Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Бумеранг «закритих списків»

З учорашнього дня коаліція ще є, а коаліційної більшості вже немає
7 червня, 2008 - 00:00

Схоже, справа Олександра Мороза живе і процвітає. Багато хто очікував каверзи з боку «Єдиного центру», проте порвалося в іншому місці. Два тихі, непомітні депутати від БЮТ і НУ НС синхронно написали заяви про вихід зі складу демократичної коаліції й таким чином фактично її знищили.

Ніхто не очікував такого повороту подій. Зранку регіонали звично блокували трибуну, депутати з більшості неквапливо розсідалися по місцях. І ось вийшов спікер Арсеній Яценюк і оголосив, що більшості вже, власне, й немає.

— Не хотів би давати оцінок, але... в коаліції сталася певна зрада: надійшли дві заяви, які два депутати вручили в апарат Верховної Ради. Це заява депутата Рибака — члена БЮТ, у якій він повідомляє про свій вихід із коаліції демократичних сил, і друга заява — депутата Бута від НУ НС, у якій він також повідомляє про вихід із коаліції. Я єдине хочу сказати: нехай ці люди схаменуться, — заявив Арсеній Яценюк і закрив засідання Верховної Ради.

Що, власне, сталося? Коаліція жива чи мертва? Регіони, звичайно ж, упевнені, що мертва. І вже морально готуються до «дуже складних переговорів» щодо створення нової коаліції або, в крайньому випадку, до чергових дострокових виборів.

БЮТ і «Наша Україна» намагаються демонструвати цілковите самовладання та спокій. Мовляв, нічого страшного не сталося, а зі зрадниками розберемося. Бютівець Андрій Кожемякін навіть повідомив журналістам, що у блоці здогадувалися про наміри Рибака.

— Він давно вже спілкується з паном Балогою, тобто він уже давно готувався. Я вважаю, що не безкоштовно. Все для нас було очікуване й нормальне. Нас це не здивувало, — сказав Кожемякін.

У НУ НСі також запевняють, що демократична коаліція продовжує юридично існувати, оскільки для її розвалу необхідна заява від фракцій, а не від народних депутатів. Але тут є юридична заковика. Згідно з регламентом Верховної Ради (стаття 166 пункт другий), якщо кількість народних депутатів у коаліції менша, ніж визначено в Конституції України — 226 осіб, — то коаліція припиняє своє існування. Нібито про юридичну смерть коаліції має заявити спікер. Інша річ — зробить він це чи ні. Юридичну відповідь на цю дилему може дати Конституційний Суд, а там зараз — повний «пул» Президента. Одним словом, на сьогоднішній день у Раді склалася парадоксальна ситуація: коаліція є, а коаліційної більшості немає.

Політолог Вадим КАРАСЬОВ: У розмові з «Днем» назвав учорашній синхронний вихід двох нардепів «інавгурацією розпаду коаліції» та початком формувань нових конфігурацій у парламенті.

— Для того, щоб коаліція могла юридично існувати, їй необхідно заручитися підтримкою некоаліційних фракцій. А це означає, що парламент переходить із режиму коаліційного голосування в режим голосувань ситуативними більшостями. Тепер уряд не може бути суто коаліційним. Для того, щоб продовжити існування, він повинен бути не коаліційним, а всієї Верховної Ради. Уряду необхідно буде йти на компроміси щодо законопроектів, кадрових призначень тощо. Чи є в цьому сенс для Тимошенко, для уряду? Не зрозуміло. Скоріш за все, ні, — вважає політолог.

Мабуть, лише дуже наївна людина може припустити, що в дуплету народних обранців Бута й Рибака раптом ось так спонтанно з’явилося непереборне бажання вийти з коаліції. Очевидно, що ці люди — пішаки у чиїйсь грі. Й абсолютно очевидно, проти кого ця гра. Вчорашня подія — це, насамперед, удар по Тимошенко.

— Я гадаю, тут зіграли свою роль два чинники, — розмірковує політолог Володимир ФЕСЕНКО . — Був тимчасовий коаліційний компроміс. Президент отримав у рамках цього компромісу те, що йому було вигідно, наприклад, нових суддів КС. А далі? Йти на поступки Тимошенко? Стабілізація коаліції? Але що дасть Президенту стабілізація коаліції? Думаю, інтерес Президента — максимально ослабити Тимошенко. І тут потрібно діяти за принципом «куй залізо, доки гаряче». По-перше, треба скористатися ситуацією після київських виборів. Дотиснути ще раз Тимошенко на виборах. Раз це вдалося у Києві, то з’явилася спокуса зробити це в межах усієї країни.

Другий момент: багато хто чекав, що через нестабільну ситуацію знизиться рейтинг Тимошенко. А насправді втрата рейтингу БЮТ припинилася. І, судячи з усього, може статися часткова стабілізація соціально-економічної ситуації. Тому чекати, що погіршиться стан речей для Тимошенко, на мою думку, ризиковано.


ПРЯМА МОВА

Юлія ТИМОШЕНКО: (на засіданні науково експертноїколегії з проблем соціально економічного розвитку країни):

— Мене лякає сьогоднішня ситуація, я чесно вам кажу. Лякає, бо політики втрачають відповідальність за свої слова, за публічні посилання, за свої рішення, що мають ситуативний і, можливо, навіть шкідливий на цьому етапі для країни характер, але вони мають певну політичну доцільність. Я не знаю, як мінятимуться місцями команди в нашому бурхливому політичному житті. У нашій країні, власне, є все: чудові ресурси, прекрасні інтелектуальні люди, є Верховна Рада, уряд, громадськість, є Академія наук, є дуже багато талановитих і розумних людей із блискучою освітою... У нас, мені здається, немає лише одного — механізму об’єднання в одне ціле і наших можливостей, і нашого інтелектуального потенціалу, і наших ресурсів.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: