Президент у Бухаресті
Під час візиту до Бухареста Президент України Віктор Ющенко зустрівся з новим патріархом Румунської православної церкви Даніелем. Під час зустрічі Президент зазначив, що українські православні вельми зацікавлені в співпраці між українським і румунським православ’ям. Президент Ющенко подякував патріархові за канонізацію Румунською православною церквою Київського митрополита Петра Могили. Ющенко висловив надію, що Румунська православна церква й далі сприятиме зближенню румунського та українського народів, а також збереженню та відродженню національних духовних традицій українців, які мешкають у Румунії. (RISU)
Патріарх попереджає
Католикос-патріарх усієї Грузії Ілія II закликав владу та опозицію країни «виявити добру волю та зробити все для того, щоб політичні процеси, які відбуваються, не набули некерованого та безконтрольного характеру». У тексті католикоса-патріарха говориться: «Необхідно запобігти виходові ситуації за конституційні межі, а також створити прецедент цивілізованого та мирного розв’язання складних проблем, які виникли в країні». Грузинська православна церква має великий вплив на життя країни. 84% населення Грузії — православні християни. До думки 75-річного католикоса-патріарха прислухається влада, опозиція, громадські організації, широкі верстви населення. За останній місяць Ілія II виступив із декількома заявами політичного характеру. Він, зокрема, висловився за те, щоб у майбутньому в країні було запроваджено констуційно-монархічний державний устрій. (Мир Религий)
Свято протестантів
31 жовтня в усьому світі відзначали День реформації — у цей день 1517 року молодий чернець Мартін Лютер фактично заклав наріжний камінь протестантизму — третьої (після католицизму та православ’я) гілки християнства. І сьогодні число протестантів постійно зростає і вже недалеко той час, коли «армія» протестантів становитиме мільярд осіб. Як відомо, традиційні християнські релігії — католицизм і православ’я — довгий час заперечували протестантизм як релігію, воювали з країнами, де протестантизм переважав. Своєю метою протестанти вважають повернення до християнського коріння та спрощення обрядів. Протестанти намагалися відмовитися від посередників між Богом і людьми (духівництва), ставили на перше місце віру, Біблію, вільну проповідь, а не виконання обрядів. Що істотно, західний протестантизм справив помітний вплив на мораль суспільства та бізнесу (протестантська етика). Як це завжди буває, протестантизм у певній мірі змінив обличчя свого колишнього ворога — католицької церкви (православ’я — в значно меншій мірі). Дуже важливо й те, що ще в ХVI сторіччі протестанти ратувати за те, що Біблію повинен читати кожен віруючий, — це дало могутній поштовх письменності в Європі.
Митрополит дочекався тиші та спокою
Митрополит Одеський та Ізмаїльський УПЦ Московського патріархату Агафангел освятив відкритий у Одесі пам’ятник засновникам міста, центральна фігура якого — російська імператриця Катерина II. Освячення відбулося на другий день після відкриття. (Прийти на відкриття пам’ятника й пастирською рукою навести на площі порядок митрополит не наважився.) Під час молебню Катерининську площу міста охороняло декілька десятків працівників правоохоронних органів. У зверненні до присутніх митрополит Агафангел назвав відкриття пам’ятника «відновленням справедливості» (Пригадаємо, що саме імператриця Катерина II запровадила в усій Російській імперії кріпацтво, а також реквізувала у Православної церкви величезні ділянки її земельної власності). (Религия і общество)
Муфтій у православному храмі
Наприкінці жовтня Михайлівський Золотоверхий монастир (Київський патріархат) відвідав головний муфтій Тбілісі Алі Алієв, якого супроводив шейх Імад Абу аль-Руб (культурний центр асоціації «Арраїд» у Києві). Гостей зустрів, за благословенням намісника монастиря архієпископа Димитрія (Рудюка), архімандрит Євстратій, який познайомив гостей з історією храму. Гості підтвердили необхідність співпраці між послідовниками монотеїстичних релігій. Муфтій Тбілісі також повідомив, що в Грузії він тісно співпрацює з патріархією й має добрі стосунки з католикосом-патріархом Ілією II. (Українське Православ’я)
Чи отримають іудейські громади сувої Тори?
Президент Віктор Ющенко своїм указом зобов’язав уряд у місячний термін проробити питання про передачу іудейській громаді України сувої Тори, які перебувають на зберіганні в Національному архівному фонді. Як відомо, сьогодні в державних сховищах країни, включаючи музеї, перебуває від 300 до 1000 сувоїв Тори (ніхто не знає точно — скільки?). Першим кроком має бути зроблено ретельну інвентаризацію сувоїв, а також визначено механізм їхньої передачі іудейським громадам. Для іудеїв усього світу Тора має величезне значення — після руйнування Другого храму (70 рік н.е.) саме Тора є тим релігійним центром, який об’єднує віруючих. Велика частина сувоїв надійшла до державних архівів разом із тим майном, яке було відняте у рабинів і в громад у період червоного терору (1918— 1920 рр.) і під час Другої світової війни. Реквізовані колись сувої Тори давно повинні були бути передані громадам, але на шляху, як завжди, стоїть бюрократичне зволікання.(RISU)
Знову «територіальний» скандал
Учора розгорівся церковний скандал, пов’язаний із ухвалою Румунської православної церкви утворити на території Молдови та Придністров’я, яке Російська православна церква вважає «своїми», свої єпархії. Московський патріархат розцінив ці дії як «хрестовий похід», за яким стоїть румунська влада, й виступив із протестом: «Це є новим хрестовим походом проти Російської православної церкви та дестабілізуватиме зовнішньополітичну обстановку в усій Західній Європі», заявляють духовні представники Московського патріархату. Румунську православну церкву як самостійну структуру утворено 1885 року. 1925 року вона отримала статус патріархії. Вона об’єднує близько 20 млн. православних християн, які мешкають у Румунії. Напруження у стосунках між румунською церквою та РПЦ виникло 1992 року, коли Румунський патріархат утворив на території Молдови без згоди Московського патріархату Бессарабську митрополію. (Портал-С)
Новітній оракул
Як повідомляє Інтерфакс, депутат Держдуми, директор Інституту країн СНД Костянтин Затулін вважає, що цього місяця (!) при сприянні керівництва України можлива спроба розколу в Українській православній церкві Московського патріархату: «У листопаді може бути зроблено реальні кроки щодо відокремлення Української православної церкви від Москви, якщо цьому не перешкодять віруючі й усі ми зрештою». За його словами, українська влада, яка прийшла до управління країною в 2004—2005 роках, здійснює послідовні кроки для того, щоб «зруйнувати церковну єдність Москви та Києва, зробити дві Церкви фактично самостійними». Крім того, за його словами, союзником української влади в «активному наступі на церковну єдність на Україні» є Константинопольський патріархат. Але саме спільна Православна церква є, на думку Затуліна, головним гарантом того, що між народами Росії й України ніколи не виникне ворожих відносин. (Интерфакс-Религия)
Згода тривала недовго!
У РПЦ знову заявляють, що зустріч патріарха Московського та всієї Русі Алексія II і Папи Римського Бенедикта XVI відбудеться лише після усунення розбіжностей, що існують між двома Церквами. Йдеться знову про греко-католиків (уніатів). За словами митрополита Кирила, «ми використовуватимемо механізм діалогу, бо іншого механізму не існує, для того, щоб полегшувати долю наших нещасних братів і сестер на Україні з тим, щоб впливати на католицьку церкву». (Новости мира религий)
Чому не святкують дні праведників Старого Завіту?
Відповідаючи на запитання, чому в християнстві немає свят, присвячених старозавітним праведникам і подіям Старого Завіту, і чому вони не згадуються під час літургій, один із католицьких професорів Риму відповів: «Так історично вийшло, й так створювалися перші християнські календарі. Перші християни поклонялися під час служб лише мученикам, потерпілим за Христа. Дещо пізніше почали поклонятися Матері Божій». (ENI)