Перші 30 засуджених вийдуть на волю вже сьогодні, а загалом протягом трьох місяців, відповідно до закону про амністію (який Президент України Віктор Ющенко підписав 9 червня цього року) із місць ув’язнення звільнять 2 тисячі засуджених. З цього приводу в Державному департаменті України з питань виконання покарань відбулася нарада, на якій представники міліції, правосуддя, громадських організацій, служб зайнятості, охорони здоров’я радилися про те, що потрібно зробити для того, аби люди, котрі вийдуть із в’язниці, не залишилися наодинці зі своїми проблемами. Однак, насамперед, керівник Департаменту Василь Кощинець через засоби масової інформації попросив заспокоїти громадян, які у зв’язку з амністією бояться збільшення злочинності. Він запевнив, що такі люди, як правило, рідко скоюють злочини. У післявоєнні часи був лише один указ про амністію, підписаний у 1953 році головою Президії Верховної Ради СРСР Ворошиловим, згідно з яким випустили на волю рецидивістів, «злодіїв у законі» та інших небезпечних злочинців. Той період відомий широкому загалу як «холодне літо 53-го».
— Відповідно до закону про амністію, звільнять лише осіб, уперше засуджених за скоєння нетяжких злочинів, наприклад, за дрібні крадіжки, легкі чи середньої тяжкості тілесні ушкодження. А таких у місцях позбавлення волі сьогодні перебуває понад 24 тисячі осіб, — підкреслив Василь Кощинець.
Загалом в установах державної кримінально-виконавчої служби України нині відбувають покарання 158 тисяч засуджених, з них — 7,4 тисячі жінок, 2,1 тисячі неповнолітніх, 4,9 тисячі інвалідів та осіб похилого віку, понад 10,2 тисячі хворих на туберкульоз.
За словами Василя Кощинця, вже створено штаб по виконанню амністії, головне завдання якого — допомогти людям, які вийшли на волю, відчути себе повноцінними членами суспільства.
— У колишніх ув’язнених нерідко виникають проблеми із працевлаштуванням та житлом. Дехто навіть не має паспорта, — наголосила представник Міністерства праці та соціальної політики України Оксана Суліма. — Тому таких людей потрібно направляти до притулків для бездомних, де вони зможуть відшукати тимчасовий дах над головою.
За інформацією начальника відділу Державного центру зайнятості Віталія Панченка, служби зайнятості вже готові шукати роботу вчорашнім засудженим. А у разі, якщо в амністованого не виявиться паспорта або у ньому буде відсутня відмітка про реєстрацію, працівники бірж праці нададуть інформацію про вакантні місця на підприємствах чи організаціях та суму заробітної плати.
До звільнення засуджених готуються й заклади охорони здоров’я: на волю мають вийти 200—300 осіб хворих на туберкульоз. Тому, як повідомила представник Міністерства охорони здоров’я України Ольга Сокальська, вже з цього приводу провели нараду лікарів-фтизіатрів, і тубдиспансери готові прийняти таких хворих.
«Цьогорічна амністія не потребує додаткових витрат із державного бюджету, — наголосив Василь Кощинець, — Навпаки, очікується, що застосування положень цього закону дозволить поліпшити комунально- побутові умови засуджених шляхом скорочення їхньої чисельності. Адже в’язниці зараз переповнені»...