Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Альтернатива газу є

Науковці закликають державу переходити на нові джерела енергії
17 січня, 2009 - 00:00

Уже понад два тижні українці чекають, коли ж нарешті наше керівництво домовиться з російським і поставить крапку у газовому конфлікті, який, до того ж, зачіпає не тільки наші інтереси, а й європейські. Дехто, аби позбутися газової залежності, береться за вирішення проблеми самотужки — встановлює у своїх оселях автономне опалення або переходить на обігрів електроприладами. За даними Інституту Горшеніна, про такі наміри нині говорить уже понад 30% українців. А вчені з Інституту газу НАН України запевняють — Україна може обійтися без природного газу, запроваджуючи альтернативні джерела енергії: треба тільки державне фінансування.

— У нашому інституті є розробки щодо використання біогазу на підприємствах для отримання теплоти, а також для виробництва електроенергії на базі двигунів внутрішнього згорання, — розповів кандидат технічних наук, вчений секретар Інститут газу Борис Ільєнко. — Сировина для отримання біогазу в Україні також є, наприклад, спиртові заводи, на яких біогаз утворюється в результаті виробництва. Замість того, щоб викидати його в атмосферу, наші вчені розробили технологію, як із біогазу можна добувати природний газ і подавати його до газопроводів. Минулого року наш інститут розробив технологію по утилізації твердих побутових відходів, у результаті чого теж можна отримувати біогаз. Також ведуться роботи по термічній обробці відходів сільського господарства та деревообробної промисловості, — йдеться про виробництво тепла, яке можна використовувати як для обігріву приміщень, так і для отримання електроенергії для промисловості.

Наразі розробки Інституту газу діють на Бортницькій станції аерації, Лужанському спиртовому заводі та навіть на кількох російських підприємствах. Борис Ільєнко переконаний, що використання альтернативних джерел енергії не вирішить проблеми на загальнонаціональному рівні, але на локальному — цілком можливо: вітрові, водні чи сонячні електростанції зможуть забезпечити світлом та теплом певний регіон, а от гігантам промисловості доведеться таки перейти на нові види енергії. Але, хоч як би там було, — це вихід із ситуації.

Екологи теж підтримують перехід України на альтернативні джерела енергії, адже використання того ж самого біогазу зменшує викиди промислових відходів у повітря (до речі, біогаз є одним із чинників утворення парникового ефекту). А нещодавня заява уряду про використання електроенергії замість природного газу, на думку фахівців, дещо помилкова.

— Це тільки погіршить ситуацію з енергоефективністю країни. Нині на опалення та освітлення приміщень чи на виробництво промислових товарів ми витрачаємо в 2—3 рази більше енергії, ніж Росія чи Білорусь, — зазначив координатор енергетичної програми Національного екологічного центру України Дмитро Хмара. — Наразі 20% електроенергії виробляється за рахунок природного газу. Збільшення виробництва електроенергії можливе на теплових станціях, знову ж таки, за рахунок використання газу та вугілля. А це збільшує споживання первинної енергії, оскільки йдуть втрати під час перетворення енергії в електричну та навпаки.

Сподівання на атомну енергетику, на думку фахівців, також марні. За словами Дмитра Хмари, це можливо тільки в далекій перспективі, та ще й обійдеться недешево. А залежність України від Росії в ядерній енергетиці не менша, ніж від газу. Свого урану в нас не так багато, щоб покладати на це серйозні надії. Тому екологи радять підприємцям запроваджувати нові технології виробництва, менш енергозатратні, та переходити на відновлювальні джерела енергії. Так, використання того ж біогазу обійдеться підприємствам дешевше, ніж закупівля природного, — треба тільки раз укласти кошти на переобладнання, а решта — вже справа часу.

Інна ФІЛІПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: