Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Швидше, вище, якісніше,

або Якою побачать цьогорічну Олімпіаду в Пекіні українські телеглядачі
1 серпня, 2008 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Яка подія раз на чотири роки захоплює на один місяць увесь світ і доводить, що спорт — це стиль життя для багатьох людей? Звичайно, це Олімпійські ігри. А що головне для глядачів, які вирішили спостерігати за серією спортивних подій по телебаченню? Це, в першу чергу, якісна передача відео і, що не менш важливо, професійне коментування подій.

Телеексперт і дослідник телепростору Іван Мащенко розповідає, що перша трансляція Олімпійських ігор була проведена ще у далекому 1936 році у Берліні. І хоча тоді німецьке телебачення мало у розпорядженні лише три камери, саме ця трансляція стала початком всесвітнього прориву у висвітленні Олімпійських ігор. Спортивна «картинка» з’явилася на телеекранах не тільки у Берлін, а й у сусідніх містах, що так само було ноу-хау у телемовленні. Тут же, у столиці Німеччини, було знято перший документальний фільм про Олімпіаду. Він став поштовхом до роботи над подібними відео на кожній наступній Олімпіаді. З 1962 року, завдяки технічному розвитку телебачення, трансляції найвидатнішої спортивної події стали звичним явищем. Під час Олімпіади-72 у Мюнхені за допомогою супутників змагання побачили майже всі країни Європи та Близького Сходу . А починаючи з 2000- го, коли Олімпійські ігри «гриміли» в Сіднеї, глядачі можуть спостерігати трансляції не лише по телебаченню, а й у світовій мережі інтернет.

Для незалежної України та її телегалузі стала знаковою Олімпіада 94 у Ліллехаммері. По-перше, наша держава вперше була представлена окремою командою, а по-друге, українське телебачення самостійно транслювало тогорічні Ігри. Передачі йшли великими блоками по УТ-1 та УТ-2.

— За всі роки незалежної України трансляції Олімпійських ігор велися по-різному, — згадує Іван Мащенко. — Коли змагання проходять у європейських країнах, то це, зазвичай, прямі трансляції; коли у країнах, які за часовим показником знаходяться далеко від України (і, відповідно, ускладнюється передача, адже час, визначений для змагань, не завжди співпадає з денним часом в Україні), — тоді трансляції передають у записі.

Цьогорічна Олімпіада пройде у Пекіні. Окрему увагу організатори приділили висвітленню спортивних подій. 8 липня в Пекіні запрацював олімпійський прес- центр, передає «Телекритика». Його можливості вразили навіть найпримхливіших спеціалістів. Прес-центр поділений на декілька гілок. Головний прес-центр і Міжнародний центр мовлення розраховані, відповідно, на 5600 акредитованих журналістів і 12 тисяч працівників телекомпаній, що купили права на мовлення. До того ж, Пекінський міжнародний медіацентр прийме до 10 тисяч журналістів, які матимуть право перебувати на олімпійських об’єктах для висвітлення спортивних подій.

Поруч зі змальованим вище розмахом китайська влада дещо надмірно піклується про «інформаційну безпеку» журналістів. Китайські та іноземні журналісти не зможуть у ході Олімпіади вільно мандрувати інтернетом. Влада країни пообіцяла надати журналістам «достатній» доступ у мережу, але також заявила, що заблокує веб-ресурси забороненої в Китаї синкретичної секти «Фалуньгун», а також деякі інші. За інформацією Інституту масової інформації, до «деяких інших» належать сайти «BBC», «Deutsche Welle», а також сторінка незалежної міжнародної правозахисної організації «Міжнародна Амністія».

У передчутті майбутньої Олімпіади «День» спробував дізнатися, яким чином транслюватиметься ця грандіозна подія в Україні.

Як повідомила Олена Степанищева, директор творчого об’єднання «Спорт» Національної телекомпанії України, до Пекіна вирушить творчо-технічна група НТКУ, в складі якої журналісти ТО«Спорт» — коментатори, кореспонденти, редактори, режисери, оператори, а також технічні працівники. Разом з нашими штатними працівниками, олімпійські турніри коментуватимуть фахівці з різних видів спорту — відомі атлети, олімпійські чемпіони, тренери, керівники національних федерацій. Загалом в олімпійському ефірі Першого Національного будемо майже 200 годин, це — трансляції, прямі і в запису, щоденники Ігор, в Пекіні розгорнемо олімпійську студію програми «Світ спорту». У ній буде гостьовий майданчик для оперативних й ексклюзивних спілкувань з українськими спортсменами, і перш за все, переможцями та призерами.

Маючи ексклоюзивні телеправа керівництво телекомпанії,як і на минулих літніх та зимових Іграх, і в ефірній політиці Першого Національного пішло назустріч нашим телеглядачам, надавши висвітленню Олімпіади в Пекіні здебільшого прайм-тайм. Враховано і різницю в часі-5 годин.

— Запорукою хорошого транслювання є хороша відеокартинка і хороше коментування. Коментатору потрібно все знати не лише про свою команду, а й про команди суперників. У наших коментаторів дуже добра підготовка, — переконаний Іван Мащенко.

Олександр ОСТАПА, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: