Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Донеччина: лікарнi і дитсадки досі мерзнуть

22 жовтня, 2005 - 00:00

Понад 1,2 млн. грн. — така на сьогодні сума боргу жителів Донецької області за комунальні послуги, основну частку серед яких займає заборгованість за електроенергію, газ і тепло. При цьому показник боргу цього року виріс на 0,9%, а Донецька область досить міцно затвердилася на 24-му місці в країні з оплати за комунальні послуги. Утім, за словами заступника голови Донецької облдержадміністрації з питань житлово-комунального господарства Юрія Хиврича, навіть названа висока сума заборгованості не заважає сьогодні комунальникам Донбасу вчасно розпочати опалювальний сезон у містах і районах області. В одній тільки шахтарській столиці, за словами заступника донецького міського голови з питань ЖКГ Валерія Ляховця, на сьогодні до опалювання підключені 98% об’єктів теплозабезпечення. При цьому фахівці зазначають, що від цього показника не відстають й інші міста області, однак паралельно з цим у низці населених пунктів комунальники до зими практично не готові. Особливо погані справи в таких містах Донецької області, як Дебальцеве, Добропілля, Селидове, Торез, Новогродiвка, Харцизськ, а також у Першотравневому районі регіону. Так, у Дебальцевому на сьогодні опалюється лише 35% житла, в Кіровському — 40%, Константинівці — 56%, Селидовому — 10%, а в Димитрові житлові будинки не опалюються зовсім. Крім того, до цього часу тепла не отримали також 29 лікарень області та 72 дитячі садки.

Утім, як зазначив Ю. Хиврич, попри навіть ці проблеми, в Донецькій області однаково реєструється кращий результат за своєчасним пуском котелень: 93% — по містах і 89% — по районах Донеччини. За тією ж статистикою, в Донбасі на сьогодні не опалюється лише 3,5 тис. будинків (із 23563 тис.), а в Донецьку, наприклад, і поготів: з усього житлового фонду (5216 будинків) тепла поки що немає лише в 21 будинку. Однак насправді в Донбасі з опалювальним сезоном справи не такі благополучні, як це демонструють цифри.

Попри те, що всі міста та райони переважно вибрали для початку опалювального сезону 15 жовтня, в будинках донеччан досі не потеплішало. Цього року вперше — на відміну від минулих років — рішення про початок опалювального сезону приймали місцеві ради міст і районів: кожен населений пункт орієнтувався на власні можливості, а також на прогноз погоди та призначав конкретну дату подачі тепла. І деякі міста з цією датою не визначилися досі: в одних подача тепла визначена на 20 жовтня, в інших — на 1 листопада… Більш того, попри те, що комунальники області рапортують про готовність житлового фонду до подачі тепла на 84,3%, скарги населення на холодні батареї та хамство працівників ЖЕКів, які не бажають розтлумачити ситуацію, останнім часом тільки почастішали.

У свою чергу, комунальники скаржаться на низький рівень оплати за послуги, заявляючи, що якість і кількість послуг прямо залежать від своєчасних платежів.

Щоб вирішити цю проблему, фахівці Донеччини розробили спеціальну програму реформування житлово-комунального господарства, одним з головних пунктів якої є пошук нової форми взаємовідносин між мешканцями та комунальними господарствами, коли до управління житловим будинком залучатимуть його ж мешканців. При цьому система ЖКГ навіть пішла назустріч мешканцям: якщо раніше в області існувала своєрідна «кругова порука», коли весь будинок сидів без тепла через те, що хтось не заплатив, то тепер це скасованo. Тепло обіцяно подавати всім вчасно та в повному обсязі. Комунальники області кажуть, що вже протягом найближчих 10 днів система опалювання буде налагоджена і тепло отримають усі будинки й об’єкти соціальної сфери.

Ганна ХРИПУНКОВА,«День»
Газета: 
Рубрика: