Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Мій план «скинення бомби»

6 серпня, 2009 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Руйнування Хіросіми й Нагасакі 1945 року стало кінцем однієї війни та початком іншої. Друга світова війна переросла в холодну війну з хитким станом миру, що грунтувався на загрозі гарантованого взаємного знищення.

Сьогодні світ стоїть на іншому поворотному пункті. Припущення стосовно того, що ядерна зброя необхідна для підтримки миру, втрачає свою переконливість. На глобальному порядку денному знову стоїть питання роззброєння — і не зарано. Невдовзі з’явиться масовий ентузіазм нових міжнародних ініціатив, аби просунути розв’язання цих питань.

Передбачалося, що закінчення холодної війни, якому цієї осені вже буде двадцять років, принесе дивіденди від миру. Замість цього все ще стоїмо перед серйозними ядерними загрозами. Деякі з них виникають зі збереження більш ніж 20 тис. одиниць ядерної зброї та заразливої доктрини ядерної заборони. Інші належать до ядерних випробувань — більше десяти за повоєнний час, які посилюються ще випробуванням стратегічних ракет. Також занепокоєння пов’язане з тим, що й інші країни або навіть терористи можуть прагнути до володіння бомбою.

Десятиріччями ми вірили в те, що жахливі наслідки ядерної зброї стримуватимуть застосування цієї зброї. Наддержави порівнювалися з парою скорпіонів у пляшці, кожен із яких знав, що перший удар буде суїцидальним. Сьогоднішнє розширення гнізда скорпіонів, зрештою, означає, що ніхто не знаходиться в безпеці. Президенти Російської Федерації та США — володарі найбільших ядерних арсеналів — визнають це. Вони підтримали мету створення світу, вільного від ядерної зброї, останній раз на їхній зустрічі у Москві й сьогодні прагнуть додатково зменшити свої арсенали.

Наразі у світі додається багато зусиль для досягнення поставленої мети. Раніше цього року на конференції з роззброєння, в якій узяло участь 65 членів, — форумі, на якому створюються багатосторонні угоди щодо роззброєння — вдалося вийти з глухого кута, і була досягнута домовленість провести переговори про укладення угоди про ядерне паливо. Інші питання, які обговорюватимуться, включають ядерне роззброєння та гарантії безпеки для без’ядерних держав.

Окрім того, Австралія та Японія створили міжнародну комісію з питань нерозповсюдження ядерної зброї та ядерного роззброєння. Моя власна мультимедійна кампанія «WMD-WeMustDisarm!» («Ми повинні роззброюватися!»), яка має досягти кульмінаційної точки до Міжнародного дня миру (21 вересня), повинна посилити зростаючі заклики до роззброєння з боку колишніх державних діячів і рухів широких мас, таких як «Global Zero» («Глобальний нуль»). Ці заклики отримають додатковий стимул у вересні, коли групи громадянського суспільства зберуться в Мехіко на конференцію з роззброєння й розвитку, яку спонсують США.

Незважаючи на те, що ООН працювала над роззброєнням із 1946 року, дві угоди, досягнуті за сприяння ООН, сьогодні вимагають світової уваги. Також у вересні країни, які підписали Договір про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ДВЗЯВ), зустрінуться в ООН, аби розглянути можливості його якнайшвидшого введення в дію. Ядерні випробування Північної Кореї, її запуски ракет, а також загрози подальших провокацій надають цій проблемі додаткової важливості.

У травні наступного року ООН також прийматиме конференцію щодо розгляду основних результатів п’ятирічки, в якій повинні взяти участь також учасники Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ), котрі мають розглянути стан угоди «великої операції» щодо роззброєння, нерозповсюдження й мирного використання ядерної енергії. Якщо ДВЗЯВ може набрати чинності та якщо оглядова конференція ДНЯЗ зможе досягти позитивних результатів, світ буде готовий розпочати свій шлях до звільнення від ядерної зброї.

Мій власний план із п’яти пунктів для досягнення цієї мети починається з заклику до учасників ДНЯЗ провести переговори сумлінно — як того вимагає угода — про ядерне роззброєння за допомогою нових домовленостей або низки обопільно посилюючих інструментів, що підтримуються правдоподібною системою контролю. Процес роззброєння потребує надійної перевірки.

По-друге, я закликав Раду Безпеки розглянути додаткові можливості зміцнення безпеки у процесі роззброєння, а також застрахувати без’ядерні держави від загроз ядерної зброї. Я запропонував Раді провести саміт щодо ядерного роззброєння, а також закликав країни, які не беруть участі у ДНЯЗ, заморозити свої власні збройові запаси й дати зобов’язання з роззброєння зі свого боку. Роззброєння має зміцнювати безпеку.

Моя третя пропозиція стосується влади закону. Загальне членство у багатосторонніх угодах є ключовим, як і регіональні зони, вільні від ядерної зброї та новий договір щодо ядерного палива. Підтримка президента Барака Обами ратифікації США ДВЗЯВ вітається — договір потребує всього кількох ратифікацій, аби набрати чинності. Роззброєння повинно засновуватися на правових зобов’язаннях.

Четвертий пункт стосується відповідальності та прозорості. Країни з ядерною зброєю мають публікувати більше інформації про те, що вони роблять для виконання своїх зобов’язань із роззброєння. Тоді як більшість із цих країн відкрили деякі деталі своїх військових програм, ми все ще не знаємо, скільки ядерної зброї є в світі. Секретаріат ООН може виступити в ролі довіреної особи для таких даних. Роззброєння має бути видимим для суспільства.

Наостанок я закликаю до прогресу у знищенні іншої зброї масового знищення, а також обмеження ракет, космічної зброї та звичайних озброєнь — що потрібно для світу, вільного від ядерної зброї. Роззброєння повинно попереджувати небезпеку, що з’являється від іншої зброї.

Таким чином, у цьому полягає мій план «скинення бомби». Проблеми глобальної безпеки доволі серйозні й без ризиків від ядерної зброї або її придбання додатковими державами або недержавними гравцями. Звісно, стратегічна стабільність, довіра держав одна до одної й урегулювання регіональних конфліктів мають допомогти у прогресі роззброєння. Крім того, роззброєння робить свій власний внесок у переслідування цієї мети, і його не треба відкладати.

Це зможе відновити надію на більш мирне, безпечне та процвітаюче майбутнє. Це заслуговує на підтримку з боку кожного з нас.

Пан Гі МУН — генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй

Пан Гі МУН. Проект Синдикат для «Дня»
Газета: 
Рубрика: