Росія збирається наступного року переселити через кордон 50 тисяч співвітчизників, а загалом за три роки — 300 тис. осіб. Цей проект передбачається реалізувати в рамках п’ятирічної «Російської програми переселення», прийнятої днями владою країни- сусідки. «Програма задумана не лише з гуманітарних міркувань, але й для вирішення конкретних економічних задач. Вона в першу чергу покликана регулювати міграційні потоки в країні», — повідомив директор Федеральної міграційної служби Костянтин Ромодановський. За його словами, весь проект розрахований на період до 2012 року і передбачає залучення до Росії у 2008-му році 100 тисяч, а у 2009-му — 150 тисяч осіб. Скільки саме коштів знадобиться на ці цілі — точно не відомо. Російський чиновник лише повідомив, що тiльки на 2007 рік, коли програма діятиме у 12 пілотних регіонах, потрібно 4—5 мільярдів рублів. «До кінця 2007 року ми проаналізуємо ситуацію з пілотними проектами і зрозуміємо, скільки грошей із центру треба виділяти іншим», — зазначив К. Ромодановський.
Державна програма допомоги співвітчизникам, які повертаються до Росії, спрощує порядок отримання російського громадянства і гарантує їм соціальну підтримку. Заплановане переселення передбачає, що співвітчизник житиме й працюватиме у вибраному регіоні не менше ніж два роки, у разі дострокового переїзду до іншого регіону йому доведеться відшкодувати витрати на переселення до Росії. «Конкретного переселенця ми нікуди не направляємо, ми просто створюємо йому умови для праці та життя. Вибір завжди залишається за ним. І якщо ти вирішив достроково зістрибнути з того місця, яке сам обрав, то будь люб’язний відшкодувати витрати на твоє переселення до Росії», — сказав Ромодановський, пояснивши, що в службі сподіваються: за два роки людина «все ж таки зможе укорінитися на території, що її прийняла».
Що ж до тих мігрантів, які потрапили до РФ раніше і живуть тут нелегально, голова ФМС вважає, що рішення щодо спрощеного отримання ними правового статусу можна було б прийняти за допомогою підзаконних актів — указом президента.
Федеральна програма «добровільного переселення» покликана серйозно спростити повернення до країни представників титульних російських національностей, які нині проживають за кордоном. «Російським іноземцям» з ближнього і далекого зарубіжжя обіцяють протягом місяця оформити громадянство Росії, компенсувати витрати на повернення, виплатити допомогу на облаштування, видати особливий соцпакет, що передбачає навчання і медичну допомогу, і навіть забезпечити їм пільгові іпотечні кредити для купівлі житла. Вона покликана стати сполучною ланкою в ланцюгу державних заходів, спрямованих на врятування російської демографії і залучення до країни кваліфікованих кадрів. Незабаром стати росіянами зможуть не лише колишні громадяни СРСР, але й їх діти.
Що стоїть за п’ятирічною «Російською програмою переселення», чи буде вона реалізована? Про це читайте в коментарі російського експерта.
КОМЕНТАР
Марія ЛІПМАН , член наукової ради Московського центру Карнегі:
— Проблема демографічного розвитку Росії стоїть надзвичайно гостро, і те, що нею уряд збирається займатися, було сказано в щорічному зверненні Путіна цього року. Він порушив цю тему, і відтоді вона дуже активно обговорюється. Проблема абсолютно реальна, заходи дійсно абсолютно необхідні. Причому демографічна проблема вже сягає того рівня, коли реально Росії загрожує нестача робочих рук. Імміграція до Росії — це насущна проблема, пов’язана з тим, що країні потрібні люди дієздатного віку, які можуть поповнити нестачу трудової сили самої Росії. Якою мірою ця програма здійсненна серед населення і як вона буде здійснюватися? Одночасно з ініціативами щодо лібералізації імміграції до Росії виникають ініціативи, пов’язані з посиленням вимог до перебування іноземців на російській території. Нещодавно пролунала ініціатива вiдносно посиленням вимог і прописки, що прирівнюється до реєстрації. І не зовсім зрозуміло на сьогодні, в чому полягає політика залучення людей до Росії. Чи не для того, щоб указати їм те місце, де вони мають працювати? Як тоді людину втримати на цьому місці? Людина тільки тоді їде, коли вона сама собі може вибрати місце проживання.
Я не знаю, як будуть відбиратися кандидати на переселення. Чи будуть це російські громадяни або російськомовне населення? Чи будуть переваги у людей на основі їх походження. Все це не зовсім зрозуміло і мені видається, що такі масові міграції — це процес дуже делікатний, пов’язаний з виникненням якогось соціального тертя, проблем взаємовідносин з місцевими. Від цього не застрахована ніяка держава, а вже й Росія, у якій етнічна і расова толерантність перебуває на дуже низькому рівні. Як здійснюватиметься це «переварювання» великих груп населення — це велике питання. Одна справа — ухвалити рішення, що ми готові прийняти 300 тисяч чоловік, а інша справа — як здійснюватиметься адаптація цих людей.
Питання полягає і в тому, скільки людей готові переселиться? Радянський Союз розпався 15 років тому, і ті, хто дійсно прагнув поїхати зі своїх рідних місць внаслідок різних причин, вже змінили місце проживання. Кваліфікована робоча сила, люди з вищою освітою в Туркменістані, Узбекистані, Таджикистані поїхали в перші роки після розпаду Союзу. Оцінки демографів на сьогодні свідчать, що не дуже великим є резерв людей російської культури і якої-небудь кваліфікації, яких Росія хотіла б передусім отримати.
Сама по собі ідея переселення без сумніву правильна через дуже складну демографічну ситуацію в Росії, потребу в робочій силі. А от як виглядатиме її здійснення і наскільки послідовно проводитиметься ця політика, — адже це політика саме залучення людей, а не вказівки їм і не застосування якихось політичних заходів, — щоб не приписувати їм місце роботи й давати можливість пересуватися так, як вони хочуть. Невідомо, чи не перемішаються в цій політиці зовсім інші почини й інші амбіції, набагато більш жорсткі і менш ліберальні. Це безсумнівно може викликати якісь несподівані проблеми, до яких адміністрація буде не готова.