Перший тур президентських виборів у Польщі підтвердив істину, характерну для демократичних країн. А саме, що в країнах демократії не можна заздалегідь назвати переможця чи то президентських, чи то парламентських виборів. Навіть тепер, коли відомі результати першого туру президентських виборів у Польщі, ніхто не може абсолютно впевнено назвати ім’я майбутнього президента цієї країни.
Головних претендентів на посаду голови Польської держави розділяє 4,5 відсотка голосів. Після підрахунку 94,3 відсотка бюлетенів представник «Громадянської платформи» спікер сейму Броніслав Коморовський і лідер партії «Право та справедливість» Ярослав Качиньський — набирають відповідно 41,22 і 36,74 відсотка голосів виборців. Третій результат — 13,5% — у Гжегожа Напіральського, котрий представляє Союз лівих демократів, що перебував при владі до 2005 року.
Одразу після закінчення голосування Коморовський виступив у передвиборному штабі перед своїми прибічниками й журналістами. Кандидат від правлячої ліберальної «Громадянської платформи» виглядав так, ніби він уже виграв вибори. Його виступ уривався скандуванням і бурхливими оплесками. Лише в другій частині своєї промови, подякувавши прибічникам і опонентам, Коморовський заявив, що, як і у футболі, в політиці важливим є додатковий час, а отже розслаблятися не варто.
Качиньський також виглядав задоволеним, але поводився стриманіше. Кандидат від правих говорив про те, що другий тур стане доленосним, але все має вирішити демократія. «Другий тур — це суперечка між двома політичними доктринами, між двома поглядами на Польщу. Ми по-різному бачимо майбутнє цієї країни. Ключем до перемоги є віра. [Віра в те], що перемогти можна, й треба», — заявив кандидат правих. На відміну від Коморовського, Качиньський подякував персонально й своєму головному опонентові.
Спостерігачі зазначають, що Качиньський, який обрав своїм штабом готель «Європейський», змінив тон щодо сусідів Польщі. Спочатку відомий своїм, м’яко кажучи, настороженим ставленням до Німеччини та Росії, політик звернувся зі словами вдячності до росіян за підтримку після трагедії з президентським літаком, а потім через статтю у Welt почав наводити нові мости з Берліном. При цьому на час кампанії значно знизилася «самодіяльність» депутатів з партії Качиньського: всі важливі заяви походили з передвиборного штабу.
Незважаючи на відставання приблизно в п’ять відсотків та дані соціологів про те, що до двох третин виборців, що голосували за кандидата СЛД, який посів третє місце, швидше за все, проголосують за Коморовського, Качиньський не втрачає шансів. Додає оптимізму Ярославу Качиньському й те, що 2005 року його брат Лех також поступився кандидатові «Громадянської платформи», нинішньому прем’єрові Дональду Туску в першому турі. Проте переміг у другому.
Цікаво, що серед польської інтелігенції розділилися думки щодо того, хто стане наступним президентом Польщі. Головний редактор Rzeczpospolitа Павло Лісицький вважає, що у Ярослава Качиньського невеликі шанси виграти другий тур. На думку головного редактора Gazety Wyborczа Адама Міхніка, лідерові правих допомогла атмосфера смоленської авіакатастрофи. «Але в другому турі все може статися. Не можна виключати, що Ярослав Качиньський може ці вибори виграти, може повторитися те, що сталося п’ять років тому», — зазначив польський публіцист.
КОМЕНТАРI
Доктор Ярослав ФЛІС, Ягеллонський університет, Краків:
— Зараз не можна говорити, що існує якась пряма залежність від результатів першого туру. Якщо взяти президентські вибори 1995 року, то на них виграв переможець першого туру. 2005 року в першому турі в Дональда Туска була перевага над Лєхом Качиньським у 6 відсотків, проте він програв президентські вибори.
Що ж до того, кому відійдуть голоси лідера соціалістів, який посів третє місце, то, згідно з опитуваннями, сім із десяти голосів Напєральського відійде Коморовському, а три — Качиньському.
2005 р. більшість виборців «Унії вольношьчі» проголосували за Квасневського, а не за Валенсу. Таке ж може статися і в цьому випадку, коли виборці Напєральського проголосують за Коморовського. Але велике значення матиме мобілізація виборців. Хто більше мобілізує своїх виборців, той і переможе. У 1995 і 2005 роках у другому турі голосувало більше людей, ніж у першому. Завдяки своїй харизмі, Качиньський спроможний мобілізувати більше своїх прибічників, так само, як і своїх противників.
Багато залежатиме від того, як штаби оцінять свою кампанію і знайдуть зв’язок, завдяки чому, наприклад, Качиньському вдалося залучити більше прибічників. Коморовський не зможе мобілізувати так своїх прибічників, як це вдається Качиньському, але в нього менше ворогів.
Якщо говорити про позицію нинішнього прем’єра, який підтримує Комаровського і заявив, що зробить все в його силах, аби переміг кандидат від «Громадянської платформи», то поразка Коморовського була б болісною для партії і самого Туска, який програв вибори Лєху Качиньському 2005 року. Слід зазначити те, що Туск є кращим політиком, ніж Коморовський.
Марія ПШЕЛОМЕЦ, ведуча «Студіо Всхуд», Варшава:
— Найуспішнішим кандидатом після першого туру став лідер лівих Гжегож Напєральський. Спочатку компанії йому давали три-чотири відсотки, а під час голосування він отримав майже 14 відсотків. Різниця між Коморовським і Качиньським виявилася значно меншою, ніж давали опитування громадської думки. Зараз керівники опитувань говорять, що люди не завжди зізнавалися, за кого голосуватимуть, оскільки не довіряли цим соціологічним службам. Справді виявилося, що існує велика різниця між опитуваннями і результатами голосування.
Зараз багато хто в Польщі ставить запитання, кому підуть голоси соціалістів. Багато політологів вважає, що лідер соціалістів особисто не підтримає жодного кандидата. До речі, вже перші опитування показують, що більшість лівого електорату підтримають Коморовського. Але, оскільки опитування не могли точно визначити результати першого туру виборів, то складно повірити, що тепер опитування дійсно говорять правду.
Я гадаю, що шанси між Коморовським і Качиньським більш-менш рівні. Багато, звичайно, залежатиме від того, як відбуватиметься виборча кампанія до другого туру виборів. Політологи вважають, що другий тур буде все ж таки жорстокішим, ніж це було в першому турі.
До першого туру не спрацювала критика штабу Коморовського, що Ярослав Качиньський не змінився. Я думаю, навряд чи це спрацює до другого туру. Але, звичайно, багато що залежатиме від самого Качиньського, від того, як він вестиме свою виборчу кампанію.
Для мене особисто краще, коли прем’єр-міністр — із одного табору, а президент — із іншого. Тим більше, коли в правлячої партії така підтримка. Але головне, щоб вони не сварилися постійно, а могли домовлятися. Щоб не вийшло так, як це було між Віктором Ющенком і Юлією Тимошенко.
Я сподіваюся, що нинішній Ярослав Качиньський зможе працювати з Дональдом Туском. Але це залежить від них обох. Я гадаю, що зараз після трагедії 10 квітня створилися умови, коли вони можуть домовлятися.
Коли влада перебуває повністю в руках одного табору, то це трохи небезпечно. Але з іншого боку, наступного року в нас парламентські вибори. Якщо Коморовський переможе в президентських виборах, то «Громадянська платформа» програє парламентські вибори. Тим більше, що в такому випадку ця партії не зможе пояснити, чому вона не виконала своїх обіцянок. Раніше ліберали пояснювали, що це провина Лєха Качиньського, який їм заважає. Тепер цього не буде.