Надра Банк презентував новий кредитний пакет «Житлові рішення». «Ми розробили нову програму іпотечного кредитування, яка, з одного боку, максимально враховує потреби і побажання клієнтів, а з іншого — допомагає їм впевнено вирішувати багато інших питань, пов’язаних iз придбанням житла в кредит», — пояснює віце-президент банку Оксана Кірієнко.
Ця банківська новинка полягає у тому, що за 30 хвилин у контактному центрі банку вирішується питання про надання претенденту попереднього рішення про видачу кредиту. Після цього йому видається сертифікат, який дає право протягом трьох місяців вибрати об’єкт, у який людина бажає вкласти позичені у банка кошти. Наступний етап — банківська перевірка документації обраного об’єкта. «У нас один критерій: ми намагаємося зробити так, щоб наш клієнт не отримав жодних проблем через це придбання», — зазначає президент Надра Банку Ігор Гіленко. Якщо у експертів виникають певні запитання, не виключена й відмова у кредиті. Що ж робити у такому випадку?
Закони логіки підказують — потрібно шукати інший варіант. Натомість керівництво Надра Банку пропонує придбати житло у «своїх» забудовників, які не перший рік мають добру репутацiю. Сьогодні таких всеукраїнських та регіональних претендентів у надрівському списку аж 40.
Чи не схоже це на нав’язування? Банкіри пояснюють такий підхід виключно бажанням уникнути багатьох проблем і для клієнтів, і для себе. І нагадують прикру історію із славнозвісним Еліта Центром... Виходячи з такої ж логіки Надра пропонує і перевірених нотаріусів та юристів. «Ми не працюємо з поганими оцінниками. Якщо випадково до цього списку потрапляють ті, до кого є підозри, і кого ми не відсіяли при вході (а ми робимо регулярні перехресні перевірки), то моментально після першої ж перевірки ми їх виключаємо», — зазначає Гіленко.
Після з’ясування питання з забудовником, клієнт отримує гарантійний лист терміном на один місяць для підписання остаточного договору. Слід зазначити, що за умовами нового кредитного пакету, термін кредитування коливається у межах від одного — до тридцяти років. На думку керівництва банку, важливо й те, що купуючи об’єкт на первинному ринку, не обов’язково робити повний перший внесок. Якщо ж будинок або квартира купується на вторинному ринку, то потрібно сплатити 10% від загальної суми. Крім того, клієнт може самостійно обрати графік погашення кредиту та двічі скористатися кредитними канікулами (по 6 місяців) протягом всього терміну кредитування.
Іпотечні програми утворюють своєрідний банківський пакет, покликаний задовольнити інтереси якомога ширшого кола громадян. «В кожній програмі існує родзинка. Зокрема, зниження ставок, додаткові відстрочки платежів, подовження термінів кредиту та інше»,— відзначає директор генерального департаменту роздрібних продуктів та сегментів Надра Банку Елла Дембовська.
Якщо, наприклад, за умовами програми «Перше житло» протягом двох з половиною років молода сім’я вчасно гасить кредит, то вона отримує знижену ставку (на 0,15%). В межах програми «Житло дітям» надається можливість сплачувати кредит до 70-річного віку, що на 5 років перевищує сьогоднішнію планку.
Серед запропонованих програм є навіть такі, що розраховані на громадян, не здатних офіційно підтвердити свої доходи. «Є два варіанти отримання ними житла. Перший — протягом десяти місяців приймати участь у накопичувальній програмі, приносячи до банку щомісяця суму, якою потім можна буде сплачувати за кредит (з підвищувальним коефіцієнтом 1,35). Це робиться для того, щоб банк міг переконатися, що у людини дійсно є регулярні доходи. Другий варіант — якщо людина вже має 30% вартості обраної нею нерухомості. В цьому разі довідка про доходи також не потрібна. Сума кредиту може сягати до 100 тисяч доларів. «Це — програма «30/100»,— пояснює Кірієнко. Та чи не надто ризикованим буде для банку такий кредит? Пояснення просте: такі програми розроблені спеціально для українських закордонних заробітчан.