Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Настав наш час»

ООН зможе впоратися з глобальними проблемами
30 вересня, 2009 - 00:00
ГЕНЕРАЛЬНИЙ СЕКРЕТАР ООН ПАН ГІ МУН: СЬОГОДНІШНЯ ВИНЯТКОВА СИТУАЦІЯ В СВІТІ ВИМАГАЄ ВІД УСІХ КРАЇН СОЛІДАРНОСТІ / ФОТО РЕЙТЕР

Кожного вересня світові лідери збираються в ООН для підтвердження нашого Статуту — нашої віри у фундаментальні принципи світу, справедливості, прав людини та рівних можливостей для всіх. Ми оцінюємо стан справ у світі, аналізуємо основні завдання сьогоднішнього дня і розробляємо концепцію руху вперед.

Але цього року все по-іншому: 64-е відкриття Генеральної Асамблеї вимагає від нас згуртувати наші ряди в сьогоднішній надзвичайній ситуації. Ми зіткнулися з багатьма кризами — продовольчою, енергетичною, економічною, а також із пандемією грипу, — що відбуваються одночасно. Саме зараз і настав час діяти в дусі відродженого принципу багатосторонніх відносин, час повернути «об’єднання» в Організацію Об’єднаних Націй.

Саме це ми й робимо, що підтверджується нашими діями щодо трьох питань історичного значення.

По-перше, світові лідери об’єднуються для вирішення головного завдання, з яким ми зіткнулися як людство, — загрози катастрофічної зміни клімату. Минулого тижня відбулася зустріч 101 лідера з 163 країн світу з метою домовитися про наступні кроки на шляху до надзвичайно важливої конференції ООН, присвяченої боротьбі зі зміною клімату, що відбудеться в грудні в Копенгагені. Вони визнали необхідність розробки угоди, що підійшла б для всіх народів: відповідно до їхніх можливостей, з урахуванням вимог науки і на основі «зелених» робіт та «зеленого» економічного розвитку — єдиної надії глобальної економіки XXI століття.

ООН ретельно готувалася до цієї події. Упродовж двох із половиною років відтоді як я став Генеральним секретарем ми працювали над тим, щоб висунути проблему зміни клімату на перше місце серед глобальних завдань людства. Сьогодні ми вступили в нову фазу. Учасники зустрічі у верхах, що відбулася минулого тижня, чітко позначили завдання, які стоять перед нами, і підкреслили їхню значущість у своїх столицях по всьому світу. Звичайно, ці завдання комплексні і складні, особливо щодо фінансової адаптації та пом’якшення наслідків кризи в бідних країнах. Однак лідери залишали Нью-Йорк із наміром поставити чіткі й тверді інструкції перед своїми представниками в переговорах: укласти угоду в Копенгагені.

Японія кинула всім виклик, погодившись урізати до 2020 року викиди вуглекислого газу на 25%, якщо інші країни зроблять те ж саме. Президент Китаю Ху Цзіньтао розповів, що саме його країна вже робить для зниження інтенсивності споживання енергії та інвестування в «зелені» альтернативи. Він підкреслив, що Китай готовий зробити більше в рамках міжнародної угоди. Його слова підтримав президент США Барак Обама.

28 вересня учасники переговорів зустрінуться в Бангкоку для проведення ще одного раунду переговорів у рамках ООН. Також ми розглядаємо можливість проведення в листопаді менш масштабної зустрічі країн, в яких найбільші об’єми викидів, і країн, що найбільше страждають від них. Цього вирішального року нам необхідний справжній прорив. Також важливі кроки були зроблені у вирішенні другої проблеми, пов’язаної з існуванням людства: проблеми ядерного роззброєння. Нарешті переконання в тому, що подібна зброя необхідна для підтримки миру, зникає. На спеціальній зустрічі у верхах, скликаній президентом Бараком Обамою, Рада Безпеки одноголосно ухвалила резолюцію, що відкриває новий розділ у зусиллях ООН із боротьби з поширенням ядерної зброї та ядерного роззброєння.

Ця резолюція поліпшує перспективи розширення Договору про нерозповсюдження ядерної зброї у травні наступного року і дає надію на введення в дію Договору про загальну заборону випробувань ядерної зброї. Вона також окреслює контури юридичної системи для боротьби з незаконним використанням мирних ядерних технологій у військових цілях і є наслідком зростаючої від зустрічі до зустрічі згоди в тому, що настав час посилити тиск на країни, що не дотримуються цих принципів.

Країни також об’єднуються для боротьби на третьому фронті. Хоч дехто каже про «початок відновлення», ми вважаємо, що настає нова криза. Згідно з нашим останнім звітом «Голосу вразливих», країни, близькі до бідності, перетворюються в по-справжньому бідні країни.

Цього року близько 100 млн. людей можуть опинитися за межею бідності. Ринки, можливо, і відновлюються, але роботи й зарплати — ні. Саме тому на початку поточного року ООН запропонувала укласти Глобальний пакт зайнятості для забезпечення збалансованого та стійкого зростання. Тому ми також створюємо нову Глобальну систему стеження за вразливістю, що надаватиме нам оперативні дані та аналіз соціально-економічних умов у всьому світі. Нам потрібно знати точно, хто страждає від фінансової кризи і де, щоб реагувати на це якнайефективніше.

Саме через це в той самий час, але наступного року, ми проведемо спеціальну зустріч у верхах щодо «цілей розвитку тисячоліття». У нас є лише п’ять років на те, щоб досягнути цілей у сфері охорони здоров’я, освіти та безпеки людства, встановлених на 2015 рік. На різних зустрічах у верхах «Великої двадцятки» впродовж минулого року, в тому числі і в Пітсбурзі, члени ООН висловлювали рішучість допомагати відстаючим.

Риторики завжди було багато на Генеральній Асамблеї, але дії не були настільки ж ефективними. Однак, слухаючи минулого тижня виступи світових лідерів, я був уражений їхньою переконаністю, рішучістю та колективним прагненням перевернути сторінку минулого, в якому країни були розділені вузькими інтересами, і відкрити сторінку майбутнього, в якому всі країни об’єднуватиме прагнення до загального глобального блага.

Хай які питання розглядалися — боротьба зі зміною клімату, створення світу без ядерної зброї, побудова справедливішої та стійкішої глобальної економіки, — я бачив дух оновленого принципу багатосторонніх відносин, у чому ООН грала головну роль. Жодна країна не зможе впоратися з будь-якою з цих проблем на самоті. Але як об’єднані нації ООН зможе вирішити їх.

Проект Синдикат для «Дня»

Пан Гі МУН, Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй
Газета: 
Рубрика: