Учора Естонія зробила останній крок до скасування візового режиму з США. Міністр закордонних справ Естонії Юрі Піхл і міністр внутрішньої оборони США Майкл Чертофф підписали двосторонній меморандум з питань візового режиму й безпеки. Безвізовий обмін зі Сполученими Штатами є одним з основних напрямків естонської зовнішньої політики. Згідно з умовами меморандуму, естонці будуть звільнені від обов’язку звертатися по візи, але муситимуть реєструватися в Американській системі електронної авторизації мандрівників. Зі свого боку, Таллінн надав громадянам США можливість відвідувати Естонію без візи практично з моменту отримання Естонією суверенітету. Однак, щоб отримати можливість безвізового в’їзду на територію США, естонцям знадобилося понад 15 років. Основним аргументом для надання естонцям такого права стала участь військового контингенту Естонії в окупації Іраку.
Аналогічний привілейований режим вчора отримала ще одна балтійська країна — Латвія. Відповідний меморандум підписали у Ризі міністр внутрішньої оборони США Майкл Чертофф і міністр закордонних справ Латвії Маріс Ріекстінс (на фото зліва направо).
Характерно, що ЄС виступає проти такої практики укладання візових угод з Америкою. Єврокомісія вважає, що країни Євросоюзу мають провести єдину політику з питань свободи пересування. У свою чергу, президент Естонії Тоомас Хендрік Ільвес не погоджується з такими претензіями Брюсселя. «Естонія клопочеться про цей меморандум уже чотири роки, й ми весь час повідомляли Європейській комісії про те, що ми робимо. Але комісія вирішила щось сказати лише зараз... Також мені здається дивним те, що країни, на як их поширюється безвізова програма вже десятки років, раптом говорять, що інші цього отримати не можуть», — зазначив естонський президент. Подібної думки дотримується й офіційна Прага. Відповідаючи на критику Єврокомісії, заступник прем’єр-міністра Чехії Олександр Вондра заявив, що чесько- американський меморандум про скасування віз не порушує зобов’язань Чехії щодо Євросоюзу, оскільки йдеться про скасування віз, а не запровадження.
Суть протиріч Єврокомісії й Вашингтона полягає в тому, що ЄС вимагає від США поширення безвізового режиму на всі країни співтовариства й хоче добитися від країн-членів ЄС делегування їй права вести по цій темі переговори від імені всіх держав, що входять до Євросоюзу. Наразі з 27 членів ЄС лише 14 мають двосторонні безвізові відносини зі Сполученими Штатами. Громадяни Греції, як і всіх 12 новачків ЄС, можуть приїхати до Америки, лише маючи в паспорті візу цієї країни.