Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Де взяти 5,5 мільярда?

13 грудня, 2006 - 00:00

Президент України Віктор Ющенко в понеділок уперше в історії незалежної України наклав вето на закон про державний бюджет. При цьому він також поставив своєрідний рекорд: досить важкуватий закон був зареєстрований у його Секретаріаті в понеділок і того ж дня, без обіцяних розгляду й зустрічі з головою уряду, повернений до парламенту. Виходить, що прогноз «Дня» щодо підписання/ветування бюджету підтвердився в плані того, що, зменшуючи терміни розгляду бюджету, Президент прагне дати парламенту час для доопрацювання. Притому, що завдання ставить неабиякі — пропонує, зокрема, переглянути розрахунки розмірів прожиткового мінімуму, мінімальних зарплат і пенсій на 2007 рік і пов’язаних з цими показниками витратних статей держбюджету на 2007 рік.

Закликаючи парламент врахувати його пропозиції, Ющенко розраховує на підтримку тих парламентських сил, «програми яких базуються на високих стандартах соціального захисту людей». На думку Президента, парламент і уряд мають джерела для вдосконалення витратної частини бюджету — статті на непрозорі інвестиційні проекти.

Але, схоже, уряд й антикризова коаліція, яка підтримує його, поки що не перейнялися президентськими доводами. Рада коаліції підтримала ініціативу прем’єр-міністра України Віктора Януковича провести в п’ятницю зустріч ради коаліції з Президентом країни Віктором Ющенком. А ввечері в понеділок прес-служба Кабміну розповсюдила заяву, в якій стверджується, що політики дезінформують населення з метою схилити главу держави до використання права вето до закону про держбюджет на 2007 рік. «На громадян ринув потік дезинформації й грубої брехні від політиків, які втрачають довіру народу... Автори подібних заяв розуміють, що підбурюють Президента вже не просто до ветування життєво необхідного країні закону, а фактично провокують протиріччя між гілками влади, політичну кризу в державі й конфлікт у суспільстві, — йдеться в заяві. — Їхнє кредо — «чим гірше, тим краще», їхня справа — провокування конфліктів».

Щоправда, спікер парламенту Олександр Мороз не робить з пропозицій Президента трагедії й закликає парламентські комітети й уряд доопрацювати держбюджет з тим, щоб збільшити його витрати на 5,5 мільярда гривень. Але навіть у фракції, яку раніше очолював спікер, настрої зовсім не такі миролюбні. Нинішній голова фракції СПУ Іван Бокий називає ветування Президентом закону про держбюджет «ударом у спину Україні». Природно, аналогічну думку висловлюють й інші члени коаліції. «Займатися відвертим популізмом і тим самим нагнітати протистояння між парламентом і Президентом для глави держави неприпустимо. Це припустимо для лідера опозиційної політичної сили, на якого Віктор Ющенко все більше й більше перетворюється», — зазначив народний депутат (фракція Регіонів) Євген Кушнарьов.

Але коаліція зараз не має іншого виходу, крім як поторгуватися з приводу окремих статей. Адже для подолання вето в неї не вистачає ресурсу. «Вважаю, що деякі з них (пропозицій Президента. — Авт. ) врахуємо, проголосуємо наново й відправимо йому вкотре на підпис», — миролюбно говорить Кушнарьов. А ось Тарас Чорновіл (з тієї ж фракції) навів цікаву й невідому раніше деталь. За його словами, в день голосування за бюджет- 2007 депутати отримали лист від Президента, в якому була висловлена вдячність Кабміну й бюджетному комітету за майже повне врахування його зауважень до основного фінансового документа. «На мою думку, Президент зробив крок не економічний і не державний, а політичний», — зауважив народний депутат. Разом із тим він не виключив, що Президент усе-таки підпише закон про держбюджет до кінця цього року — після його доопрацювання.

Отже, проблема полягає в тому, щоб знайти 5,5 мільярда гривень. У принципі, сума, навіть для українського бюджету, не так уже й велика. Та й серед усіх партій, представлених у парламенті, знайдеться чимало людей, які вважають за краще дати країні бюджет не лише своєчасно, але й якісно. Прості люди з цього приводу говорять: не хочу бути бідним і хворим, куди краще — здоровим і багатим.

Експерти «Дня» також вважають, що уряд може використати шанс, наданий Президентом, і поліпшити бюджет.

Звичайно, для цього було б добре заздалегідь знати, як проводитиметься економіка наступного року. Уряд раніше так і обіцяв: подивимося на підсумки першого кварталу, а потім прийматимемо рішення щодо соціальних програм. Але керівник групи радників голови Нацбанку Валерій Литвицький, висловлюючи «Дню» свою особисту думку, запропонував не бути надмірно обережним, оскільки економіка розвивається дуже добре й, цілком можливо, ВВП за підсумками року практично дотягнеться до показника, закладеного до бюджету-2006 (7%). Та й сам бюджет цього року виконується добре. «Прибутки, за оцінками, йдуть з плюсом, — говорить експерт, — ресурси наприкінці року будуть і перехідний залишок також». Литвицький нагадує, що дефіцит нинішнього бюджету — 13 мільярдів. Але зате на рахунку уряду в Нацбанку майже 22 мільярди гривень, із них 8 мільярдів — у валюті. «Перехідний запас», як вважає фінансист, може сягнути 10 мільярдів гривень, а закладені до бюджету об’єкти приватизації, при наявності політичної волі, можуть дати навіть більше 10 (передбачених у бюджеті) мільярдів. Міжнародна ситуація така, що безболісними для країни будуть і зовнішні запозичення. Тож більш високі соціальні стандарти, підсумовує Литвицький, не будуть для бюджету неприйнятним ризиком.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: