11 листопада Президент України Віктор Ющенко наклав вето на прийнятий Верховною Радою України 22 жовтня Закон «Про ставки акцизного збору на тютюнові вироби». Даним законом, нагадаємо, було передбачено збільшення адвалерної ставки акцизу (ставку збору у відсотках до обороту реалізації товару) з 20% до 36%. І якби Президент підписав закон, то підвищення стало б уже третім за цей рік.
Та Віктор Ющенко заветував його. Для багатьох такий крок глави держави став несподіваним. Днями низка депутатів, експертів та представників громадських організацій заявили, що «рішення Президента викликає великий подив, бо є несумісним із проголошеним ним курсом на оздоровлення нації та євроінтеграцію України».
Ющенку пригадали його позицію дворічної давності, коли, як нагадує Коаліція громадських організацій та ініціатив «За вільну від тютюнового диму Україну», Президент на Всеукраїнському форумі «Здорова нація» проголосив «Сім ініціатив Президента України з покращання здоров’я українського народу». Першою з цих ініціатив було «зменшення шкідливого впливу тютюнопаління на здоров’я населення». Для досягнення цієї мети пропонувалося здійснити комплекс заходів, першим із яких було збільшення акцизних податків на тютюнові вироби.
Запитують один у одного борці проти куріння й про те, чому Президент підписував усі попередні закони про підвищення акцизів на тютюнові вироби, але не захотів цього зробити зараз?
Сам Віктор Ющенко своє рішення пояснив бажанням насамперед уникнути контрабанди, про яку попереджали тютюнові компанії. «З прийняттям Закону сума акцизного збору у ціні однієї пачки сигарет без фільтра буде орієнтовно у 4,3 разу вищою, ніж у Російській Федерації, а сигарет із фільтром — у 3,3—3,8 разу... — йдеться в пропозиціях Президента до закону, повернутого до Верховної Ради. — Це створить ризик надходження в Україну контрабандної продукції».
У цьому з Президентом згоден економічний експерт Борис Кушнірук. Виступаючи за обмеження зон паління, Кушнірук, однак, нагадує, що з акцизами слід бути обережними. «Різким підвищенням спровокувати контрабанду дуже легко... Акциз слід застосовувати обережно, аби не знищити виробництво всередині країни», — зазначив він «Дню».
Та Президент, окрім контрабанди, переживає й за зменшення надходжень до держбюджету, скорочення обсягів виробництва і звільнення працівників галузі, що, на думку глави держави, можливе при черговому підвищенні акцизів.
У Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну», у свою чергу, наводять дані, за якими у 2000—2008 роках виробництво сигарет в Україні зросло з 59 мільярдів до 130 мільярдів штук. Але кількість зайнятих на тютюнових фабриках за цей час, за даними Держкомстату, зменшилося з 6156 до 4139 людей...
Та головне те, що ветування закону суперечить проголошеному курсу на оздоровлення нації, упевнений голова Національної ради з питань охорони здоров’я при Президенті України Микола Поліщук. «Для мене було дивно, що Президент ветував закон, — зізнався він днями журналістам. — Тим більше, що я знав напередодні про наміри підписання».
За даними Поліщука, щодня від тютюну помирає 300 людей, щогодини — 11 активних курців і 1 пасивний. «Порівняйте сьогоднішню епідемію грипу, протягом якої за три тижні померли менше 200 людей, з тим, скільки людей щодня помирають від куріння», — говорить він.
Поліщук стверджує, що ціна на сигарети для наших людей має надзвичайно велике значення. «На молодь і підлітків можна вплинути тільки ціною, тому що дисципліна у них відомо яка», — підкреслює глава Нацради з питань охорони здоров’я. За рахунок цього в Україні за чотири роки вдалося зменшити кількість курців із 41% до 31%, стверджує Поліщук. Це, за його словами, більше мільйона людей...
Тим часом екс-заступник міністра економіки та радник першого віце-прем’єр-міністра Володимир Рябошлик вважає, що Віктор Ющенко таки підпише закон про підвищення акцизів.
«Я вважаю, що ті служби, які готували для Президента це рішення, ввели главу держави в оману», — заявив він на прес-конференції. За словами Рябошлика, такі дії «не зістиковуються з позицією Президента щодо європейської інтеграції». «Він розбереться в ситуації і все-ж таки підпише закон. Я в цьому впевнений», — зазначив він.
Такої впевненості Рябошлика не поділяє народний депутат від БЮТ Олег Ляшко. На його думку, Президент ветував закон цілком свідомо. Більше того, Ляшко звинуватив главу держави в лобіюванні інтересів тютюнового бізнесу.
«За моєю інформацією, за ветування цього закону на рахунки структур, які проводять виборчу кампанію кандидата в президенти Ющенка, було перераховано понад п’ять мільйонів доларів, — заявив Ляшко. — У нас є інформація, ми її зараз перевіряємо, що йдеться про перерахування коштів від тютюнових компаній різним благодійним фондам, котрі тим чи іншим чином задіяні у виборчій кампанії Віктора Ющенка. При цьому я припускаю, що п’ять мільйонів доларів — це не остання сума, про яку домовлено. Є підстави розглядати інформацію про те, що заплановані додаткові платежі за ветування цього закону».
Бютівець пообіцяв розповісти про все докладніше, як тільки з’явиться більше доказів. А поки, спростовуючи побоювання Ющенка щодо зменшення надходжень до бюджету, Ляшко прогнозує отримання близько дев’яти мільярдів гривень від акцизів на тютюнові вироби до кінця року. А в 2010 році — близько 15 мільярдів гривень...
Аби бюджет отримав ще більше, а цигарки стали дорожчими й, відповідно, не такими доступними, глава коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» Сергій Гончар від імені 50-ти громадських організацій звернувся до Президента з вимогою змінити-таки свою позицію. Для підстраховки звернулися й до Верховної Ради з проханням врахувати деякі зауваження Президента, внести цей законопроект на розгляд і проголосувати ще раз.
Утім, із цим будуть проблеми, упевнений Ляшко. Президент не має права відкликати вето, говорить він, тому єдиний правильний шлях — це розгляд закону повторно в парламенті. Адже, як зазначає депутат, Верховна Рада не зможе здолати вето.
«Немає надії, що парламент набере 300 голосів. Також ми не зможемо врахувати поправки Президента, тому що, згідно з регламентом, все одно потрібно 300 голосів, щоб ухвалити цей закон після використання вето», — додав політик.
За його словами, єдиний варіант — це відправити закон на доопрацювання в комітети й ухвалити в новій редакції. «Таку пропозицію ми будемо озвучувати в понеділок на погоджувальній раді», — зазначив нардеп.
Та парадокс у тому, що, не чекаючи рішення Президента, з 1 листопада тютюнові компанії підвищили максимальні роздрібні ціни на деякі марки сигарет, про що вже писав «День». Чи слід очікувати їхнього зниження після ветування закону, поки невідомо. Профільні асоціації та тютюнові компанії від коментарів із цього приводу утримуються...
Натомість генеральний директор Української асоціації виробників тютюнових виробів «Укртютюн» Валентина Хоменко зазначила «Дню», що Віктор Ющенко мав усі підстави застосувати право вето до закону.
«На жаль, останнім часом порушення базових законів України, що регулюють податкові та бюджетні відносини, набули систематичного характеру, а принципи регуляторної політики, які викладені у Законі України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», взагалі ігноруються при прийнятті нормативно-правових актів, — стверджує Хоменко. — У країні, яка має системну економічну кризу, а у рейтингу купівельної спроможності посідає передостаннє місце у Європі та одне з останніх місць по рівню мінімальної заробітної плати та ВВП на душу населення, підвищувати податок у сім разів трохи більше ніж за один рік є економічною короткозорістю та проявом безвідповідальності».