Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кредит без урядових гарантій

ЄБРР здійснює в Україні нову позикову практику
15 січня, 2008 - 00:00
МАЛЮНОК IГОРЯ ЛУК’ЯНЧЕНКА

Хто з нас не бачив, як взимку над теплотрасами тане сніг? Це наочне свідчення того, як ми опалюємо не будинки і квартири, а атмосферу. У Черкасах вирішили покласти цьому край. Але реконструкція теплового господарства вимагала значних інвестицій. На допомогу черкащанам прийшов Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР). Він надав комунальному підприємству «Черкаситеплокомуненерго» 11,2 мільйона євро на п’ятнадцять років під 8% річних. Кошти підуть на модернізацію систем теплопостачання. Унікальність кредиту полягає в тому, що ЄБРР вперше не вимагав урядових гарантій. Гарантом повернення коштів виступила Черкаська міськрада, яка зобов’язалася в разі необхідності повертати гроші з бюджету міста.

Процес організації фінансування цього проекту розпочався в лютому 2007 року технічним та фінансовим аудитом компанії. Його наслідки переконали і ЄБРР, і депутатів міськради: «Черкаситеплокомуненерго» визнали кредитоспроможним підприємством.

Проектом модернізації передбачено за перші три роки освоїти фінанси на здійснення проекту. При цьому у 2008—2010 роках комунальне підприємство сплачуватиме лише відсотки за кредитом. Із 2011 року розпочнеться погашення тіла кредиту. Суму «страховки» у межах 4—5 мільйонів гривень для повернення кредиту щороку закладатимуть у місцевий бюджет. Щоправда, звертатимуться до неї тільки у крайніх випадках. А так підприємство самостійно (за 2007 рік його рентабельність становила 7%) повертатиме кредит.

На що спрямовуватимуться надані ЄБРР кошти, розповів міський голова Сергій Одарич. Розпочнуть зі зміни принципу теплопостачання. У країні продовжує діяти система, коли обсяг вироблюваного тепла визначається лише можливостями виробника. Як наслідок, людина не може прослідкувати за ефективністю його використання, а отже, не задовольняє свої інтереси у повному обсязі. Для розв’язання проблеми у будинках м.Черкаси створюватимуться індивідуальні теплові пункти. Їх обладнають спеціальними пристроями та лічильниками, які дозволять встановлювати потрібний температурний режим, визначений мешканцями конкретного будинку. «Мешканці сплачуватимуть не за квадратні метри, а за кількість калорій, які отримає і використає такий будинок. Тобто споживач отримує можливість регулювати споживання», — говорить Одарич.

Передбачено також переоснащення котелень. Одна з них працюватиме на біопаливі (торф). Профінансують і заміну частини тепломереж, амортизація яких досягла 70%. Та найпріоритетнішим напрямом реконструкції, згідно з програмою, буде нарощування когенераційних потужностей, тобто одночасне виробництво тепла та електроенергії. Вперше агрегат для цього в Черкасах встановили ще три роки тому. «Ми розраховуємо, що в результаті реалізації проекту з ЄБРР нам вдасться повністю забезпечити свої енергетичні потреби, навіть у сезон найбільшого споживання», — пояснює міський голова. — Це дає серйозну економію. Ми отримуватимемо теплову енергію фактично безкоштовно: паралельно з електричною енергію вироблятимемо та генеруватимемо теплову».

Залучення кредиту, безумовно, призведе до зростання вартості тарифів. Пік, за словами Одарича, буде у 2011 році, коли збільшення становитиме 5,6%. У 2008 році черкащанам збільшать тариф на опалення на 3,6%. «За бізнес-планом, ми очікуємо, що з 2014 року вийдемо на нуль і далі зможемо за рахунок енергозбереження навіть зменшувати тариф», — повідомив мер.

Звичайно, працівники мерії сповнені оптимізму. Втім, вони усвідомлюють і серйозні ризики, пов’язані з реалізацією цього проекту. Головний з них виникає у зв’язку з урядовим рішенням про погашення частини коштів, які держава має намір повернути вкладникам Ощадбанку колишнього СРСР шляхом їхнього заліку за погашення боргів перед підприємствами житлово-комунального господарства.

Однак на ЄБРР ця обставина не вплинула. Банк вже повідомив про свій намір поширити таку кредитну практику на інші міста країни. Ведуться перемовини з п’ятьма претендентами. Заступник начальника Департаменту муніципальної та екологічної інфраструктури ЄБРР Генрі Рассел назвав серед них Одесу та Вінницю. За його словами, ці міста можуть розраховувати на кредити у 8—12 мільйонів євро. Розглядається також можливість видачі гривнєвих кредитів.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: