У Литві заборонять політичну рекламу
Сейм Литви ухвалив закон про внесення змін до закону «Про фінансування політичних партій та виборчих кампаній». Суть змін у тому, що сейм заборонив політичну рекламу в програмах радіо- та телебачення у вигляді звукових та відеокліпів, фільмів. Згідно з оновленим законом, політична реклама в програмах радіо- та телебачення повинна здійснюватися тільки шляхом дискусій, дебатів, у період виборчої кампанії вона буде фінансуватися за рахунок коштів держбюджету через Головну виборчу комісію. Ініціатори поправок — представники правлячої Соціал-демократичної партії вважають, що нововведення має скоротити витрати політичних партій на передвиборчу рекламу, також допоможе виключити залучення незаконних коштів на фінансування реклами окремих партій. Якщо президент Литви Валдас Адамкус завізує закон, в кампанії по виборам до сейму, які призначені на 12 жовтня, рекламних кліпів та фільмів партій вже не буде, дебати будуть фінансуватися пропорційно кількості мандатів, які отримали партії на попередніх виборах до сейму, Європарламенту та місцевих рад.
Кліматичний пакет Саркозі та Меркель
Під час дев’ятих міжурядових консультацій у Баварії, канцлер ФРН Ангела Меркель і президент Франції Ніколя Саркозі узгодили кліматичний пакет. Ідеться про спільну позицію відносно боротьби з потеплінням клімату, а також щодо скорочення викидів вихлопних газів автомобілями. Ангела Меркель назвала прийняте рішення «важливим проривом», зважаючи на те, що позиції сторін істотно розходилися. Таким чином Німеччина та Франція підтримали плани Єврокомісії, спрямовані на скорочення викидів шкідливих речовин в атмосферу. «Прийняття кліматичного пакету надасть інструменти для виконання зобов’язань, узятих ЄС у березні 2007», — говориться в угоді. Нагадаємо, що згідно з планом Європейської Комісії, прийнятим 2007 року, 27 країн ЄС повинні знизити викиди парникових газів на 20% до 2020 року відносно 1990. Міжурядові переговори Меркель і Саркозі співпали з 20-ю річницею франко- німецької Ради безпеки. «Сьогодні й для майбутнього ми хочемо бути гарантами миру та безпеки на нашому континенті», — заявила німецький канцлер. За її словами, Німеччина підтримає всі ініціативи Франції на користь розвитку європейської політики безпеки й захисту під час головування Франції у Європейському союзі, яке починається 1-го липня.
Іспанія залишилася без бензину
Протести водіїв вантажівок у Іспанії проти дорожнечі дизельного палива почали позначатися на повсякденному житті в країні: на багатьох заправках закінчився бензин, а на продовольчих ринках закінчуються продукти. Дальнобійники перекрили декілька автомагістралей, і багато автомобілістiв кинулися запасатися паливом. До вчорашнього дня на багатьох заправних станціях жодної краплі пального не залишилося. Прем’єр-міністр Хосе Луїс Родріґес Сапатеро скасував усі раніше намічені заходи, щоб цілком присвятити себе розв’язанню кризи. Однак напередодні не вдалося досягнути угоди між урядом і представниками Fenadismer — Асоціації водіїв вантажівок. За її даними, до страйку приєдналося 90 тис. дальнобійників, які працюють на правах індивідуальних підприємців. За підрахунками Fendismer, ціна на дизельне паливо в Іспанії з початку року злетіла на 20%. Від уряду страйкуючі вимагають встановити мінімальний тариф на вантажоперевезення для боротьби з демпінгом окремих фірм. Сапатеро був готовий надати дальнобійникам надзвичайні кредити і стимули для дострокового виходу на пенсію, проте він проти мінімальних тарифів, оскільки це, з його погляду, обмежує конкуренцію.
Ердоган засудив ухвалу конституційного суду
Прем’єр Туреччини Таїп Ердоган учора виступив із різкими заявами на адресу конституційного суду (КС), що скасував ухвалений меджлісом закон, який дозволяє студенткам ВНЗ відвідувати заняття в мусульманській хустці тюбан, а також опозиції, звинувативши її в розпалюванні в країні політичної кризи. «Рішення, прийняте КС, є невдалим. Він повинен роз’яснити причини його прийняття, як і мотиви, якими керувався при розгляді змін до Основного закону», — заявив Ердоган, виступаючи в парламенті на засіданні очолюваної ним правлячої Партії справедливості та розвитку (ПСР). КС Туреччини минулого тижня оголосив прийнятий у лютому парламентом з ініціативи ПСР закон про тюбан антиконституційним і припинив його дію. На скасуванні законодавчого акту наполягала опозиція, зокрема, Народно-республіканська партія (НРП), яка звинувачує уряд Ердогана в прагненні перетворити світську країну на теократичну державу. За твердженням Ердогана, саме НРП «несе відповідальність» за виниклу в країні напруженість. «НРП проводить політику залякування, прагне зіштовхнути парламент і правосуддя. Політика, яка проводиться цією партією, руйнує демократію та заподіює шкоду державі», — сказав прем’єр.