Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Заполітизоване Євро

Соціологи дослідили ставлення українців до проведення фіналу чемпіонату Європи з футболу
13 лютого, 2008 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

«День» багато уваги приділяє питанню підготовки України до непересічної та відповідальної події — Євро-2012. Як правило, до цього часу доводилося висвітлювати точки зору на подію керівників держави, політичних діячів, очільників організаційного комітету з проведення змагань, голів областей і міст, де проходитиме фінал. Але до проведення Євро-2012 у більшій мірі, ніж чиновники, будуть залучені й громадяни України — без них не побудуються дороги, мости, стадіони, саме тисячі молодих людей увійдуть в армію волонтерів вже безпосередньо під час проведення змагань. Тобто в кожного громадянина нині виробляється певне ставлення до Євро-2012.

Оскільки ця футбольна тема тривалий час на вустах, соціологи Київського міжнародного інституту соціологічних досліджень вирішили з’ясувати ставлення людей до проведення в Україні Євро-2012. Результати всеукраїнського опитування, проведеного 25—29 січня, коментує президент КМІС Валерій ХАРЧЕНКО. @AU — Чи досліджували ви рівень обізнаності людей з тема

— Валерію Євгеновичу, згідно з вашими даними, у те, що Україна зможе на належному рівні провести чемпіонат Європи з футболу, вірять 70% мешканців західної України, 64% — центральної, 62% — півдня, 54% — сходу. Чим можна поясними такі розбіжності в цифрах і чи є вони значними?

— Думаю, ми отримали такі цифри через те, що на сході України не довіряють тим, хто нині при владі — на кого покладений обов’язок організовувати чемпіонат. Всі наші опитування показують, що рівень довіри, рівень очікувань позитивних змін — а Євро-2012 — це позитивна подія для нашої країни, — більше викликає позитивних сподівань саме в тих респондентів, які голосували за ту коаліцію, яка нині при владі. Єдине, що є кращим, ніж було на виборах — що цифри , отримані в центрі і на півдні — дуже близькі. Це говорить, що такої межі, яка б поділяла людей, немає. А різниця між цифрами, отриманими на заході й сході — 70% і 54% — теж значно м’якша, ніж те, що ми мали під час виборів 2004, 2006 і 2007 років.

— Якби влада — гіпотетично — помінялася, то цифри були б протилежними?

— Думаю, що так. Якщо уявити, що при владі була б біло- синя коаліція (хоча про кольори говорити важкою, тому що попередня коаліція була різнобарвною), то більше недовіри до такої влади щодо спроможності організувати змагання було б на заході, а довіри — на сході. тикою Євро-2012?

— Ми не ставили перед собою завдання про це дiзнатися, тому робимо висновок, що респонденти відповідали нам, виходячи з того уявлення про чемпіонат, яке в них наразі склалося.

— Чи може таке бути, що обізнаність про Євро-2012 і ставлення до нього є схожою на обізнаність з діяльністю НАТО — конкретно нічого не знаю, але щось чув?

— Стосовно ставлення до НАТО хочу звернути увагу на такий момент: про НАТО люди знають дуже мало. У нас було спеціальне опитування, в якому ми ставили питання «Чи вважаєте ви, що знаєте достатньо про НАТО для того, щоб взяти участь у референдумі та проголосувати?». Відповідаючи на нього, досить багато людей говорили, що знають недостатньо і готові голосувати. Для людей, які проти НАТО, основним аргументом виступає позиція Росії: в них позитивне ставлення до північного сусіда і вони воліли б, на відміну від західної України і центральної, яка в більшій мірі виступає за просування до Євросоюзу, приєднатися до союзу з Білоруссю і Росією. Для них питання, чим насправді є НАТО, — не має значення.

— Згідно з опитуванням, лише 4 % респондентів вірять в те, що під час спорудження та ремонту великих об’єктів не буде корупційних зловживань. 76% впевнені, що матимуть місце прояви корупції, при цьому 56% думають, що вони будуть значними. Чим можна пояснити таку недовіру?

— Так, люди не вірять, що при підготовці до Євро-2012 не буде корупції. При цьому ця думка із заходу на схід не змінюється і в цілому є дуже характерною для України: так вважають 72% мешканців заходу, 73% — сходу, 75% — центру і 81% — півдня. На півдні найменше довіряють фінансовим та економічним чеснотам влади. Думаю, що це пов’язано з багатьма скандалами. Згідно з нашими опитуваннями, люди iз власного досвіду та завдяки способам висвітлення ситуації в ЗМІ впевнені, що у нас корупціонер сидить на корупціонері й корупціонером поганяє... Це — загальний стан громадської думки в Україні.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: