Мінфін, мабуть, старається, щоб підприємцям життя не здавалося медом. Особливо це стосується тих, хто працює на спрощеній системі оподаткування. Наприкінці минулого робочого тижня на веб-сайті відомства з’явився проект урядової постанови, яким спрощенців хочуть змусити платити ПДВ при імпорті товару. У доданому до проекту аналізі повідомляється, що документ доповнить постанову Кабміну від 16 березня 2000 року № 507 «Про роз’яснення Указу Президента України від 3 липня 1998 року № 727» одним пунктом, згідно якого суб’єкт малого підприємства, не будучи платником ПДВ, у разі здійснення операцій з імпорту (ввезення, пересилання) товарів на митну територію України, сплачує податок на додану вартість у порядку, визначеному відповідним законом України.
Змусити платити ПДВ усіх без винятку — ідея далеко не нова. Вже давно її примара літала чиновницькими кулуарами. Однак жодна з попередніх урядових команд навіть пошепки не обмовилась про можливість запровадження в життя такої норми. Новий уряд, схоже, привидів не боїться. Головне — підшукати змістовне формулювання та обгрунтування. Знайшли. Отже, своїми новаціями Мінфін прагне усунути «дискримінаційні умови ведення бізнесу та факти недобросовісної конкуренції, що призводять до викривлення конкурентного середовища суб’єктами малого підприємства» при здійсненні імпортних операцій.
Але самі «спрощенці» та експерти говорять, що це не більше як чергова спроба в обхід закону встановити нові податкові правила.
На думку президента Союзу податкових консультантів Леоніда Рубаненка, такі дії протизаконні. «Це примарні сподівання урядовців негайно наповнити бюджет. Сьогодні нам доповідають, що державна податкова за січень—лютий на 102% виконала план збору податків до бюджету. І та ж таки податкова просить Мінфін виділити у новому бюджеті (зі змінами) ліміт не відшкодування ПДВ у розмірі 15 мільярдів... Тобто зараз два мільярди вони додатково зібрали завдяки тому, що заборонили приймати на митниці податкові векселі, і тільки на два відсотки перевиконали. Тут дірка у бюджеті таких розмірів, що ніякий малий бізнес з нею не впорається», — обурюється він. Навпаки, на думку Рубаненка, бізнес знову піде в тінь.
Економіста Віктора Лисицького обурює навіть не питання коштів: «Я переговорив з деякими керівниками малих підприємств. Вони не в курсі справи абсолютно. Це якийсь «винахід» пана Пинзеника, який він не вважає за доцільне обговорювати з тими, хто презентує інтереси малого підприємництва у органх влади... Я розумію, що тут (у проекті постанови. — Авт. ) можуть бути помилки, але йдеться про те, що мільйони людей сьогодні заробляють на прожиття, працюючи у малому бізнесі — і раптом з бухти-барахти без будь- яких обговорень підготовлено проект постанови, якою збираються вводити цей податок».
Іншої думки голова Держкомітету з питань регуляторної політики та підприємництва Костянтин Ващенко. Немає чого драматизувати, такі дії цілком вкладаються у рамки існуючого законодавства. Його підтримує член Громадської колегії при ДПА Дмитро Видолоб. «Сьогодні законодавчо впорядкована сплата ПДВ для платників єдиного податку. Однак, як свідчить судова практика останніх років, ці платники при імпорті і без того де-факто його сплачують, а де-юре залишилось узгодити».