Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Доборолися...

«Брехня стала соціальною небезпекою»
11 липня, 2006 - 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня»

Неочікуваний перехід Олександра Мороза на бік «регіоналів» поставив у скрутне становище своїх колишніх союзників. Якщо раніше окремі представники «Нашої України» могли обмірковувати можливість коаліції з Партією регіонів, виставляючи при цьому власні умови, то сьогодні ситуація змінилася. Дефіцит монолітності серед «помаранчевих» був помітний і задовго до цього: у постреволюційний період вони фактично самі працювали на самознищення, потонувши в дрібних суперечках і з’ясуванні стосунків. Сьогоднішня міцність політичних позицій «регіоналів» зумовлена насамперед помилками «помаранчевих» політиків. «День» звернувся до експертів із запитанням — що б вони могли порадити Президентові в ситуації, що склалася на сьогодні?

Сергій КРИМСЬКИЙ , доктор філософських наук, професор:

— Я вважаю, єдиний вихід — розпустити парламент. Нинішні події загрожують дуже важкими наслідками для України. І річ навіть не в тiм, що зраджують ідеали Майдану, це просто реванш тієї сили, проти якої боровся навіть Леонід Кучма. Так зване протистояння Сходу і Заходу — це протистояння техногенної, індустріальної цивілізації, якій зараз настав кінець, й інформаційного суспільства із зовсім іншим типом соціальності. Це реванш старої індустріальної системи з її колективізмом, з її ігноруванням особистості, з її стаханівським рухом тощо. Це дуже небезпечна ситуація. Я сам із Донбасу, я люблю цей регіон, але деякі люди характеризують його не з найкращого боку.

Зараз жодні напівзаходи вже не допоможуть, треба розпускати парламент. Я розумію, що це важкий крок, будуть дуже серйозні протести, але він просто необхідний для майбутнього України. Йдеться про майбутнє, а не про якісь політичні ситуації.

Дивіться, що відбувається. Не випадково в Палаці «Україна» були зібрані всі старі кадри епохи Леоніда Кучми. Я знаю, що люди говорять і в Інституті філософії, і в інших академічних інститутах: ми дійшли до дуже небезпечної межі. Тим паче, що зараз політики не гидуватимуть брехнею у своїх виступах. Про яку кризу говорять у таборі Януковича? Кризи в економіці немає. Янукович лякає холодом, голодом і безробіттям. Звідки він це взяв? Я вже не кажу про жахливі твердження: ми професіонали, а оці — дилетанти. Хто в них професіонал? У них немає професіоналів, чому ж вони обвинувачують інших. Триває безперервний потік брехні. Щокроку, в кожному виступі. Брехня стала соціальною небезпекою, вона порушує соціальні зв’язки. Це вже не просто реванш антимайданівських сил, а небезпечніші речі.

Володимир ФЕСЕНКО , Центр прикладних політичних досліджень «Пента»:

— Зараз багато хто говорить про розпуск парламенту. Але я хочу зазначити, що якщо не буде формальних причин для розпуску, означених Конституцією, то Президент такого рішення ухвалити не може. Інша річ, що він, використовуючи всі наявні в нього інструменти (а це і час, відведений на подання у Верховну Раду кандидатури прем’єр-міністра, і подання кандидатур міністрів закордонних справ і оборони), може впливати на процес формування уряду. Ці важелі і можуть йому пригодитися в процесі переговорів із «регіональною» коаліцією.

Що стосується участі в цій коаліції соратників Президента з «Нашої України», то, я думаю, що Президент повинен бути тут дуже і дуже обережний. Він, звісно ж, повинен піклуватися про те, щоб подолати політичний розкол у країні, і тут певна співпраця з Партією регіонів, звісно ж, доцільна. Він повинен думати про те, щоб впливати на політику уряду, і тут знов-таки участь нашоукраїнців у коаліції може бути виправдана. Але Президент повинен виразно усвідомлювати всі ризики, пов’язані з союзом із такою коаліцією. Я впевнений, що для багатьох нашоукраїнців, які й на союз із Партією регіонів не хотіли йти, участь у коаліції, в якій присутні комуністи та Мороз, який для них тепер став зрадником, неприйнятна. У цій ситуації Президент може чесно та відверто сказати своїм політичним соратникам: «Дорогі колеги, в цій ситуації найкраще політичне розлучення. Ті, хто вважає такий союз неприйнятним, я вас розумію і вас у цьому підтримую. Йдіть в опозицію. Повинна бути демократична опозиція тому уряду, який, м’яко кажучи, не збігається з ідеалами Майдану. Але ті з вас, хто вважає, що треба забезпечити наступництво економічної політики, мають повне право йти в цю коаліцію, в цей уряд». Але робити це треба не заради влади, а саме для того, щоб забезпечити наступництво політики. Якщо ж таких гарантій не буде, ціна за участь у такій коаліції може бути дуже висока.

Олесь ДОНІЙ , політолог:

— Є декілька речей, які варто було б зробити. По-перше, зустрітися з усіма політичними силами парламенту і домовитися, що незалежно від формату коаліції основні напрямки руху держави не будуть змінені. Це напрямок на європейську інтеграцію і демократизацію. По-друге, Президенту треба обов’язково зустрітися з пропрезидентськими силами («Нашою Україною» і БЮТ), аби припинити деморалізацію в їхніх лавах. А вона особливо відчувається після зради Мороза. Необхідно провести інвентаризацію можливостей, насправді їх залишається дуже багато. І найголовніше, слід закінчити етап «взаємопоборювання» в середині пропрезидентських сил, який ми спостерігали упродовж останніх трьох місяців. Мабуть, хтось вирішить примкнути до колишніх політичних опонентів. І це нормально, такий процес самоочищення. Треба зробити перегляд сил, на які можна спертися. Тоді це дасть можливість для посилення позицій під час переговорів і попередить узурпацію влади з протилежної сторони. Адже страшний не доступ будь-якої з політичних сил до влади, а намагання цю владу монополізувати і спрямувати проти своїх політичних опонентів.

Щодо перевиборів, то я особисто є прихильником дострокових і парламентських, і президентських виборів, бо вважаю, що політичні еліти, і біло-блакитні, і помаранчеві не відповідають викликам часу. Але я розумію, що при перевиборах великих кардинальних змін не відбудеться. На жаль, на цей момент суспільство не видало на- гора контреліту.

Газета: