Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

2 серпня, 2006 - 00:00

Найбільш численна церква США — католицька

Всупереч усталеній у світі думці, згідно з якою США — протестантська країна, найбільшою конфесією цієї країни за числом послідовників сьогодні є Римо-католицька Церква. Про це свідчать дані щорічника американських і канадських Церков «ЕАІ» за 2006 рік. Статистика показує, що майже 68 млн. американців — католики. За останній рік число послідовників цієї церкви зросло на 0,85%. На другому місці — Південна баптистська конвенція, що нараховує близько 16 млн. 267 тис. членів (кількісний спад у порівнянні з минулим роком — 1,05%). На третьому — Об’єднана методистська церква — 8 млн. 186 тис. членів (також зменшення на 0,79%). Далі йдуть: мормони (майже 6 млн. послідовників, кількість яких зростає), Божа церква у Христі (п’ятдесятники — 5,5 млн. членів, число віруючих стабільне), Національна баптистська конвенція США (5 млн.; кількість віруючих не змінилася), Євангелічно-лютеранська церква (4,9 млн. членів, спад на 1,09%) та інші. Варто зазначити, що найчисленніші американські церкви, включаючи й католицьку, аж ніяк не претендують на особливі права в суспільстві, на особливе ставлення до них владних структур, хоча в країні зареєстровано сотні окремих — християнських і нехристиянських — віросповідань. І країна не розпадається.

Джварі під загрозою руйнування

Грузинський монастир Джварі (Хрестовий монастир), оспіваний багатьма поетами і який є національним надбанням країни, сьогодні перебуває на грані загибелі. Про це розповідає британська газета «The Independent», яка опублікувала «критичний список» знаменитих споруд — надбання людства — в різних частинах земної кулі, які перебувають у аварійному стані. Монастир Джварі розташовано недалеко від Мцхети — стародавньої столиці Грузії, яка й сьогодні є духовним центром країни. З 1994 р., завдяки старовинним унікальним храмам, Мцхета значиться в списку світової культурної спадщини ЮНЕСКО. Серед цих храмів одним із найвеличніших і дорогоцінних є монастир Джварі, споруджений 545 року на вершині гори, яка височить над містом. До складу монастирського комплексу входить декілька будівель. Головні з них — це невеликий храм, побудований 545 року, і великий храм — шедевр середньовічної архітектури, будівництво якого почалося 586 року. Сьогодні монастирські споруди перебувають у дуже небезпечному стані; кам’яну кладку вразила ерозія; частина даху завалилася, завдавши значної шкоду мозаїкам і фрескам Джварі. Становище погіршили некваліфіковано виконані консерваційні роботи.

Політика чи комерція?

Останнім часом Китай загрожує Канаді повним розривом економічних контактів. Причиною цих загроз став той факт, що уряд Канади прийняв ухвалу надати почесне звання громадянина Канади Далай-ламі — духовному главі тибетських буддистів. Парламент Канади одностайно присвоїв йому звання, яке до цього заслужили лише дві персони — лідер Південної Африки Нельсон Мандела та шведський дипломат Рауль Валленберг (за врятування життя великій кількості євреїв під час Другої світової війни). До цього Далай-лама отримав Нобелівську премію миру — за багаторічні зусилля, спрямовані на отримання Тибетом автономії, а також за активну участь у боротьбі за мир на планеті. Глава тибетських буддистів живе у вигнанні з 1958 року — з того часу, коли за допомогою військ Китай приєднав Тибет. Як повідомляють міжнародні агенції, сьогодні в Тибеті повністю відсутні свобода віросповідання, свобода слова й формування будь- яких асоціацій. Увесь час, без будь-яких судових ухвал, провадяться арешти; численні в’язні совісті, в тому числі ченці, роками утримуються у в’язницях.

Занг Вейдонг, радник китайської амбасади в Оттаві, заявив, що цей жест уряду Канади (нагородження Далай-лами) порушує дружні та комерційні стосунки між двома країнами, і висловив надію, що Канада й надалі вважатиме Тибет частиною Китаю: «Ми вважаємо Далай-ламу сепаратистом, негідним будь-яких нагород. Присвоєння йому титулу почесного громадянина Канади шкодить іміджу вашої країни і шкодить відношенням між двома нашими країнами». Це серйозна загроза — сьогодні Китай є другим торговельним партнером Канади, щорічна торгівля з яким досягла $30 мільйонів.

У своєму зверненні до уряду Канади Занг, зокрема, сказав: «Ми маємо сьогодні 1,3 мільярда населення; країна динамічно розвивається — перед нами стоїть блискуче майбутнє. Китай має величезний ринок і ми сподіваємося, що матимемо комерційні зв’язки з усіма країнами світу. Але якщо виникнуть які-небудь некомерційні проблеми, вони негайно відбиватимуться на комерційних зв’язках. Тому для збереження нормальних зв’язків потрібно діяти дуже обережно». Коли в представника Китаю запитали, чи є його слова погрозами, він із усмішкою відповів: «Не думаю, що це погроза. Я просто намагаюся прояснити ситуацію. Йдеться про факти, які легко зрозуміти». Міністерство закордонних справ Канади запевнило китайську сторону в тому, що хоча Канада визнає легітимні права Китаю на Тибет, вона вважає Далай-ламу значним і важливим духовним лідером. («Canadian Press»)

Китайські протестанти ув’язнені

Чотири лідери підпільної протестантської церкви засуджені на два роки позбавлення волі й перебуватимуть у так званих робочих таборах — «з метою їх перевиховання трудотерапією». Як повідомляє «Китайська асоціація допомоги», яка перебуває в США, засуджені були пасторами й лідерами Протестантського cоюзу, віруючі якого є на всій території Китаю. Їх заарештували в той час, коли вони виступили на захист 14 віруючих, які потрапили до в’язниці за участь у несанкціонованому владою богослужінні, й засудили — не судом, а поліцією — на три роки ув’язнення. Право поліції засуджувати арештованих на терміни в межах трьох років широко використовується в боротьбі з політичними, релігійними та етнічними дисидентами китайського суспільства. («Irish Examiner»)

Священні книги проти хабарників

Громадська палата РФ планує розробити спеціальну інструкцію-пам’ятку для урядовців з нагадуваннями про згубність хабарництва. При цьому, як повідомляє Інтерфакс, впливати на держслужбовців передбачається через їхні релігійні почуття. У пошуках потрібних цитат автори звернулися за допомогою до представників основних релігій. Члени палати сподіваються, що урядовці зуміють уникнути спокуси, вчасно пригадавши цитату з Біблії, Корану чи Тори. Зараз підкомісія Громадської палати з протидії корупції вже підготувала пам’ятку для всіх громадян з інструкціями про правильну поведінку у випадку, якщо хабара вимагає чиновник. «У майбутньому планується створити «бібліотечку антикорупціонера». (Інтерфакс)

Сенат США не підтримав Вселенського патріарха

Після п’ятимісячної кампанії зі збору підписів членів Сенату під листом до президента США Джорджа Буша про підтримку Константинопольського патріарха виявилося, що за допомогу патріархові підписалося 43 сенатори, а проти — 57 членів верхньої палати. У листі містилося прохання надати більше значення у зовнішньополітичній діяльності США «релігійній кризі історичного значення», пов’язаній із труднощами перебування в Туреччині «глави другої за чисельністю Християнської церкви в світі (православної)», повідомляється в липневому номері видання «Orthodox Observer». Метою акції сенаторів названо: визнання Константинопольського патріархату юридичною особою в Туреччині, повернення раніше конфіскованої нерухомості, поновлення діяльності богословської семінарії на острові Хейбеліада (Халки) і скасування вимоги турецького уряду про обрання на пост Константинопольського патріарха лише турецьких громадян. Підтримував патріарха також орден Святого Андрія, який об’єднує впливових прихильників Константинопольського патріархату і великих фінансових спонсорів цієї Церкви зі штаб-квартирою в Стамбулі. Минулого року архонтом ордену було обрано колишнього президента СРСР Михайла Горбачова. («The Guardian»)

Підготувала Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: