Італієць, який пережив 2,5 роки українських тюрем, зробив там ремонт, а згодом отримав іменне помилування від Президента, тепер налагодив виробництво італійських сирів й відкрив фірмовий магазин.
Молодий італійський сир у вигляді білих шариків, замочених у розсолі, моцарела, — як жінка, з нею треба ніжно й акуратно, бо це продукт делікатний. І ця італійська делікатність відкриває всю правду про українське молоко — основну сировину, з якої Мауріціо власноруч робить моцарелу. Вручну, особисто директор і власник виробництва формує продовгуваті кульки сиру. На виробництві працюють двоє людей. Ще двоє — вчаться. Весь завод — дві зали: виробництво й адміністративна частина. В ній же кабінет й вітальня для гостей. Площами італієць не розкидається, а голос Андріано Чілінтано лунає не тільки тут, а й із мобільного телефону українського компаньйона італійського сировара Володимира Онищука.
«Ми півроку шукали постачальника чистого молока — без води й хімічних домішок, — розповідає Володимир Онищук. — Навіть, якщо у фермерського господарства є всі сертифікати якості, наша лабораторія показує зовсім інше. В першу чергу це відбивається на якості моцарели. По інших сирах цього не видно».
Якщо хтось каже, що вміє робити моцарелу — це лише слова, каже Володимир Онищук, бо все, що продається в Україні під видом моцарели — варений козеїн. Справжня якість може бути в продукті, привезеному з Італії, але це вже 3 — 4 дні після випуску. Український італієць свою готову моцарелу зберігає один день, коли її продає. Тому у Вінницю по сир заїжджають і з посольства та консульства Італії. Там Мауріціо знають на ім’я. Особливо після клопотання перед Президентом про іменне помилування співвітчизника.
Випадково зустрівшись із земляком у магазині, Мауріціо отримав від нього прохання показати дорогу від кордону по Україні. Прийшла машина, а українські автошляхи майже невідомі. Натомість Мауріціо на той час вже прожив в Україні шість років. Коли приїхали до кордону, машин виявилося три, й за кермо однієї сів Мауріціо. А невдовзі його забрали до СІЗО, за співучасть у контрабанді автомобілів. Про ці автомобільні пригоди італійця в Україні багато писали у пресі, а Мауріціо після суду відвезли до однієї з житомирських тюрем. В таких інтер’єрах італієць опинився вперше і за дозвіл власним коштом зробити ремонт у своїй камері відремонтував ще й санчастину тюрми. Мотивація звичайна — «я людина, а не тварина, щоб мене утримували в бараках». Будівельні матеріали привіз український компаньйон і товариш, а ремонтували самі в’язні разом з італійцем. Після 2,5 року ув’язнення його звільнили за іменним помилуванням Президента. Відтоді Мауріціо варить сир, але на українські закони не скаржиться. Хоча відзначає, що в нас у порівнянні з Італією багато бюрократії. А про політику каже коротко: «Якщо про неї говорити — це все одно, що піднімати сміття з корзини». Хоча загалом Мауріціо відмічає, що Україна — чудова країна, де в кожного українця є голова, але є й егоїзм, який шкодить в усьому.
«Менталітет, коли сусіду погано, тобі добре, треба міняти на готовність допомогти, — продовжує Мауріціо. — Коли буде так, Україна буде найуспішнішою в світі, бо у вас надзвичайні ресурси й працьовиті люди, які вміють думати». Італієць каже, що українська влада знає, як допомогти українському бізнесу, щоб покращилася вся економіка загалом і фінансова ситуація окремого українця. Та зміни, за спостереженнями Мауріціо, прийдуть із новим поколінням. «Я розумію вашу історію й проблеми, але, щоб поміняти культуру всього, треба по-іншому виховувати дітей», — вважає він.
Український компаньйон Мауріціо переконаний, що ми вже відстали від Італії на 50 років. Як в економіці, так і в способі життя і його принципах. В Україні Мауріціо живе вже 12-й рік і сьомий — одружений з вінничанкою. Гарні жінки, жартома називає одну з причин, які привели його в Україну. Після Чорнобильської трагедії друзі Мауріціо взяли на оздоровлення дітей, і італієць поїхав подивитися на їхню країну. Сподобалося, залишився. Хоча в своєму італійському паспорті має записаний фах — сировар. Така відзнака дуже почесна, бо надає всесвітнє пожиттєве визнання фаху. Сировиробництво — це родинний бізнес, в якому Мауріціо вже 37 років. Тому дивується, коли українські бізнесмени пропонують йому додавати в моцарелу консерванти, щоб продовжити термін її зберігання й збільшити прибутки.