Все-таки ці вибори були проведені не даремно. Вони підтвердили — волевиявлення народу було спотворене. «Помаранчевих» у країні все-таки більше, ніж «біло-блакитних». Не спрацювало й одностайне голосування в Маріуполі (там утворився невеликий оазис соціалізму). Мороз, судячи з усього, у Раду не потрапляє. Йому, як і Вітренко, не вистачило 25—30 тисяч голосів. Непроходження соціалістів, мабуть, один із найголовніших результатів цих виборів. Це урок для всіх політиків — виборець може покарати за брехню й зраду.
Щоправда, пройшов інший «спікер» (схоже, скоро це слово стане лайливим). У велику політику повернули Володимира Литвина. Поки вся країна стежила, чи пройдуть соціалісти Олександра Мороза в нову Верховну Раду, він, маючи мінімальний відсоток голосів, почав розігрувати свою «золоту акцію».
Представник блоку Олег Зарубінський учора повідомив, що Блок Литвина отримав пропозиції про створення коаліції від усіх сил, які проходять у парламент. «У нас сьогодні, незважаючи на риторику перед телекамерами, зацікавлені всі», — заявив він.
За словами Зарубінського, можливим партнерам із коаліції Литвин поставить три умови. Перше — дочекатися оприлюднення офіційних результатів виборів. Також Литвин збирається «ретельним чином» вивчити програми й передвиборні обіцянки сил, які потрапили до парламенту. «Ми не хочемо стати заручниками ситуації, коли нас примушуватимуть виконувати нездійсненні або навіть абсурдні обіцянки», — підкреслив Зарубінський. (Ймовірно, йдеться про обіцянку Тимошенко з 1 січня відмінити призов в армію)
По-третє, рішення про входження в ту або іншу коаліцію прийматиметься колегіально на засіданнях політради Народної партії та Трудової партії, які утворили Блок Литвина. Мовляв, усе, кажуть, буде прозоро.
Ми запитали політолога Тараса БЕРЕЗОВЦЯ: чи зможе Литвин розіграти свою «золоту акцію» і в яку коаліцію піде?
— Я не вважаю, що Литвину цього разу вдасться розіграти свою «золоту акцію», через ту просту причину, що Блок Тимошенко разом із Нашою Україною повинні отримати просту більшість у Верховній Раді. А Литвин ніколи не відносився до політиків, які здатні перебувати в опозиції, бо, на мій погляд, він приречений бути в більшості.
До кого він більше схиляється: до Ющенка чи Януковича? Очевидно, все-таки до Ющенка. Хоча і курсує інформація, що спонсором блоку Литвина є Василь Хмельницький, який входить до списку Партії регіонів. Проте з Ющенком у Литвина відношення будувалися довше. Зокрема, Ющенко зберіг рідного брата Литвина командуючим прикордонними військами, другий брат одержав серйозне просування по службі в Мінооборони, а перед виборами окремі соратники Литвина були призначені головами райдержадміністрацій, а один із них навіть був призначений головою обласної адміністрації. Тому за інформацією, яку я маю у своєму розпорядженні, вірогідніший варіант за якого Литвин буде в коаліції з НУ—НС і БЮТ.
— І цьому не перешкодить антагонізм Литвина й Тимошенко...
— У політиці ніколи не говори ніколи. Тимошенко говорила так, бо розраховувала, що Литвина в парламенті не буде. Однак усі розуміють, що для формування стійкої коаліції необхідно трохи більше голосів, ніж зможуть отримати два блоки. І третій партнер коаліції буде необхідний. Це вірогідніший сценарій.
Менш вірогідний сценарій — це те, що Ющенко піде на коаліцію з регіоналами. Тоді, природно, Литвин увійде в цю коаліцію.
— Навіть так?
— А чому ні? Тимошенко — це головний конкурент Ющенка на наступній передвиборній кампанії. Саме Тимошенко, а не Янукович. А щодо самих регіоналів, то Рінат Ахметов не приховує тісної дружби з найближчим оточенням Президента. Віктор Балога останніми місяцями став другом Колеснікова. Одна річ зовнішній антураж, а інша — буденні питання. У тому числі й бізнесові.
В інтересах Ахметова, безумовно, зберегти Ющенка як Президента. Людину, яка вигідна як вітрина, насамперед, для Заходу. І в будь-якому випадку внутрішня боротьба в Партії регіонів наростатиме. Не залежно від того виявляться вони в більшості чи ні. Питання заміни Януковича на більш згідливу кандидатуру — це питання тільки часу.