Час іде, та актуальність профілактики й лікування в Україні ВІЛ/СНІДу, туберкульозу та наркоманії тільки зростає. Нещодавно Президент України Віктор Ющенко взяв участь у засіданні Координаційної ради з проблем ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та наркоманії, де наголосив, що в нинішніх умовах неприпустимо скорочувати фінансування програм, спрямованих на профілактику та зменшення рівня цих захворювань. Президент нагадав, що кілька тижнів тому підписав Закон «Про затвердження загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ/СНІДу, туберкульозу та наркоманії». Згідно із ним, на всі ці програми у 2009 році держава має виділити понад 3,6 мільярди гривень (з державного бюджету — 2,9 мільярди, решта — з місцевих та інших джерел). До речі, 26% цих коштів будуть спрямовані саме на профілактику. «Ще раз звертаюся і до уряду, й до керівництва областей: у 2009 році всі наші зобов’язання повинні бути профінансовані, — наголосив Віктор Ющенко. — Ми повинні знайти спосіб ведення діалогу з провідними національними бізнесовими структурами. Переконаний, що більшість українського бізнесу може відреагувати на таку активну пропозицію Координаційної ради».
НОВИЙ БІК ЕКОНОМІЧНОЇ КРИЗИ
Увага перших осіб країни до проблеми зумовлена тим, що катастрофічне поширення інфекції в Україні вже через кілька років може лягти важким тягарем на економіку. Аналітики Центру антикризових досліджень, які вивчили ситуацію, в якій через поширення ВІЛ/СНІДу країна може опинитися через кілька років, стверджують: «Недостатньо ефективні інвестиції в заходи боротьби з ВІЛ сьогодні можуть обернутися соціальною кризою. Епідемія посилює тягар соціальних, демографічних та економічних проблем та створює дисбаланс між поставленими цілями соціально-економічного розвитку та глобальними перспективами країни. 5,85 мільярдів гривень необхідні на 2009—2013 роки, щоб забезпечити профілактику ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД». Це дослідження, зроблене на замовлення Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ (ВМЛЖВ), презентували у переддень Національного форуму з подолання епідемії ВІЛ/СНІД в умовах економічної кризи, який нещодавно відбувся в Києві. Ще одне дослідження динаміки розповсюдження ВІЛ в Україні та наслідків цього зробив Центр перспективних соціальних досліджень на замовлення фонду «АНТИСНІД». Його фахівці прогнозують, що якщо епідемію ВІЛ не зупинити до 2010 року, то до 2014-го загальна кількість ВІЛ-позитивних у нас становитиме понад 740 тисяч осіб (сьогодні — понад 400 тисяч), а втрати державного бюджету збільшаться до восьми мільярдів гривень.
«Кожний день вісім українців помирають від СНІДу й 50 інфікується ВІЛ. У 2014 році причиною майже половини всіх смертей може стати ця хвороба. Пропозиції, що сьогодні були розроблені, стають майже останньою надією для всієї української нації — надією зупинити епідемію ВІЛ/СНІДу в країні. Сподіваюсь, тепер впровадження цих заходів стане одним із першочергових пріоритетів української влади та громади», — сказав голова Координаційної ради Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» Володимир Жовтяк.
ДЕ ВЗЯТИ КОШТИ?
Отже, за прогнозами експертів, майже шість мільярдів гривень на період 2009—2013 років наша держава має витратити, щоб зупинити епідемію ВІЛ/СНІДу. Очевидно, боротьба з цією епідемією повинна стати пріоритетом національної політики України. Про це говорили учасники І Національного форуму з подолання епідемії ВІЛ/СНІД в умовах економічної кризи. На жаль, експерти констатували, що в теперішніх умовах говорити про можливість отримати фінансування у такому обсязі викликає сумніви — з огляду на наповнення бюджету, брак прихильності донорів та нестабільність валютно-курсової політики. Тому фахівці занепокоєні, що фінансово-економічна криза в Україні може привести до більшого поширення епідемії ВІЛ/СНІД, адже держава в таких умовах може менше уваги приділяти таким «невидимим» проблемам. Проте насправді ситуація погіршилася і «дзеркально»: із соціально-медичної проблема ВІЛ/СНІДу вже стала економічною.
«Довгий час вважалося, що епідемія ВІЛ/СНІД є проблемою виключно медичною. Пізніше всі погодилися, що вона є також і соціальною проблемою. Фінансова криза поставила перед нами ще один новий аспект епідемії — економічний. Дослідження Центру антикризових досліджень дало нам змогу чітко побачити, що не лише криза впливає на епідемію ВІЛ/СНІД в Україні, але й сама епідемія набрала такого розмаху, що починає впливати на поглиблення фінансово-економічної кризи. Сьогодні всі учасники процесу боротьби з епідемією — влада, громадськість, міжнародні та вітчизняні донори — повинні об’єднатися, щоб разом вирішити, як діяти в кризових умовах. Саме тому Всеукраїнська мережа ЛЖВ ініціювала Національний форум із подолання епідемії ВІЛ/СНІД в умовах економічної кризи як окремий дискусійний майданчик для всіх, хто є небайдужим до нашої країни», — зауважив Володимир Жовтяк.
До речі, Віктор Ющенко закликав експертів активніше залучати зовнішню фінансову допомогу, зокрема, кошти гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією; він наголосив при цьому на раціональному використанні цих грошей. «Адже результати свідчать про незадовільну реалізацію проектів та неефективне витрачання коштів», — сказав Президент.
Із цією ситуацією добре знайомі вітчизняні та зарубіжні експерти.
«Приблизно 20 мільйонів доларів на рік коштує Україні боротьба з ВІЛ та туберкульозом. Перші вісім місяців Україна витрачає мізерні суми, а левова доля цих коштів витрачається наприкінці року — в тому числі — на закупівлю ліків. Це є результатом непрозорої та нечесної політики держави. Тому Глобальний фонд уже третій рік поспіль намагається отримати від української держави План закупівельної політики. Але його не існує. І ми не знаємо, чи буде він колись існувати та працювати, що є найважливішим. Глобальний фонд сьогодні фінансує програми у 140 країнах світу, і для нас є принциповим захистити наших грантоотримувачів від будь-яких ускладнень пов’язаних із будь-якими фінансовими махінаціями. У тому числі — українців», — заявив менеджер портфоліо Східної Європи та Центральної Азії Глобального фонду Андреас Тамберг.
Щоб якось узгодити роботу всіх структур, що займаються справою профілактики та лікування ВІЛ/СНІДу, більшість учасників форуму — представники державної та місцевої влади, міжнародних та національних неурядових організацій, донори та благодійники — підписали меморандум про співпрацю та розробили пропозиції, які стосуються першочергових заходів для запобігання негативним наслідкам впливу кризи на сферу протидії епідемії ВІЛ-інфекції/СНІД. Таким чином учасники Форуму відповіли на заклик Президента щодо співпраці між неурядовими організаціями, міжнародними агенціями та бізнесом у фінансуванні боротьби з епідемією ВІЛ/СНІД та туберкульозом. Пропозиції включають «посилення стратегічного планування та координації відповіді України на епідемію, оптимізацію системи надання послуг у сфері ВІЛ/СНІД та підвищення ефективності використання наявних коштів на заходи з протидії епідемії». Головним шляхом оптимізації витрат на програму з протидії ВІЛ/СНІДу пропонується вважати зміну принципів фінансування охорони здоров’я на муніципальному рівні: на думку фахівців, «роль органів місцевого самоврядування повинна бути суттєво збільшена».