За останні десятиліття площа степової зони в Україні зменшилася з 20 до 3% від загальної площі країни. Як пояснюють екологи, основна причина — масове заліснення. Щоб врятувати бодай ті території, що лишилися, громадські екологічні організації підготували проект Указу Президента «Про охорону та комплексне використання степів в Україні». Він стане першим у Європі законодавчим актом щодо збереження степів. Наразі проект вивчають у Міністерстві охорони навколишнього природного середовища, через місяць його подадуть на розгляд Кабінету Міністрів, а потім — на підпис Президенту.
— Цей указ був розроблений у рамках всеукраїнської кампанії «Збережемо українські степи». Якщо заліснення степів триватиме і далі, це знищить практично одну третину всіх видів рослин та тварин, більшість із яких живуть саме в степу, — зазначив заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк. — Значним недоліком не тільки України, а й більшості держав світу є те, що ніде немає степового законодавства. У принципі, зрозуміло, що таке степ, степові рослини, тварини, але в жодному законі немає тлумачення цього слова. У нашому законодавстві під степами розуміють деградовані та непридатні для сільського господарства землі, через що їх і заліснюють. Хоча насправді ніякої деградації там не відбувається. І краще насаджувати ліси там, де дійсно відбувається ерозія грунтів. Коли в сотнях тисячах ділянок є спроби заліснити степ, громадські екологічні організації не в силах зупинити чи проконтролювати ці процеси, тому виникла ідея вирішити це питання на законодавчому рівні. З одного боку, указ — це річ декларативна, а з іншого — це серйозний поштовх для розробки степового законодавства. У принципі, ми вже почали його розробляти, щоб після виходу указу відразу діяти.
Наскільки важливо Україні зберегти степи, екологи навіть не сумніваються. Адже, на відміну від лісів, полів чи водно-болотних угідь, степ — це найбагатший за біорізноманіттям природний комплекс. Наприклад, в одному із заказників у Запорізькій області всього на 100 гектарах степових схилів налічується 76 видів рослин.
Володимир ТАРАСЕНКО, начальник відділу охорони та збереження рослинного світу Міністерства охорони навколишнього природного середовища:
— Проблема збереження степів порушувалася вже давно, але ніколи не стояла так гостро, як нині. Наприкінці 2008 року вийшов указ Президента про відтворення лісів, де передбачалося заліснення деградованих та малопродуктивних ділянок у степовій зоні. Коли почалися заходи з виконання цього указу, з’ясувалося, що заліснюються території, де збереглася природна степова рослинність. Це питання порушили громадські організації, й ми їх підтримали. Зважаючи на те, що в Україні лишилося всього 3% степів, а було 20%, іноді й 40%, зберегти їх зараз дуже важливо. Адже йдеться про охорону всього біорізноманіття, зокрема, тих видів рослин, що зникають. Наразі ми готуємо методичні рекомендації для наших екологів, які оглядатимуть степові ділянки і вирішуватимуть, придатні вони для заліснення чи іншої мети, а також визначатимуть наявність червонокнижних видів. Доки не з’явився проект указу, міністерство теж займалося питанням збереження рослинного світу як у степах, так і в інших природних комплексах. Так, ми підготували разом із науковими установами нове видання Червоної книги, в яку внесли багато нових видів, що зникають. Наразі це один із найбільш дієвих заходів для збереження флори та фауни. Відповідно до закону України про Червону книгу, наявність на певній території видів, що зникають, є підставою для створення об’єктів природно-заповідного фонду. Бажано, щоб указ вийшов до початку вегетації рослин, тобто до початку весни. Саме тоді можна проводити обстеження та інвентаризацію степових ділянок, щоб знати точно, що саме ми повинні охороняти.