США повинні змінити свої відносини з Росією. До такої думки дійшли експерти американської Ради з міжнародних відносин, яка є консультативною громадською організацією. На їхнє переконання, Росія останніми роками «рухається в неправильному напрямку». Тому фахівці радять американському уряду вибудовувати діалог iз Кремлем вибірково — шляхом «селективної співпраці».
Автори дійшли висновку, що політична система в Росії стає все дедалі авторитарнішою: «Установлені за цей період порядки і політичні інститути стали менш відкритими, менш плюралістичними, менше керуються законом і менш чутливими до критики». Американці нагадують, що на початку року Москва використала власні енергоресурси в якості політичної зброї в протистоянні з Україною і Грузією, показавши «справжнє обличчя». У доповіді також зазначені інші приклади, які викликають тривогу в Ради з міжнародних відносин: маніпуляції Росії в рамках Шанхайської організації співпраці, які спрямовані на обмеження доступу США до баз в Центральній Азії, продаж зброї і чутливих технологій Китаю, підрив демократії в сусідніх країнах.
Експерти вважають, що ситуацію можна виправити поширенням в Росії демократії. Стимулом для цього може стати «вибіркова співпраця», особливо зважаючи на вибори до Думи 2007 року і президентські вибори 2008 року. Автори підкреслили, що Вашингтону слід співпрацювати з Кремлем на нових засадах, не звертаючи уваги при цьому на можливе роздратування Росії. Коли Москва зрозуміє цю зміну, то буде більш схильною до співпраці, підкреслюється в доповіді. Експерти зазначають, що на саміті «Вісімки», який відбудеться влітку в Санкт-Петербурзі, США мають наполягти на розгляді питань безпеки енергопостачання (у першу чергу — на прикладі України, Грузії і Молдови).
Американські аналітики вважають, що водночас для зменшення тиску Росії на сусідні держави США повинні працювати над прискоренням інтеграції цих країн до західних структур. «Ми повинні тиснути на наших союзників, щоб до кінця поточного року демократична Грузія приєдналася до Плану дій щодо членства в НАТО», — підкреслено в доповіді. Автори вважають, що при такому підході Росія лише виграє від співпраці з США та іншими країнами.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров вже засудив доповідь, оцінивши її як спробу «обумовити подальшу участь Москви в «Вісімці» виконанням вимог США, аж до слідування в фарватері американської зовнішньої політики».
Чи можуть США впливати на політику Росії? Як можна вплинути на інтеграцію України до західних структур? Відповідь на це питання дає завідувач відділу Iнституту світової економіки та міжнародних відносин Євген КАМIНСЬКИЙ:
— Впадає в очі очевидне бажання США змінити відносини з Росією. Американська політика просякнута ідеєю демократії. Штати розглядають демократизацію з позицій своєї національної безпеки та безпеки союзників. У цьому сенсі буде важливим, чи зможуть США та їхні союзники розв’язати два питання: зменшити енергетичну залежність всієї західної Європи від російських поставок газу, а США від зовнішніх поставок нафти. Якщо це вдасться зробити і в такий спосіб об’єднати західне співтовариство націй, то, я думаю, можливі варіанти серйозного впливу на Росію.
Що стосується допомоги Україні на шляху інтеграції до західноєвропейських структур, то все буде залежати, з одного боку, від здатності трансатлантичного альянсу скоординувати свої дії. А з іншого боку, ставлення США до України у значній мірі буде залежати від результатів парламентських виборів в Україні. Усе залежатиме від нашої зовнішньої доктрини, цілеспрямованості. Ми маємо реалізувати європейський вибір не на словах. У тому разі, коли створена коаліція піде в західному напрямку, то допомога з боку демократичної спільноти можлива. У Стратегії національної безпеки США, яка врахувала цю доповідь, чітко наголошено, що буде здійснюватися тиск на недемократичні країни, авторитарні системи. Можливо, проти деяких iз них будуть використовуватися навіть економічні санкції.