Прості жителі Римської імперії не влаштовували бенкетів. Вони взагалі майже не готували їжі, віддаючи перевагу харчуванню у фаст фудах. Археологи розкопали безліч доказів своєї теорії, в тому числі казан для барбекю. При цьому вони не знайшли у звичайних будинках ані кухонного начиння, ані самих кухонь.
Римські обивателі на відміну від знаті вважали за краще харчуватися нашвидкоруч і «на бігу», повідомляє gazeta.ru із посиланням на портал Discovery News. Поки еліта суспільства закочувала бенкети із трьома змінами блюд і десертом із вином, які тривали до 12 годин, середньостатистичні громадяни Римської імперії обходилися куди більш скромними стравами й нерідко взагалі не виділяли особливого часу для їди.
На думку археолога з Університету британського міста Лестер Пенелопи Аллісон, більшість звичайних римлян їла свої обіди «на бігу», практично як сучасні городяни. До такого висновку Аллісон прийшла під час розкопок кварталу в місті Помпеї, похованому під шаром лави та попелу після виверження вулкана Везувій у 79 році н. е.
Історики часто використовують дані, отримані в Помпеї, для ілюстрації загальної культури повсякденності Римської імперії. Місто після Самнітських воєн кінця IV — початку III ст. до н. е. перетворився на римського союзника, втратив права на самостійну зовнішню політику, і став важливим пунктом на торговому шляху «Віа Аппіа», що з’єднував Рим і Південну Італію. Більш того, Помпеї — одне з найстаріших римських міст, фактично, заміська резиденція для багатьох знатних громадян, на якій лежить відбиток усталених римських традицій.
Хоч європейська цивілізація не могла не успадкувати значну частину цих традицій, наша культура побуту та повсякденності, стверджує Аллісон, дещо відрізняється від поведінки римлян початку нашої ери. «У багатьох країнах Заходу існує усталена думка, що всі члени сім’ї зобов’язані їсти разом. А якщо цього не відбувається, значить, у сім’ї щось не так. Але римлянам ця ідея в голову, вочевидь, не приходила», — наголосила вона в своєму інтерв’ю Discovery News.
У ході робіт на розкопках Аллісон і її колеги зауважили, що у простих будинках немає навіть натяку на столові прикраси або блюда, які звичайно зустрічаються на бенкетах у знатних господ. Більш того, в будинках помпейських обивателів археологи не знайшли окремих кухонних або столових приміщень.
Замість цього дослідники знайшли спеціальні коробки, що нагадують сучасні бокси для їжі (так звані ланч бокси), які могли знаходитися у будь-якому приміщенні будинку, але, частіше за все, їх виявляли у спальних половинах.
«Точно так само, як сучасні діти приносять тарілки з обідом до кімнати, де продовжують дивитися телевізор або грати у відеоігри, я передбачаю, римська молодь могла брати із собою їжу і їсти, не відриваючись від своїх розваг або обов’язків», — розповіла Аллісон. І додала, що діти цілком могли їсти разом із рабами, які виконували роль няньок або педагогів.
Ще однією знахідкою археологів став невеликий казан на ніжках. Оцінивши його конструкцію, експерти прийшли до висновку, що перед ними прилад, що досить-таки часто використовувався для приготування міні-барбекю або фондю. Як зазначив у інтерв’ю Discovery News відомий фахівець із культури античного Риму, професор кафедри вивчення античності Університету Буффало Стівен Дайсон, його висновки повністю підтверджуються результатами дослідження Аллісон.
«Ми знаходили численні своєрідні ресторани швидкого харчування на вулицях Помпеї й інших міст Риму», — розповів він. Подібні заклади були обернені на вулицю прилавками. У центрі прилавків господарі робили мішок, з якого витягувалися напої або готові страви.
На думку Дайсона, «фастфуд» став популярним у Римі в тому числі й через нестачу місця у власних будинках громадян.
«Більшість римлян жили в досить обмежених за площею приміщеннях, де просто не було місця для встановлення печей або іншого обладнання», — зазначив він. Крім того, багато крамарів і ремісників заробляли досить грошей, щоб відкрити власні забігайлівки замість того, щоб кудись ходити.
ДО РЕЧI
Фаст-фуд як індустрія виник у 20-х в Америці. До цього часу американці вважали за краще готувати їжу самостійно вдома, але з бурхливим промисловим зростанням і розвитком автомобілебудування в країні у них забракло часу на приготування страв. Тут ось і з’явилися перші ресторани, що торгують фаст-фудом.
Піонером у цій області стала компанія «Білий замок» («White Castle»), яка відкрилася 1921 року у Канзасі. Фірмовою стравою «Білого замка» були гамбургери, які на той час для американців були дивиною. Потенційних покупців тішила й стабільна ціна на їжу: незважаючи на Велику Депресію, Другу Світову війну та інфляцію, компанія до 1946 року продавала свої гамбургери за ціною п’ять центів.
Наприкінці 40-х у «Білого замка» стали з’являтися конкуренти. Найсерйознішим із них виявилася молода компанія «МакДональдс». Починалося все дуже скромно: два брати Дік і Мак МакДональдс, які торгували в невеличкому ресторані барбекю для каліфорнійських автомобілістів, вирішили переключитися на випуск гамбургерів. 1948 року їм це вдалося, причому прибутки різко зросли. 1954 року з ними познайомився комівояжер Рей Крок, який запропонував відкривати по всій країні заклади під тією самою маркою. Брати погодилися, і справа пішла. 1956 року в США було 14 ресторанів «МакДональдс», нині — понад 30000 ресторанів у 119 країнах світу.
На жаль, усі лікарі та дієтологи говорять в унісон — фаст-фуд буває двох видів: шкідливий і дуже шкідливий. Харчуватися цією їжею регулярно у жодному разі не можна, стверджує www. medportal.ru.
Головна проблема полягає в тому, що велика частина подібної їжі дуже висококалорійна, містить багато жирів і мало вітамінів. Насамперед, це стосується гамбургерів.
Виробники фаст-фуду з давніх часів прагнули того, щоб їхні продукти були якнайкалорійнішими. Відвідувачам це здавалося вигідним — з’їв лише один недорогий гамбургер і вже почуваєшся ситим. Якщо ж страви будуть більш здоровими та корисними, харчування неодмінно стане менш швидким, а ціна страви зросте.
Проте під тиском громадськості навіть найвпертіші виробники фаст-фуду змушені були зробити крок назустріч «здоровому харчуванню». Наприклад, «МакДональдс» упровадив у своє меню салати, соки та мінеральну воду, а також зробив свого клоуна Рональда МакДональда більш спортивним і підтягнутим. Однак, не обійшлося без казусів. Медики виявили, що салати від «МакДональдс» є ще більш шкідливими, ніж їхні гамбургери. Наприклад, у салаті «Цезар» міститься 18,4 грама жиру, а у стандартному чизбургері — лишень 11,5 грама. Судячи з усього, до салату додають дуже жирну та висококалорійну заправку.
Так що всім поціновувачам картоплі фрі, бігмаків й іншої шаурми слід запам’ятати три простих правила, які пропонують дієтологи:
1. Не їжте фаст-фуд частіше, ніж раз на тиждень. А бажано робити це ще рідше.
2. Жирні та висококалорійні страви (картопля фрі, гамбургери, солодка газована вода) є найбільш небезпечними для здоров’я
3. Якщо вдень ви харчувалися фаст-фуд, увечері обов’язково слід попоїсти нормально. Не варто відвідувати ресторан швидкого харчування на голодний шлунок.