року українська експозиція складатиметься з 500 видань, що надали близько ста вітчизняних видавництв. Це нові книги Ліни Костенко, Марії Матіос, Юрія Андруховича, твори класиків української літератури Івана Багряного, Богдана-Ігоря Антонича, публіцистика Михайла Гориня, історичні праці Михайла Грушевського. Це численні науково-популярні видання, енциклопедії, довідники, словники... Спеціальні розділи в експозиції присвячуватимуться 20-річчю Незалежності України та Євро-2012. Всього у Мінську буде представлена книжкова продукція близько сотні вітчизняних видавництв та видавничих організацій.

Утім, за тиждень до початку виставки група українських літераторів та журналістів звернулася з відкритим листом до голови Держкомтелерадіо Юрія Плаксюка з вимогою бойкотувати виставку в Мінську і тим самим висловити свою незгоду із політичним режимом у країні. «Тиск та прямі переслідування письменників та поетів режимом Лукашенка не можуть залишити байдужими українців, — йдеться у листі, підписаному Сергієм Жаданом, Василем Шклярем, Ірен Роздобудько, Іваном Андрусяком, Анатолієм Дністровим та інш. Літератори закликали також усіх видавців України «проявити солідарність із репресованими митцями Білорусі та відкликати свою участь у складі української експозиції».

— Участь України у цьому міжнародному форумі продиктована перш за все інтересами видавців, читачів та громадськості Білорусі, для яких українська книга завжди була ковтком свободи, прикладом втілення демократичних традицій у суспільстві, — зазначив голова Держкомтелерадіо Юрій ПЛАКСЮК. — Українську книгу, заходи з її популяризації у рамках Мінської книжкової виставки чекають і представники української громади. Не виправдати їхній сподівань цього року означає залишити їх у духовному вакуумі...

До того ж, рішення про те, у якому міжнародному виставковому заході Україні брати участь, а у якому ні, приймає не Держкомтелерадіо, а Кабінет Міністрів України. Держкомтелерадіо лише виконує одну з покладених на нього функцій — популяризує українську книгу за кордоном. Щодо видавців, то жоден з них не відмовився від участі у Мінській книжковій виставці, як і жоден письменник не відкликав своєї книги з української експозиції. І це зовсім не означає, що вони схвалюють утиски свободи слова, що їх не обурює переслідування творчих людей у Білорусі. Своєю присутністю у Мінську в ці непрості для білоруського суспільства часи видавці висловлять свою солідарність з творчою інтелігенцією, підтримають її мужню позицію. І як знати, можливо, саме українська книга, привезена в Білорусь, посіє ще одне зерно свободи у суспільстві сусідньої держави.

Світлана БОЖКО, спеціально для «Дня»
Газета: