Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Власності — новий переділ

Чи слід прислухатися до передвиборних закликів популістів
10 липня, 2007 - 00:00
МАЛЮНОК IГОРЯ ЛУК'ЯНЧЕНКА

Громадська організація «Національний комітет по боротьбі з корупцією» у черговий раз намагається привернути увагу до проблем власності на селі. Голова цієї організації Вадим Чорний навів журналістам такi невтішні дані: в 1991 році кількість пайовиків системи споживчої кооперації складала більше 12,3 мільйона, сьогодні їх не більше 500 тисяч.

Проте сумною таку статистику роблять не лише цифри. Чорний впевнений, що більшість пайовиків було виключено зі списків незаконними шляхами. Майно колишніх господарств часто-густо розпродавалося без дозволу і навіть без відома пайовиків кооперативних підприємств. На підтвердження своїх слів Чорний демонструє і передає журналістам копії листів громадян. «У 1990 році в Баштанському РССТ (районному сільському споживчому товаристві. — Авт. ) налічувалось 20845 пайовиків, на даний час їхня кількість складає декілька десятків чоловік. У 1990 році в системі РССТ працювало 962 особи — членів спілок, а на даний час середня облікова численність штатних працівників облікового складу РССТ складає 25 чоловік», — пише Катерина Білик із Миколаївщини. «...05.05.2004 року до прокуратури Чутівського району була подана спільна заява власників майнових паїв у Чутівському РайСТ щодо злочинних дій правління Чутівського РайСТ... На вимогу пайовиків притягнути винних до кримінальної відповідальності і скасувати раніше прийняті правлінням рішення, прокуратура Чутівського району не відреагувала», — бідкається Ганна Касіч з Полтавщини. «Майже всі магазини Узинського споживчого товариства, приміщення контори, всі складські приміщення, їдальні та кафе громадського харчування, автоколона — все продано...», — констатує Олена Лаврова з міста Узин, що на Київщині.

Громадська організація пропонує людям спосіб повернути їхнє майно. «Кожен з виключених пайовиків має право на свою частку майна цієї організації («Укрспоживспілки». — Авт. ), що за найскромнішими підрахунками оцінюється як майже 20 тисяч гривень!» — говорить Чорний. Повернути майно або гроші пропонується навіть тим, хто добровільно вийшов з товариства за мізерну плату. Проте допомагатимуть лише членам «Національного комітету». «Це через те, що нам забороняють надавати допомогу не членам нашої організації...», — пояснює Чорний і пропонує вступати... Здається, його заклики не минають безслідно. У списку комітету вже 12,5 тисяч чоловік. Задля розширення лав «противників корупції» Чорний попереджає про необхідність швидких дій. «Зараз майно належить 500 тисячам пайовиків. За декілька місяців — лише керівникам споживчих товариств — 20—30 особам, — застерігає лідер громадської організації і описує майно, на яке, дійсно, варто претендувати: — У споживчій кооперації, за даними «Укоопспілки» на 2006 рік, функціонує близько 3,1 тисячі виробництв, які випускають товарів на 460 мільйонів гривень за рік. У необоротних активах розміщено 2,9 мільярда гривень, власних коштів «Укоопспілка» має 2,8 мільярда гривень, її статутний капітал становить 1,5 мільйарда гривень, пайовий капітал — 39,5 мільярда гривень. У 1991 році цього майна і коштів було в декілька разів більше, і все це належало 12,3 мільйона громадян». «Більш масового організованого корупційного діяння ще не спостерігалося в жодній з країн світу!», — стверджує Чорний.

Винні в цьому, як вважає голова комітету, керівники місцевих споживчих товариств і «Укоопспілка», особливо ж її голова Сергій Бабенко. Щоб відновити справедливість, Національний комітет закликає провести всенародний референдум, на якому перед народом планується поставити 21 запитання, причому не лише щодо «Укоопспілки». Серед ключових — вимога повернути державі землю, майно, що належали колгоспам та радгоспам та яке незаконно розділене між пайовиками і тими особами, які до землі не мають ніякого відношення; а також всі підприємства, приватизовані через майнові приватизаційні сертифікати, тобто газові, нафтові та рудовидобувні родовища, свердловини, розпродане майно, яке належало профспілкам, гуртожитки, дитячі садки тощо. Осіб, що так чи інакше причетні до махінацій у цих сферах — засудити на різні строки (від 10 до 15 років), а Бабенка чомусь узагалі до довічного позбавлення волі. І наразі ще не зовсім зрозуміло, чи цей вирок робитимуть на референдумі, чи на засіданні комітету...

А от Національному банку України шляхом референдуму планується довірити відкриття накопичувального рахунку на кожного громадянина України. На нього держава щомісячно повинна буде спрямовувати 50% коштів, отриманих від передачі повернутого їй майна підприємств та землі в управління, оренду. «Якщо всі підприємства і гроші повернути до держави і віддати в управління, що контролюватимуть громадські організації, то той, хто в управлінні, міг би отримувати 2% від прибутку, 48% — держава (на оплату бюджетних організацій), а 50% йшло б на рахунок народу України, від новонародженої дитини до пенсіонера — всім порівну. І все це реально!» — доводить Чорний, хоча слухаючи його, так не здається.

Звичайно ж, щоб все це реалізувати, «Народній партії «Нова Україна», яка стоїть за вищеназваним громадським об'єднанням, в усякому разі обидві організації очолює сам Чорний, спочатку треба прийти до влади. Саме тому цю болючу для багатьох тему витягнуто на поверхню напередодні виборів. Ларчик, як виявляється, відкривається надто просто.

Олексій САВИЦЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: